Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 maja 2014 roku będziemy obchodzić dziesiątą rocznicę wstąpienia Polski w szeregi krajów Unii Europejskiej. Od tamtego momentu wiele zmieniło się zarówno.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 maja 2014 roku będziemy obchodzić dziesiątą rocznicę wstąpienia Polski w szeregi krajów Unii Europejskiej. Od tamtego momentu wiele zmieniło się zarówno."— Zapis prezentacji:

1 10 – lat Polski w Unii Europejskiej – jak obecność unii zmieniła moją okolicę

2 1 maja 2014 roku będziemy obchodzić dziesiątą rocznicę wstąpienia Polski w szeregi krajów Unii Europejskiej. Od tamtego momentu wiele zmieniło się zarówno w wielkich miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Dzięki funduszom europejskim wielu młodych ludzi mogło mieć lepszy start w przyszłość, zmieniło się nasze otoczenie.

3 Czym są fundusze europejskie i komu przysługują?
Są to środki finansowe Unii Europejskiej gromadzone przez państwa członkowskie i przekazywane do unijnego budżetu. Według prawa środki te stanowią zasoby własne Unii Europejskiej. Unia Europejska określa, który region powinien uzyskać unijne fundusze, na podstawie jego poziomu PKB. Jeśli PKB na jednego mieszkańca w danym regionie jest mniejsze niż 75 proc. średniej w Unii Europejskiej, wówczas taki region może liczyć na wsparcie z dotacji unijnych. Jeśli więc wszystkie regiony danego kraju mają niskie PKB, wówczas cały kraj może liczyć na wsparcie finansowe (tak jest w przypadku Polski). Są jednak takie kraje, w których tylko niektóre regiony są objęte pomocą unijną.

4 Fundusze europejskie w mojej okolicy
Częstochowa

5 Place zabaw nie tylko dla dzieci
W roku 2012 na terenie Częstochowy powstały trzy siłownie zewnętrzne, na których mogą ćwiczyć ludzie w każdym wieku. Moda na siłownie na świeżym powietrzu przyszła z północy Europy. Kilka z nich powstało już na Śląsku, ale nigdzie nie są nazywane placami zabaw dla seniorów. Od czterech lat taki plac jest w Zabrzu, a w Jastrzębiu mają powstać trzy takie siłownie. Powstały one także m.in. w Katowicach, Chorzowie, Radzionkowie, Ustroniu i Myszkowie.

6 Wyposażenie siłowni na świeżym powietrzu

7 Odnowiona Jasna Góra Dzięki dotacji unijnej Częstochowa mogła odnowić jeden z najważniejszych i tłumnie odwiedzany przez pielgrzymów zabytek, jakim jest Jasna Góra. Dzięki funduszom unijnym możemy inwestować na szeroką skalę - przyznał administrator Jasnej Góry o. Czesław Brud we fragmencie artykułu, poświęconego restaurowaniu klasztoru, w Gazecie Wyborczej.

8 Nowa linia tramwajowa Środki unijne umożliwiły budowę trzeciej linii tramwajowej w Częstochowie. Pieniądze, które miasto musiało przeznaczyć na tę inwestycję, stanowiły zaledwie 15% całkowitych kosztów. O rozbudowie częstochowskiej sieci myślano przez wiele lat, ale inwestycja stała się możliwa dopiero po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

9 Super tramwaje Z klimatyzacją i monitoringiem oraz podłogą na wysokości peronów - takie są nowe tramwaje. Takie pojazdy jeżdżą po Częstochowie dzięki unijnej dotacji, która wyniosła 85 proc. kosztów zakupów. A nie były one małe, zważywszy, że jeden tramwaj zastępujący dwuwagonowy skład to wydatek rzędu 8-10 mln zł. Jednak, uwzględniając dofinansowanie, MPK zapłaciło z własnych funduszy ledwie 1,5 mln zł za sztukę.

10 Wyrównywanie szans Akademia Jana Długosza w Częstochowie korzysta z pomocy europejskiej, daje tym samym możliwość lepszego startu w przyszłość swoim studentom. Oto kilka z projektów realizowanych z EFS: Wdrożenie modelu zarządzania jakością w Akademii im. J. Długosza w Częstochowie poprzez zastosowanie systemu klasy ERP z elektronicznym obiegiem dokumentów i podniesienie kompetencji kadry kierowniczej   Biotechnologia szansą na lepszą pozycję na rynku pracy Wykorzystaj szansę - zajęcia wyrównawcze, kursy szkolenia i staże kluczem do sukcesu na rynku pracy.

11 Nowoczesne biblioteki
„Stworzenie systemu i punktów e-informacji kulturalnej w sieci miejskich bibliotek publicznych w Częstochowie” Projekt dofinansowany ze środków UE w Działaniu 4.2. – Systemy informacji kulturalnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – Projekt realizowany przez Bibliotekę umożliwi szybkie przeszukiwanie wiadomości kulturalnych-użytkownik będzie mieć w jednym miejscu zgromadzone różnorodne informacje związane z kulturą i edukacją, będzie mógł z nich skorzystać zarówno jako uczestnik bierny, jak i czynny.

