Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

INTERNETOWY PRZEWODNIK PO NIEZNANYM ŁAŃCUCIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "INTERNETOWY PRZEWODNIK PO NIEZNANYM ŁAŃCUCIE"— Zapis prezentacji:

1 INTERNETOWY PRZEWODNIK PO NIEZNANYM ŁAŃCUCIE
Tytuł projektu: INTERNETOWY PRZEWODNIK PO NIEZNANYM ŁAŃCUCIE Nauczyciel: Mirosław Woś Uczestnicy: Karolina Kusz, Jagoda Nizioł, Ewa Piechowska, Aleksandra Stępień, Mateusz Kot, Przepiórski Jakub, Cwynar Maciej, Krupa Bartłomiej, Paczocha Maciej, Bartman Mateusz, Maciej Zawadzki Szkoła: Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Łańcucie.

2 Cele projektu: przedstawić mało znane, ale ciekawe obiekty zabytkowe miasta aktywnie działać dla dobra małej ojczyzny wyszukiwać informacje z różnych źródeł poszerzać umiejętności związane z wykorzystaniem komputera, urządzeń cyfrowych), programów użytkowych z tworzeniem stron WWW oraz umieszczaniem ich w sieci

3 Opis Projektu Łańcut, jako miasto kojarzone jest niemal wyłącznie z reprezentacyjnym zamkiem, chociaż posiada inne interesujące zabytki, które warte są obejrzenia. Ponadto strony związane z Łańcutem poświęcone są głownie zamkowi i brakuje informacji o innych zabytkach w mieście. Dlatego wraz z uczniami w ramach projektu NAI postanowiliśmy stworzyć stronę internetową, która by przedstawiała mało znany Łańcut. Ustaliliśmy,że strona powinna zawierać krótki opis wybranych zabytków, wraz z zdjęciami, ale przetworzonymi przy pomocy programu graficznego, galerię i interaktywny plan miasta z zaznaczonymi linkami do poszczególnych obiektów. Stanowiła by również pomoc dydaktyczną dla uczniów i nie tylko, chcących się więcej dowiedzieć o rodzinnym mieście. Ponadto może wzbudzić zainteresowanie wśród potencjalnych turystów, którzy po zwiedzeniu zamku powinni swe kroki skierować na urocze uliczki Łańcuta.

4 Narzędzia i programy komputerowe wykorzystane w projekcie
Edytor tekstu Word – posłużył do tworzenia tekstów opisujących obiekty; Google – wyszukiwarka, która ułatwiła znajdowanie informacji o mieście i niektórymi zabytkami; Office Picture Menager, ZoomBrowserEX – programy graficzne do obróbki zdjęć obiektów; Paint – program do edycji i obróbki planu miasta FrontPeage – program do stworzenia strony internetowej PowerPoint – użyty został do przygotowania prezentacji dotyczącej pracy nad projektem; Cyfrowy aparat fotograficzny

5 Organizacja pracy zespołów uczniowskich
Nad projektem pracowało pięć zespołów uczniowskich z klas Ia i IIIa. Zespoły były mieszane. Liczba uczniów w poszczególnych zespołach była różna.wahała się od 3 do 5. Niektórzy uczniowie pracowali w dwóch i więcej zespołach zadaniowych. Podział grup ze względu na realizację określonego zadania: Wyszukanie i sfotografowanie zabytkowych obiektów na terenia Łańcuta; Przedstawienie dziewoj wybranych obiektów; Przygotowanie graficzne zdjęć; Stworzenie strony internetowej; Wykonanie prezentacji projektu.

6 Organizacja pracy zespołów uczniowskich c.d.
Zespół 1: lider Maciek C. (IIIa), skład – 3 członków; uczniowie wyszukiwali odpowiednie ich zdaniem obiekty i je fotografowali Zespół 2: lider Karolina K. (IIIa), skład – 4 członków; uczniowie wyszukiwali z różnych źródeł informacji dotyczących poszczególnych obiektów i je przetwarzali w edytorze tekstu Zespół 3: lider Bartłomiej K. (IIIa), skład – 4 członków; każdy z uczniów otrzymał zdjęcia, które następnie przetwarzali według przyjętego schematu Zespół 4: lider Jakub P. (Ia), skład 5 członków; uczniowie mieli przydzielone zadania: stworzenie strony głównej, interaktywnego planu miasta, poszczególnych stron z zabytkami, galerii, zainstalowanie strony w Internecie. Zespół 5: lider Jagoda N. (IIIa), skład po jednym uczniu z każdego zespołu; młodzież miała za zadanie przygotować prezentację własnej grupy. W całość połączył prezentacje lider. Liderzy grup czuwali nad całością prac zespołu i je koordynowali.

7 Rola nauczyciela Zwerbowałem ochotników i przedstawiłem zarys projektu; Nadzorowałem pracę uczniów związaną z podziałem na grupy zadaniowe; Przedstawiłem propozycje zasad oceniania (wyboru dokonali uczniowie); Pełniłem funkcje arbitra w sytuacjach problemowych; Doradzałem w wykonywaniu poszczególnych zadań przez uczniów; Czuwałem nad całością prac Ustaliłem z dyrekcją miejsce i termin prezentacji Uczniowie wykazywali sporo samodzielności: sami podzielili się na grupy, ustalili sposób obróbki zdjęć, zawartość strony WWW. Zdarzało się, że występowałem w roli decydenta, który ostatecznie dokonywał wyboru spośród propozycji uczniów. Podczas prezentacji projektu zabrałem głos tytułem wstępu oraz czuwałem nad jej przebiegiem.

