Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia pojęcia umysłu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia pojęcia umysłu"— Zapis prezentacji:

1 Historia pojęcia umysłu
Renata Ziemińska

2 Platon Psyche ożywia ciało i jest źródłem ruchu. Część rozumna (mądrość), popędliwa, uczuciowa (odwaga) i pożądliwa wegetatywna(panowanie nad sobą). Dusza uwięziona w ciele, po śmierci wraca do świata idei. Racjonalna dusza w Fajdrosie to woźnica rydwanu, który ciągnie czarny koń (żądze) i biały koń (odwaga).

3 Arystoteles, O duszy wegetatywna (mają już rośliny),
zmysłowa (mają już zwierzęta), rozumna (specyficznie ludzka). Wegetatywna odpowiada za funkcje biologiczne, zmysłowa za odbieranie wrażeń, ale także pożądanie i ruch, zaś rozumna za wyższe funkcje poznawcze (sądzenie, myślenie, intuicja). Dusza to forma ciała zapewniająca jedność człowieka. Nieśmiertelny jest tylko rozum powszechny.

4 Kartezjusz Dusza to res cogitans, radykalnie odmienna substancja niż ciało (res extensa). Problem oddziaływania przyczynowego pomiędzy duszą i ciałem (szyszynka). Myślenie to wszystkie działania intelektu i woli, akty uczuciowe i inne świadome procesy. Świadomość to refleksyjna wiedza o sobie samym.

5 Immanuel Kant Rozum teoretyczny (zmysły, intelekt i rozum), praktyczny, władza sądzenia. Aprioryczne formy zmysłowości i kategorie intelektu warunkują wszelkie poznanie. Świat fenomenalny konstytuowany przez umysł. Podmiot transcendentalny.

6 Franz Brentano Ogół zjawisk rozpada się na fizyczne i psychiczne. Te drugie cechują się intencjonalnością. Psychologia deskryptywna zajmuje się opisem aktowo świadomości. Akt i przedmiot. Świadomość pierwotna i wtórna. Twardowski dodaje treść.

7 Edmund Husserl Świadomość transcendentalna, ja transcendentalne, podmiot transcendentalny, to abstrakt uzyskany ze świadomości empirycznej, nazywany też czystym podmiotem. Uzyskujemy ten podmiot po zdystansowaniu się do wszelkich danych na temat świata i siebie i traktowaniu ich jako korelatów świadomości. Podmiot transcendentalny to niezaangażowany obserwator, dla którego cały świat jest tylko daną. Podmiot transcendentalny to rdzeń podmiotu empirycznego.

8 Zygmunt Freud Spopularyzowanie nieświadomości, głębszych warstw psychiki. Według Freuda nieświadome jest to, co wyparte do głębszych sfer psychiki, ale co oddziałuje na to, co świadome. Jung – nieświadomość to zbiornik minionych doświadczeń ludzkości w formie symbolicznej.


Pobierz ppt "Historia pojęcia umysłu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google