Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjawisko świadomości Renata Ziemińska. Metafory świadomości Świadomość to termin pierwotny, którego znaczenie można przybliżyć przez odwołanie się do.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjawisko świadomości Renata Ziemińska. Metafory świadomości Świadomość to termin pierwotny, którego znaczenie można przybliżyć przez odwołanie się do."— Zapis prezentacji:

1 Zjawisko świadomości Renata Ziemińska

2 Metafory świadomości Świadomość to termin pierwotny, którego znaczenie można przybliżyć przez odwołanie się do określeń poczucie przeżywania, doznawania, obecności, zachodzenia czegoś.

3 Świadomość nieaktowa Nieaktowe postacie świadomości to: (1) moment przeżywania towarzyszący każdej świadomej czynności, polegający na ujawnieniu się przeżycia przez samo jego zachodzenie; (2) doznawanie jako świadomość treści wrażeniowych; (3) nastrój; (4) świadomość tła - tego, co na horyzoncie, poczucie istnienia horyzontu tego, co jest tematem i znajduje się w centrum uwagi.

4 Świadomość aktowa Samodzielną funkcję poznawczą pełni świadomość aktowa, zorganizowana w akt (oprócz aktów poznawczych są inne akty świadome, np. oczekiwanie, pragnienie, dążenie). Akt świadomości wyróżnia się jako całość w strumieniu przeżyć odniesieniem do określonego przedmiotu (zjawisko intencjonalności; Brentano, Husserl). Akt świadomości to faza strumienia świadomości.

5 Struktura aktu świadomości (1) intencja - skierowanie do czegoś zewnętrznego względem aktu; (2) treść lub materia - to dzięki czemu akt odnosi się do danego przedmiotu; (3) jakość - sposób odnoszenia się do przedmiotu, różnicujący akty na wyobrażenia, percepcje, sądy, problemy itd.; (4) przeżywanie - nierefleksyjna świadomość zachodzenia aktu; (5) orientacja egotyczna - akt jest przeżywany jako czyjś, jako spełniany przez określone ja; (6) retencja i protencja - akt jest przeżywany jako poprzedzony przez wcześniejszą, właśnie mijającą fazę strumienia świadomości i otwartą na następną, właśnie nadchodzącą fazę.


Pobierz ppt "Zjawisko świadomości Renata Ziemińska. Metafory świadomości Świadomość to termin pierwotny, którego znaczenie można przybliżyć przez odwołanie się do."

Podobne prezentacje


Reklamy Google