8 Opis działań uczniów: Wybór zabytków do sfotografowania
Fotografowanie obiektów Wyszukiwanie informacji o obiektach w: Internecie, bibliotece Sporządzenie notatek i bibliografii Sporządzenie opisu obiektów za pomocą edytora tekstu Selekcja wykonanych zdjęć Dokonanie wyboru programów, sposobu obróbki zdjęć Sporządzenie planu strony internetowej Zespól odpowiedzialny za przygotowanie strony internetowej (na zdjęciu nie ma lidera grupy)

9 Opis działań uczniów c.d.:
Wykonanie strony głównej (wejściowej) Wykonanie planu miasta z hiperłączami w formie ikonek do odpowiednich stron Wykonanie stron z zabytkami Wykonanie galerii Przygotowanie prezentacji PP przez członka każdej grupy zadaniowej Połączenie wykonanych szczątkowych prezentacji PP Uczestnicy projektu przy pracy

10 Rezultaty pracy uczniów
Rezultatami pracy uczniów są strona internetowa, oraz prezentacje PowerPoint każdej grupy zadaniowej ze swojej pracy. Opis strony: Strona główna (wejściowa) z herbem miasta Łańcuta będącym jednocześnie hiperłączem i tytuł projektu Strona z łączami do poszczególnych podstron , krótkim opisem dziejów miasta oraz planem miasta zawierającym linki w formie ikon do poszczególnych obiektów Dziewięć stron przedstawiających przetworzone zdjęcia obiektów wraz z krótkim ich opisem Galeria zdjęć przetworzonych i bez obróbki zabytków miasta

11 Rezultaty pracy uczniów c.d.
Adres internetowy opisanej strony: Na tej stronie znajduje się również łącze do „produktu” wybranej grupy zadaniowej (zespół czwarty odpowiedzialny za stworzenie strony internetowej), : „Prezentacja zespołu” lub bezpośredni adres prezentacji:

12 Publiczna prezentacja projektu
Prezentacja projektu odbyła się na sali gimnastycznej, przed całą społecznością szkolną, na lekcji godzina do dyspozycji wychowawcy, którą wszystkie klasy mają o tej samej porze. Do prezentacji wykorzystano szkolny laptop i projektor multimedialny (niestety brakowało odpowiedniej wielkości ekranu, który zastąpiła ściana). Wystąpiłem jako pierwszy i zaprezentowałem ideę projektu, cel organizatorów. Następnie przedstawiciele poszczególnych zespołów komentowali slajdy przedstawiające przebieg pracy nad projektem.

13 Publiczna prezentacja projektu c.d.
Sądząc po reakcji publiczności prezentacja spodobała się. Młodzież reagowała żywiołowo, nagradzając stremowanych komentatorów oklaskami, a czasem śmiechem gdyż niektóre slajdy były żartobliwie przygotowane. Po odbytej prezentacji uczestnicy projektu musieli odpowiadać na szereg pytań. Często padało stwierdzenie „Szkoda,że ja nie brałem w tym udziału”, a także „czy będą jeszcze organizowane podobne projekty?” Uznanie zbudziła także strona internetowa, której elementy również zaprezentowaliśmy. Uczniowie nie kryli zaskoczenia, że takie obiekty znajdują się w Łańcucie. Audytorium na Sali gimnastycznej w trakcie prezentacji.

14 Wnioski. Czego nauczyli się uczniowie?
W wyniku realizacji projektu uczniowie generalnie stwierdzili, że lepiej poznali swoje miasto (cytaty z ankiet): Maciek – „Nie zdawałem sobie sprawy, że w moim mieście znajduje się tyle willi. Dowiedziałem się też trochę o historii miasta”. Jagoda – „Dowiedziałam się więcej o zabytkach Łańcuta, a także jego honorowych obywatelach”. Uczniowie zrozumieli, że aby sprawnie wykonać długotrwałe zadanie, należy je zaplanować i trzymać się ułożonego harmonogramu: „Szkoda, ze były przerwy, teraz musimy pracować na wysokich obrotach”

15 Wnioski. Czego nauczyli się uczniowie? c.d.
Jeśli chodzi o wykorzystanie komputera i Internetu wypowiedzi uczestników projektu różniły się od udoskonalenia posiadanych umiejętności po zdobycie nie posiadanej dotychczas wiedzy: „Douczyłem się tworzenia stron internetowych” - Kuba, „nie miałem pojęcia, że umieszczanie strony w Internecie tak się odbywa” - Maciek. „Nauczyłyśmy się dobrze redagować teksty” – Ola. Ewa dodała: nauczyłam się szybko zdobywać informację z Internetu.”

16 Co ja sam zyskałem realizując projekt?
Praca metodą projektu utwierdziła mnie w przekonaniu, że nauka w szkole dla uczniów wcale nie musi być nudna. Młodzież chętnie angażuje się do nauki, jeżeli ma do dyspozycji nowoczesne środki techniczne. Stwierdziłem również,że dotychczas zbyt rzadko włączałem komputer do procesu nauczania i zamierzam to zmienić. Zauważyłem również, ze w projekcie ważna jest również elastyczność, możliwość wprowadzania zmian w ustalony harmonogram dla dobra uczestników. W przyszłości zamierzam realizować podobne projekty i chętnie wykorzystam propozycje projektów i programów komputerowych przedstawionych przez ekspertów w czasie trwania kursu. Dzięki projektowi poznałem również innych nauczycieli, z którymi można było wymieniać się spostrzeżeniami na forum.


Pobierz ppt "INTERNETOWY PRZEWODNIK PO NIEZNANYM ŁAŃCUCIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google