Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Parlament Europejski Marek Matuszewski kl. 1d. Parlament Europejski : organ prawodawczy i opiniodawczo-doradczy. Ma za zadanie reprezentować obywateli.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Parlament Europejski Marek Matuszewski kl. 1d. Parlament Europejski : organ prawodawczy i opiniodawczo-doradczy. Ma za zadanie reprezentować obywateli."— Zapis prezentacji:

1 Parlament Europejski Marek Matuszewski kl. 1d

2 Parlament Europejski : organ prawodawczy i opiniodawczo-doradczy. Ma za zadanie reprezentować obywateli zjednoczonej europy. Jest on jednym z organów UE. Parlament Europejski : organ prawodawczy i opiniodawczo-doradczy. Ma za zadanie reprezentować obywateli zjednoczonej europy. Jest on jednym z organów UE.

3 Informacje o budowli: Położenie – Strasburg (Francja) Położenie – Strasburg (Francja) Powierzchnia kompleksu - 120.000 m2 Powierzchnia kompleksu - 120.000 m2 Do jego powstania potrzeba było 80.000 ton szkła (!) Do jego powstania potrzeba było 80.000 ton szkła (!)

4 Przedstawiciele: PE jest jedynym organem UE, do którego przedstawiciele wybierani są przez naród. W tej instytucji zasiada 751 posłów (51 z Polski). Liczba przedstawicieli posłów z danego państwa przeliczana jest na podstawie ilości mieszkańców kraju.

5 Partie w PE: Posłowie wybrani do Parlamentu Europejskiego grupują się nie narodowościowo, lecz partiami. W PE jest ich 7.

6 Lista partii (od lewej strony) Europejska partia ludowa – 274 Postępowy sojusz socjalistów i demokratów (socjalnych demokratów)– 194 Liberałowie i Demokraci – 85 Zieloni – 58 Konserwatyści i Reformatorzy – 57 Zielona Lewica – 35 Wolności i Demokracji – 31 Niezrzeszeni – 32

7 Zadania Parlamentu Europejskiego: Tworzenie prawa, Uchwalanie budżetu, Pełnienie funkcji kontrolnych wobec Komisji Europejskiej-votum nieufności, Walka o przestrzeganie praw człowieka, Komentowanie wydarzeń na świecie.

8 Najbardziej istotne decyzje podjęte przez PE: Waluta euro Pakiet klimatyczny Walka z kryzysem Nałożenie sankcji dyplomatycznych na Rosję w związku z kryzysem na Ukrainie.

9

10 Wybory odbędą się 25 maja 2014 roku. Wybory odbędą się 25 maja 2014 roku. W Polsce jest obecnie 13 okręgów wyborczych. W Polsce jest obecnie 13 okręgów wyborczych. Głosuje się na przedstawicieli partii z tego okręgu w którym jest się zameldowanym. Głosuje się na przedstawicieli partii z tego okręgu w którym jest się zameldowanym. Z każdego okręgu dostanie się od PE około 4 przedstawicieli. Z każdego okręgu dostanie się od PE około 4 przedstawicieli.

11

12

13

14

15

16


Pobierz ppt "Parlament Europejski Marek Matuszewski kl. 1d. Parlament Europejski : organ prawodawczy i opiniodawczo-doradczy. Ma za zadanie reprezentować obywateli."

Podobne prezentacje


Reklamy Google