Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjawisko świadomości Renata Ziemińska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjawisko świadomości Renata Ziemińska."— Zapis prezentacji:

1 Zjawisko świadomości Renata Ziemińska

2 Metafory świadomości Świadomość to termin pierwotny, którego znaczenie można przybliżyć przez odwołanie się do określeń poczucie przeżywania, doznawania, obecności, zachodzenia czegoś.

3 Świadomość nieaktowa Nieaktowe postacie świadomości to:
(1) moment przeżywania towarzyszący każdej świadomej czynności, polegający na ujawnieniu się przeżycia przez samo jego zachodzenie; (2) doznawanie jako świadomość treści wrażeniowych; (3) nastrój; (4) świadomość tła - tego, co na horyzoncie, poczucie istnienia horyzontu tego, co jest tematem i znajduje się w centrum uwagi.

4 Świadomość aktowa Samodzielną funkcję poznawczą pełni świadomość aktowa, zorganizowana w akt (oprócz aktów poznawczych są inne akty świadome, np. oczekiwanie, pragnienie, dążenie). Akt świadomości wyróżnia się jako całość w strumieniu przeżyć odniesieniem do określonego przedmiotu (zjawisko intencjonalności; Brentano, Husserl). Akt świadomości to faza strumienia świadomości.

5 Struktura aktu świadomości
(1) intencja - skierowanie do czegoś zewnętrznego względem aktu; (2) treść lub materia - to dzięki czemu akt odnosi się do danego przedmiotu; (3) jakość - sposób odnoszenia się do przedmiotu, różnicujący akty na wyobrażenia, percepcje, sądy, problemy itd.; (4) przeżywanie - nierefleksyjna świadomość zachodzenia aktu; (5) orientacja egotyczna - akt jest przeżywany jako czyjś, jako spełniany przez określone ja; (6) retencja i protencja - akt jest przeżywany jako poprzedzony przez wcześniejszą, właśnie mijającą fazę strumienia świadomości i otwartą na następną, właśnie nadchodzącą fazę.


Pobierz ppt "Zjawisko świadomości Renata Ziemińska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google