Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lew, czarownica i stara szafa”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lew, czarownica i stara szafa”"— Zapis prezentacji:

1 Lew, czarownica i stara szafa”
„Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”

2 C. S. Lewis „Lew, czarownica i stara szafa” jest jedną z siedmioczęściowego cyklu powieści autorstwa Clive’a Staplesa Lewisa ( ) angielskiego pisarza, filozofa i wykładowcy literatury renesansowej na uniwersytecie w Oksfordzie i Cambridge. Książki o fantastycznej krainie Narnii powstały w latach i osiągneły wielki sukces w Europie i USA. Przetłumaczono je na 29 języków,

3 sprzedano ponad 85 milionów egzemplarzy
sprzedano ponad 85 milionów egzemplarzy. Są od lat doskonale znane w Polsce. Lewis był przyjacielem J.R.R. Tolkiena, autorem wielu prac naukowych, esejów dotyczących kultury, religii i teologii. Jego powieści doceniono za niepowtarzalną atmosferę i zręczne przeplatanie etycznych refleksji z wciągającą akcją.

4 Książka dla dzieci: walka dobra ze złem
Książek dla dzieci autorstwa C.S.Lewisa, mówiąca o walce dobra ze złem, opowiadająca historię czwórki rodzeństwa - Łucji, Zuzanny, Edmunda i Piotra Pevensie, które odkrywają magiczną krainę Narnię zamieszkałej przez mityczne stworzenia i mówiące zwierzęta, do której dostać się można przez drzwi zaczarowanej szafy w wiejskim domu należącym do nieco dziwacznego Profesora. W Narnii, pod wpływem uroku rzuconego przez Białą Czarownicę, od 100 lat panuje nieustanna zima. Wszyscy Narnijczycy czekają na powrót lwa Aslana, który jako jedyny pokonać może siły zła. Pomaga mu w tym rodzeństwo Pevensie.

5

6 RECENZJA

7 Czytałem i byłem zachwycony dziełem C. S. Lewisa
Czytałem i byłem zachwycony dziełem C.S. Lewisa. Książka ta wywarła na mnie duży wpływ. Historia nie jest zbyt skomplikowana, a to za sprawą młodego adresata, do którego kierowana jest ta powieść. "Lew, czarownica i stara szafa" to obraz kierowany także do młodszej publiczności. Dziwią mnie więc wszelkie porównania do takich hitów jak Harry Potter, czy też Władca Pierścieni. Te książki zawierają w sobie sporą dawkę ciemnej mocy i grozy, a w ekranizacji często widać prawdziwą przemoc i krew. "Opowieści z Narni" są natomiast czystą bajką, w której dobro zawsze zwycięża zło, pozytywni bohaterowi nigdy nie umierają, a wszelkie niebezpieczne sytuacje za sprawą czarów i potęgi uczuć bardzo szybko przemijają.

8 To bardzo pouczająca bajka, która młodym odbiorcom z pewnością się spodoba i będzie stanowić wartościowy element w ich edukacji. Dzieje się tak ponieważ bohaterowie odkrywają w sobie pokłady odwagi, miłości i rozwagi. Uczą się czynić dobro i rozumieć siebie wzajemnie. Akcja dzieje się w Anglii podczas wojny. Podobał mi się język książki, łatwy, przyjemny w czytaniu, krótkie, treściwe i ciekawe dialogi. Uosobienie postaci – mój ulubiony element. Niesamowita kraina w której zwierzęta mówią ludzkim głosem, bardzo mi się to podobało. Polecam te książkę, szczególnie teraz gdy zbliża się jesień i dni stają się coraz krótsze, a wieczory długie, jest to lektura w sam raz na te wieczory.

9

10 Wspaniała przygoda! Wspaniałe biblijne metafory! Wspaniała opowieść!

11 ciekawostki

12 Skrzaty i giganty pochodzą z mitologii nordyckiej
Skrzaty i giganty pochodzą z mitologii nordyckiej. Fauny, centaury, driady itp. są z mitologii greckiej. Święty Mikołaj jest oczywiście częścią popularnej angielskiej opowieści ludowej. „Aslan” to z języka tureckiego “lew”. Aslan jest wzorowany na postaci Jezusa Chrystusa. W całej książce nie pojawia się ani razu nazwisko Pevensie, które noszą Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja. Nie pojawia się ono również w drugiej części. Jest wymienione dopiero w trzeciej części, i to w taki sposób, jakby czytelnik znał je od dawna. Przyjaciel Lewisa, J.R.R Tolkien tak skrytykował „Lwa, Czarownicę i Starą Szafę”, że pisarz o mało nie porzucił pisania „Kronik Narnii”.

13 Fabuła

14 Pierwsza część serii (Lew, Czarownica i Stara Szafa) mówi o czwórce rodzeństwa- Piotrze, Zuzannie, Edmundzie i Łucji Pevensie, którzy, poprzez tytułową starą szafę dostają się do magicznego królestwa. Historia zaczyna się, gdy dzieci, z powodu niemieckich ataków lotniczych, muszą wyprowadzić się z Londynu i zamieszkać u Profesora mieszkającego na wsi. Podczas zwiedzania domu Profesora znaleźli pomieszczenie, gdzie stała jedynie wielka szafa. Łucja- najmłodsza z rodzeństwa postanawia zajrzeć do środka. Znajduje tam rząd futer. Nie mogąc oprzeć się pokusie, wchodzi do wnętrza szafy i... Zamiast tylnej ściany mebla odnajduje wejście do Narnii! Tak zaczyna się niezwykła przygoda rodzeństwa, w trakcie której będą oni musieli stawić czoła złej czarownicy, która pragnie pogrążyć świat w wiecznej zimie.

15 W czasie swojego pobytu w Narnii dzieci poznają także nowych przyjaciół, rodzinnych mieszkańców krainy- mówiące zwierzęta, a między nimi potężnego lwa Aslana. Lew, Czarownica i Stara Szafa to bardzo mądra książka, ucząca dzieci dobrze postępować. Jej bohaterowie zmieniają się, dostrzegają swoje błędy i naprawiają je, dorośleją. Lewis był niejednokrotnie posądzany o kaznodziejstwo. Faktem jest, że jego książki nawiązują do podstawowych prawd religii chrześcijańskiej, są zgodne z jej filozofią.

16 Film. Książka doczekała się swojej ekranizacji. Film bardzo mi się podobał, pewnie dlatego że były rewelacyjne efekty dźwiękowe. Podobała mi się gra aktorów oraz sceneria. Myślę, że nie trzeba czytać książki by zrozumieć film, ale film nie ukazuje wszystkich scen, niesamowitych wydarzeń. Uważam że warto najpierw przeczytać, potem sięgnąć po film.

17 Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy chcieli by uczynić swój świat odrobinę magicznym i oderwać się od codzienności.

18 Sceny z filmu

19 Bibliografia www. wikipedia. pl www. google. pl – ilustracje http://pl
Aslan

20 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji
Radosław Sargalski


Pobierz ppt "Lew, czarownica i stara szafa”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google