Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Parlament Europejski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Parlament Europejski."— Zapis prezentacji:

1 Parlament Europejski

2 Czym jest Europarlament?
Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu obejmująca swoim działaniem całą Unię Europejską.

3 Kraje należące do UE

4 Europosłowie Europarlamentarzyści (posłowie do PE) reprezentują obywateli swoich państw. Są wybierani w wyborach bezpośrednich, które odbywają się co pięć lat. W Parlamencie Europejskim zasiada obecnie 766 Europosłów.

5 Przewodniczący Parlamentu Europejskiego
Przewodniczący jest wybierany wśród europosłów na 2,5 letnią kadencję. Pierwszym przewodniczącym PE był Paul-Henri Spaak (Belgia) w latach 1952– Od 2012 jest nim jest Martin Schulz (Niemcy), którego poprzednikiem w latach 2009–2012 był Jerzy Buzek pochodzący z Polski. Łącznie przewodniczących Europarlamentu było 29.

6 Funkcje PE Parlament jest, wraz z Radą Unii Europejskiej („Radą”), jedną z głównych instytucji odpowiedzialnych za stanowienie prawa w UE. Parlament pełni trzy podstawowe funkcje: -debatuje nad aktami prawa europejskiego i uchwala je raz z Radą - sprawuje nadzór nad innymi instytucjami UE, zwłaszcza nad Komisją, aby upewnić się, że działają w sposób demokratyczny - debatuje nad budżetem UE i przyjmuje go wraz z Radą.

7 Siedziba Europarlamentu
Parlament Europejski ma trzy siedziby – w Brukseli (Belgia), w Luksemburgu i w Strasburgu (Francja). -Luksemburg jest siedzibą administracji Parlamentu („Sekretariat Generalny”). -Posiedzenia całego Parlamentu (tzw. posiedzenia plenarne) odbywają się w Strasburgu i w Brukseli. -Posiedzenia komisji parlamentarnych odbywają się w Brukseli.

8 Siedziba parlamentu w Strasburgu

9 Siedziba parlamentu w Brukseli.

10 Siedziba PE w Luksemburgu

11 Wybory do Europarlamentu
W wyborach do Parlamentu Europejskiego głosować mogą wszyscy pełnoprawni obywatele krajów członkowskich UE. Ostatnie wybory odbyły się w okresie od 4 do 7 czerwca 2009 roku. Następne wybory przypadają na okres od 22 do 25 maja 2014r.

12 Prezentację wykonali:
Koniec Dziękujemy za uwagę :) Prezentację wykonali: - Michał Sznajder - Michał Stec


Pobierz ppt "Parlament Europejski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google