Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy istnieje granica miedzy sportem, a szaleństwem?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy istnieje granica miedzy sportem, a szaleństwem?"— Zapis prezentacji:

1 Czy istnieje granica miedzy sportem, a szaleństwem?
Sporty Ekstremalne Czy istnieje granica miedzy sportem, a szaleństwem?

2 Ogólna definicja sportów ekstremalnych
Sporty ekstremalne - sporty, których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem niż w innych dyscyplinach. Zazwyczaj wymagają ponadprzeciętnych zdolności fizycznych lub psychicznych oraz odpowiedniego przygotowania. Rozróżniane są dwie kategorie: sporty wysokiego ryzyka i sporty ekstremalne. Sporty wysokiego ryzyka- to grupa sportów, których uprawianie niesie ze sobą wysokie prawdopodobieństwo odniesienia przez Ubezpieczonego kontuzji/szkody.

3 Różnica między sportem ekstremalnym a wysokiego ryzyka.
Sporty ekstremalne różnią się od sportów wysokiego ryzyka tym, że uprawiane są w miejscach charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi oraz wymagają ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka i zagrożenia życia.

4 Sporty które poruszymy i rozwiniemy
Nurkowanie Wingsuit Rajdy samochodowe Rodeo Spadochroniarstwo Paralotniarstwo Lotniarstwo Ekstremalna jazda na rowerze Motocross/quad Sporty górskie Windsurfing Parkour Buggykiting

5 Ekstremalna jazda na rowerze
Przykłady dyscyplin: Downhill/Freeride – szybkie zjeżdżanie ze stromego zbocza Dirt Jumping – skakanie na rowerze Street – skakanie oraz wykonywanie różnych trików na mieście lub skateparku Trial – przeskakiwanie przez różne przeszkody np. wysokie krawężniki, śmietniki itp. Cross country/Enduro – turystyczna jazda górska

6 Backflip Tailwhip

7 Parkour Parkour- pochodząca z Francji forma aktywności fizycznej. Za twórcę parkour uznaje się Davida Belle‘a. Główną ideą parkour jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najprostszy i najszybszy sposób. Osoba uprawiająca parkour to traceur (rodzaj żeński: traceuse).  David Bale

8 Freerun Sébastien Foucan
Freerun–  sport ekstremalny, który polega na wykonywaniu efektownych i trudnych tricków w czasie pokonywania przeszkód na trasie biegu. Za prekursora freerunningu uważa się Sébastiena Foucana, który odłączył freerun od parkour. Główną różnicą miedzy Parkourem a Freeruningiem jest sposób pokonywania przeszkód. Oba te sposoby przemieszczania się są często wykorzystywane w grupach tanecznych (np. Breakdance, Hiphop itp.) Sébastien Foucan

9 Motocross/Quad Motocross:
forma wyścigów motocyklowych rozgrywana na specjalnych torach do tego przystosowanych Quad: motocykl na czterech kołach, przeznaczony głównie do sportu i rekreacji.

10 Superman

11 Off-road Off-road – sport motorowy polegający na jeżdżeniu specjalnie przygotowanym samochodem po nieutwardzonych drogach.W zależności od terenu, po którym się jeździ wyróżnia się kilka odmian off-roadu: Off-road przeprawowy, gdzie odcinki tras danego rajdu lub imprezy podzielone na kilka klas (w zależności od specyfiki terenu oraz auta które ma brać udział w przejeżdżaniu danej trasy): turystyczna, sport, adventure, extreme. Rock crawling.

12 Samochody off-road

13 Sporty górskie Do sportów górskich zaliczamy:
Wspinaczkę górska – wspinanie się po zboczach skał Basejumping – skakanie ze spadochronem z przepaści lub innego wyznaczonego miejsca niekoniecznie z górskich szczytów Snowboard – zjeżdżanie i skakanie ze zbocza gór Jazda i skoki na nartach – zjeżdżanie i skakanie na nartach ze zbocza gór Skoki na bunggie - skakanie z dużej wysokości na długiej elastycznej linie wykonanej zwykle z około tysiąca gumowych włókien.

14

15 Lotniarstwo Lotniarstwo-to sport i forma rekreacji polegająca na lataniu z użyciem lotni. Jest to bardzo popularna forma lotnictwa amatorskiego, nie wymagająca specjalnej infrastruktury (lotnisk) ani dużych nakładów finansowych.

16 Paralotniarstwo Paralotniarstwo – sport i forma rekreacji polegająca na lataniu przy użyciu paralotni. Jest jednym z najpopularniejszych sportów lotniczych. Paralotniarstwo jest często mylone z lotniarstwem. Zasadniczą różnicą jest brak sztywnych elementów konstrukcyjnych w paralotni.

