Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja wykonana przez Nicole Moulds z klasy 6B.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja wykonana przez Nicole Moulds z klasy 6B."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja wykonana przez Nicole Moulds z klasy 6B.
KINO Prezentacja wykonana przez Nicole Moulds z klasy 6B.

2 Co to jest kino? Kino jest to rodzaj sztuki widowiskowej wiecznionej na taśmie filmowej lub wideo, w której aktor lub grupa aktorów odgrywa role dla widowni, lub nagrany jest obraz ruchomy z podkładem dźwiękowym lub bez. Terminem tym określa się też czasem sam spektakl lub też budynek, w którym on jest wyświetlany.

3 POCZĄTKI KINA

4 Historia kina- czyli jak to się zaczęło?
Najwcześniejsze urządzenia będące przodkami kinematograficznych to camera obscura i laterna magica (latarnia czarnoksięska). 

5 Kinetoskop czyli wynalazek Edisona
Pierwszy aparat do utrwalania scen ruchomych (tak zwany kinetoskop) zbudował w 1892 roku Thomas Alva Edison. Jeszcze wcześniej w 1886 roku działający prototyp takiego aparatu skonstruował urodzony w Polsce Ottomar Anschütz, według innych źródeł przypisuje się to także Polakowi Stanisławowi Jurkowskiemu. 

6 Bracia Lumiere. Bracia Lumière skonstruktowali kinematograf. 28 XII 1895 roku w Paryżu odbył się pokaz 2-minutowego filmu Wyjście robotnic z fabryki Lumiere’ów w Lyonie. Film został uznany przez historyków jako pierwszy film w dziejach kinematografii.

7 Pierwsi polscy realizatorzy filmowi.
 Pierwszymi polskimi realizatorami fimlmowymi na przełomie XIX i XX wieku byli: Kazimierz Prószyński – konstruktor i wynalazca pleografu – kamery i projektora nowocześniejszego niż kinematograf, filmujący krótkie scenki rodzajowe z życia codziennego Warszawy (Ślizgawka w Łazienkach) oraz Bolesław Matusz ewski, który realizował krótkie filmy dokumentalne, jako operator firmy Lumiere. W 1910 r. w KownieWładysław Starewicz zrealizował pierwszy w świecie film lalkowy z animacją poklatkową (Piękna Lukanida – premiera w Moskwie w1912 r.).

8 Nowy gatunek filmów- film muzyczny
W 1922 roku opatentowano metodę zapisu dźwięku (udźwiękowienia) na taśmie filmowej, co wpłynęło na szybki rozwój sztuki kinematograficznej pod względem technicznym, jak i artystycznym. Pierwszy fabularny film dźwiękowy – Śpiewak jazzbandu Alana Croslanda powstał dopiero pięć lat później – 6 października 1927 roku.

9 Katastrofa w kinie Capitol w Gliwicach.
W Gliwicach, które wtedy nosiły niemiecką nazwę Gleiwitz, uzbiegu ulic Wieczorka i Górnych Wałów znajduje się dziś skwer z pomnikiem Mickiewicza, ale niewielu ludzi wie, że przed wojną stało tu kino Capitol. Ładne to było kino, nowoczesne, z restauracją i własną orkiestrą, która okraszała muzyką filmy nieme. 24 marca jedno ze stowarzyszeń katolickich zorganizowało przedstawienie "Jadwiga, patronka Śląska". Na widowni przeważały dzieci, które nie ukończyły dziesiątego roku życia. Pożar zaczął się prawdopodobnie od rozgrzanej żarówki, od której zajęła się kotara. Tratujące się dzieci nie miały szans wydostać się z sali, ponieważ... drzwi otwierały się do wewnątrz! Od dymu i czadu zginęło 76 dzieci, które zostały pochowane we wspólnym grobie na Cmentarzu Lipowym.

10 Dziękuje za uwagę.


Pobierz ppt "Prezentacja wykonana przez Nicole Moulds z klasy 6B."

Podobne prezentacje


Reklamy Google