Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szlak Orlich Gniazd.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szlak Orlich Gniazd."— Zapis prezentacji:

1 Szlak Orlich Gniazd

2 Informacje Szlak Orlich Gniazd – szlak turystyczny w Polsce, przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie. Rozpoczyna bieg w Krakowie, kończy w Częstochowie. Ma długość 163,9 km. Szlak Orlich Gniazd

3 Tradycyjnie Szlak Orlich Gniazd obejmuje zamki, a także ruiny zamków:
Korzkiew – Zamek Rycerski w Korzkwi (odrestaurowany) Ojców – Ruiny Zamku Królewskiego na Złotej Górze w Ojcowie Pieskowa Skała – Zamek Królewski w Pieskowej Skale Rabsztyn – Ruiny Zamku Rycerskiego w Rabsztynie Bydlin – Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie Smoleń – Ruiny Zamku Rycerskiego w Smoleniu Pilica – Ruiny Zamku Rycerskiego w Pilicy Podzamcze Ogrodzieńca – Ruiny Zamku Rycerskiego "Ogrodzieniec" Morsko – Ruiny Zamku Rycerskiego "Bąkowiec" w Morsku Bobolice – Zrekonstruowany Zamek Królewski w Bobolicach Mirów – Ruiny Zamku Rycerskiego koło Mirowa Olsztyn (koło Częstochowy) – Ruiny Zamku Królewskiego w Olsztynie

4 Teraz klika zamków

5 Zamek Rycerski w Korzkwi
Zamek w Korzkwi to XIV w. warownia rycerska która, jadąc od Krakowa jako pierwsza otwiera szlak Orlich Gniazd. Od 1997 roku trwa intensywne działania zmierzające do przywrócenia należnej mu świetności. Obecnie niemal w pełni zrekonstruowano już mury obronne dolnego zamku, ściany wszystkich zamkowych budynków, dziedziniec oraz drewniane ganki wokół murów. Mimo trwających jeszcze prac budowlanych, już teraz zapraszamy na spacer wśród 650-letnich murów którego ukoronowaniem może być wspaniały widok rozciągający się z wieży zamkowej.

6 Ojców – Ruiny Zamku Królewskiego
Powstanie zamku historia wiąże z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w 2 poł. XIV w. Tymczasem położenie obiektu z natury obronne wydaje się potwierdzać istnienie tu grodu (być może o charakterze konstrukcji drewniano-ziemnej) znacznie wcześniej. Ma to również odbicie w przetrwałych do naszych czasów legendach. Według jednej z nich jego założycielem był lechicki książę Wiesław - szwagier Popiela - przybyły tu z nadgoplańskich stron na czele uzbrojonej drużyny, który bez walki, bez krwi przelewu stał się panem ziemi onej aż po szare fale prastarej Wistuli. -

7 Gotycki Zamek w Piaskowej Skale
Nieopodal zamku stoi słynna Maczuga Herkulesa, która jak pięknie napisała K. Hoffmanowa "zamku strzeże, rękę niszczącą od niego odwraca", a jeziorkach przy drodze rozwija się populacja chronionych żabek, które wczesnym latem, zalegają dosłownie cały teren poniżej zamku. Mnie tu dla obrony zbudowano a Boga w opiekę podano gdyż bez ratunku jego nie obroni nikt niczego" Napis wyryty na obramieniu jednego z okien zamkowych.

8 Ruiny Zamku Rycerskiego w Rabsztynie
 Zamek rycerski obecnie w stanie ruiny, w miejscowości Rabsztyn. Pierwotny zamek, o którym wzmianki pochodzą z XIII w., był drewniany. Murowany wybudowany został za Kazimierza Wielkiegopo którego śmierci przeszedł w ręce prywatne w ramach spłaty długów.

9 Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie
Pierwsze wzmianki na temat zamku sięgają końca XIV wieku. Na wysokim, skalistym wzgórzu wzniesiono wtedy warownię – wieżę obronną. Swoją pierwotną funkcję pełniła przez około dwieście lat. Początkowym właścicielem był syn Niemierzy z Gołczy. To właśnie temu drugiemu przypisuje się często budowę warowni.

10 Ruiny Zamku Rycerskiego w Smoleniu
Mocno zrujnowany, ale posiadający swój urok zamek stoi się na wysokim stożkowatym wzniesieniu porośniętym lasem. Pierwotnie zamek składał się z murowanej okrągłej wieży i budynku mieszkalnego otoczonych murem obwodowym. Następnie w XV wieku rozbudowano warownię o zamek dolny od wschodu, a niedługo potem o drugi zamek dolny od zachodu. Nie stykały się one bezpośrednio, więc połączono je przejściem komunikacyjnym. Obecnie zachowały się ruiny wszystkich części warowni z dwoma wejściami do obu zamków dolnych. Wnętrze porośnięte jest niską roślinnością, drzewa są wycinane. Zamek górny jest trudno dostępny.

11 Pilica – Ruiny Zamku Rycerskiego w Pilicy
Zamek w Pilicy ma dziś kształt klasycystycznego pałacu otoczonego potężnymi fortyfikacjami bastionowymi. Jest on w stanie mocno zdewastowanym. Jeszcze gorsze wrażenie robi przylegająca do pałacu od lewej strony wozownia - wygląda jakby miała się lada dzień zawalić. Przeciwległy budynek to oficyna dworska, zamieniona na kamienicę mieszkalną. Podobnie jest z kordegardami przy bramie. Jedna jest całkiem zdewastowana, a druga zamieszkiwana. Bramy wejściowej pałacu strzegą sfinksy. W środku znajdowało się 40 pokoi, w czterech skrzydłach otaczających dziedziniec, do którego nie ma dostępu.

12 Dziękujemy za uwagę Autorzy: Maciej Ćwięka Maksymilian Marszałek


Pobierz ppt "Szlak Orlich Gniazd."

Podobne prezentacje


Reklamy Google