17

18 Różnice między lotnią a paralotnią
Lotnia jest szybującym płatowcem, którego skrzydło rozpięte jest na stelażu z metalu lub tworzywa sztucznego. Usztywnienie jest główną cechą odróżniającą lotnię od paralotni. Paralotnia zwana też glajtem, jest rodzajem szybowca o miękkim płacie nośnym (miękko płat). Wywodzi się w prostej linii od tzw. spadochronów szybujących, od których odróżnia się dużo większą doskonałością i sterownością.

19 Wingsuit Sport, w którym ludzie ubrani w specjalny kombinezon wyskakują np. z samolotu, a następnie szybują. Lot wingsuit kończy się otwarciem spadochronu i bezpiecznym lądowaniem.

20

21 Spadochroniarstwo Sport polegający na wykonywaniu skoków spadochronowych, w których - zależnie od dyscypliny - ocenie podlega element składowy skoku, np. wykonywanie akrobacji w swobodnym spadaniu, wykonanie akrobacji na otwartej czaszy lub precyzja lądowania. Spadochroniarstwo jest sportem młodym. W miarę zdobywania przez skoczków coraz większych umiejętności i doświadczenia doskonalono zasady rywalizacji sportowej w spadochroniarstwie, zwiększano stopień trudności w uprawianych dotąd dyscyplinach lub wprowadzano nowe.

22

23 Windsurfing Sport wodny, uprawiany przy użyciu deski i przymocowanego do niej elastycznie pędnika żaglowego. Dyscyplina klasyfikowana jest jako konkurencja żeglarska, rozgrywana na igrzyskach olimpijskich od 1984 roku w konkurencji mężczyzn i od 1992 roku w konkurencji kobiet. Obecna klasa olimpijska RS:X po raz pierwszy weszła do użytkowania na igrzyskach w roku 2008.

24

25 Kitesurfing Odmiana surfingu, technicznie podobny do windsurfingu, jednak różni się znacząco w sposobie prowadzeniu deski – prowadzi się ją tak jak podczas jazdy na fali, na krawędzi (podobnie do snowboardu), w windsurfingu natomiast deska prowadzona jest płasko. Od tego ostatniego różni się także konstrukcją pędnika - zamiast klasycznego żagla używana tu jest odmiana latawca - utrzymywanego przez żeglującego kitesurfera w znacznej odległości, na barze przypiętym do trapezu (uprzęży) zakładanego przez kitesurfera.

26

27 Nurkowanie Przebywanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu (freediving), w celach rekreacyjnych, sportowych, naukowych, technicznych, ratunkowych lub militarnych.

28 Nurkowanie w ławicy ryb

29 Buggykiting Jest to odmiana żeglarstwa lądowego polegająca na poruszaniu się po lądzie lub piasku przy pomocy specjalnego wózka, do którego dołączony jest latawiec pełniący rolę napędu wiatrowego. Sport ten jest praktykowany zazwyczaj na plażach. Podczas Buggykitting’u można osiągnąć prędkości przekraczające 100km/h.

30 Buggykiting na plaży w Danii

31 Rajdy samochodowe Forma sportu samochodowego, w której rywalizacja odbywa się na drogach publicznych. Celem zawodów jest jak najszybsze pokonanie odcinków specjalnych oraz przejechanie całej trasy rajdu w czasie określonym przez organizatora. W rajdach samochodowych rywalizują dwuosobowe załogi, składające się z kierowcy i pilota.

32 Kajetan „Kajto” Kajetanowicz

33 Rodeo Sport powstały z pracy z bydłem. Bazuje ono na umiejętności wymaganych do pracy kowbojów. Dzisiaj jest to sportowe wydarzenie składające się z konkurencji związanych głównie z końmi, a także z bydłem, zaprojektowane do sprawdzenia umiejętności i prędkości startujących zawodników. Rodeo jest bardzo ściśle powiązane z western riding.

34 Wierzgający koń

35 Więc gdzie jest granica rozsądku a szaleństwa?
Praktycznie granicy nie ma. Przeciętny człowiek sądzi, że ludzie którzy np. wykonują ewolucje powietrzne różnego typu na motorze to szaleńcy. Taki motocyklista powie że to pasja i jego styl życia. Z tego można wywnioskować iż takowa granica nie istnieje. Granice ustalamy tylko i wyłącznie my sami. Słynny cytat: ” Brak wiary powoduje, że ludzie boją się przekraczać swoje granice, a ja uwierzyłem w siebie.” (Muhammad Ali)

36 Źródła i wykonawcy prezentacji
Źródła: wikipedia, wiedza z głowy, youtube, break.pl , Google grafika, pl.wikipedia.org Wykonali: Krzysztof Jędrzejczyk, Damian Grzelak, Paweł Ślepko, Daniel Porucznik, Robert Drozdek


Pobierz ppt "Czy istnieje granica miedzy sportem, a szaleństwem?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google