Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podczas wykonywania manewrów na drodze

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podczas wykonywania manewrów na drodze"— Zapis prezentacji:

1 Podczas wykonywania manewrów na drodze
Włączanie się do ruchu. Manewr ten polega na rozpoczęciu jazdy po zatrzymaniu pojazdu nie wynikającym z warunków drogowych (korek na jezdni) lub przepisów ruchu (czerwone światło na sygnalizatorze) a wynikającym z woli kierującego. Włączając się do ruchu, należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się już w ruchu. Podczas wykonywania manewrów na drodze STOSUJ ZASADĘ OGRANICZONEGO ZAUFANIA.

2 ZASADA OGRANICZONEGO ZAUFANIA
oznacza, że NIE powinieneś bezkrytycznie wierzyć, iż inny uczestnik ruchu zawsze zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie wykona nieprzewidzianego manewru grożącego kolizją lub zmuszającego do wykonania manewru mogącego zakończyć się wypadkiem. Przykładami takich manewrów są: nispodziewane zmiany pasa ruchu, gwałtowne zatrzymanie się (bez sygnalizowania tego zamiaru), wyprzedzanie lub wymijanie bez wymaganego odstępu od wymijanego lub wyprzedzanego pojazdu lub nawet nieudzielenie pierwszeństwa przejazu na skrzyżowaniach dróg, gdzie kierujący pojazdami silnikowymi lekceważą pojazdy rowerowe.

3 Wymijanie to przejeżdżanie obok uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku.

4 Omijanie to przejeżdżanie lub przechodzenie obok nieporuszającej się przeszkody na jezdni (stojący samochód, roboty na jezdni).

5 Wyprzedzanie to przejeżdżanie lub przechodzenie obok uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku, lecz z mniejszą prędkością.

6 Skręcanie w prawo Skręcanie w lewo
Podczas zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu należy zchować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie spowoduje to zajechanie drogi innym kierującym.

7 Zawracanie jest to wykonanie skrętu o 180 stopni w celu uzyskania kierunku przeciwnego.

8 SKRZYŻOWANIE to przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich przecięcia, połączenia lub rozwidlenia. Pojazdy uprzywilejowane mają ZAWSZE pierwszeństwo przejazdu na drodze.

9 Rodzaje skrzyżowań TYPU Y TYPU X TYPU T TYPU RONDO

10 Skrzyżowanie dróg równorzędnych
-rozpoznajemy po braku jakichkolwiek znaków drogowych lub znaku Przede wszystkim musisz ustąpić pierwszeństwa tym pojazdom, które nadjeżdżają z Twojej prawej strony.

11 Jeżeli masz zamiar skręcić w lewo, to musisz ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka, które jadą na wprost lub mają zamiar skręcić w swoją prawą stronę.


Pobierz ppt "Podczas wykonywania manewrów na drodze"

Podobne prezentacje


Reklamy Google