12 Część sprzętu zakupiona w trakcie realizacji projektu

13 Bezpieczne miasto O 48 kamer i nowe Centrum Monitoringu wzbogaciła się Częstochowa po zakończeniu rozbudowy miejskiego Systemu Monitoringu Wizyjnego. 24 lutego 2014 r. w siedzibie Straży Miejskiej podsumowano projekt i zaprezentowano pierwsze efekty działania mocno poszerzonego systemu. Rozbudowa miejskiego monitoringu nie byłaby możliwa bez pozyskiwania środków europejskich. Projekt pn. "Budowa monitoringu wizyjnego dla Miasta Częstochowy Bezpieczny Region (etap II w obszarze rewitalizacji miasta)" współfinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Województwa Śląskiego na lata

14 Zagraj w squasha w Częstochowie
Squash to bardziej dynamiczna odmiana tenisa. Od niedawna swoich sił w tej grze mogą spróbować mieszkańcy Częstochowy. Bowiem w mieście powstała pierwsza profesjonalna, nowoczesna i przyjazna hala do squasha. Scorpio Squash Club posiada 2 certyfikowane korty wraz z wypożyczalnią sprzętu i sklepikiem sportowym. Do dyspozycji odwiedzających jest również kącik fitnes, sauna fińska, cafe bar. Pomyślano także o kąciku dla dzieci. Klub squasha powstał w efekcie realizacji projektu „Nowa atrakcja rekreacyjno-turystyczna w regionie - budowa hali do squasha". Podjęła się go Firma TJK Tomasz Cierpiał, dotychczas zajmująca się pośredniczeniem w sprzedaży zabawek na terenie Polski, Republiki Czech i Słowacji, w celu dywersyfikacji swojej działalności.

15 Hala widowiskowo - sportowa
29 września 2012 r. miała miejsce inauguracja nowej hali widowiskowo-sportowej w Częstochowie-Zawodziu. Główną atrakcją uroczystości były zawody o Superpuchar Polski w piłce siatkowej mężczyzn. Nowoczesna hala widowiskowo-sportowa przy ul. Żużlowej 4, mieszcząca ponad 7 tysięcy widzów, ma szansę stać się areną sportowych zmagań na najwyższym poziomie oraz miejscem spektakularnych widowisk rozrywkowych i koncertów. Projekt współfinansowany został przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Województwa Śląskiego.

16 Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie
13,4 mln zł otrzymał Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na  drugi etap budowy nowoczesnego obiektu dydaktyczno- -kulturalnego. Ten projekt jest kontynuacją oddanych w tym roku do użytku inwestycji, które wcześniej również otrzymały wsparcie ze środków Priorytetu XI Kultura i dziedzictwo kulturowe, Programu Infrastruktura i Środowisko.

17 W lipcu 2013 r. podpisano umowę przyznającą środki unijne dla projektu rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków „WARTA” w Częstochowie. Kwota dofinansowania ze środków unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko wyniosła ponad 20 mln zł. Wartość całej inwestycji to blisko 60 mln zł.

18 Przebudowa drogi krajowej nr 1 w Częstochowie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko
5 sierpnia 2011 r. zawarto umowę o dofinansowanie dla projektu pn. Przebudowa DK-1 w Częstochowie, budowa wiaduktu na skrzyżowaniu z DK-46; połączenie z ul. Srebrną. Wartość dofinansowania z Funduszu Spójności  w ramach POIiŚ wyniosła ponad 156 mln zł. Projekt obejmie budowę węzła drogowego na styku drogi krajowej nr 1 oraz drogi krajowej nr 46 w postaci bezkolizyjnego, dwupoziomowego skrzyżowania. W ramach inwestycji zostanie zrealizowana:  budowa mostu drogowego nad Wartą tworzącego połączenie z ul. Srebrną, budowa kładki dla pieszych nad DK-1, przebudowa DK-1 (Aleja Wojska Polskiego) obejmująca całkowitą wymianę konstrukcji nawierzchni, przebudowa DK–46 (Aleja Jana Pawła II) obejmująca całkowitą wymianę konstrukcji nawierzchni.

19 Fundusze Europejskie to nie tylko inwestycje w infrastrukturę i innowacje. Program Kapitał Ludzki pomaga również osobom znajdującym się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Działalność Fundacji Świętego Barnaby dla wielu bezdomnych jest szansą na nowe życie. Do 2014 roku wsparciem zostanie objętych 150 osób z Częstochowy i okolic.

20 Dworce kolejowe, klatki schodowe, piwnice, kanały i węzły ciepłownicze, śmietniki – nie są to nowe inwestycje, ale miejsca, które wielu bezdomnym zastępują dom. Projekt „Streetworking – nowa jakość pracy z bezdomnymi”, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, jest szansą dla bezdomnych na powrót do normalnego życia. Fundacja Świętego Barnaby korzysta z doświadczeń partnera zagranicznego Barki UK i współpracuje ze Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy „Agape”; stworzyła projekt skutecznej reintegracji społeczno-zawodowej. Projekt w swym pierwotnym założeniu w okresie od sierpnia 2011 do lipca 2014 roku wsparciem miał objąć 150 osób. Dziś już wiadomo, że liczba osób bezdomnych jaka uzyska pomoc będzie zdecydowanie większa.

21 Dziękuję za uwagę Natalia Segiet Publiczne Gimnazjum SPSK im. Św. Józefa w Częstochowie Opiekun mgr inż. Tomasz Dudek Muzyka w tle: Hymn Unii Europejskiej, Dżem - Do kołyski, Queen - We Are The Champions

22 Bibliografia http://czestochowa.gazeta.pl http://info.wyborcza.biz


Pobierz ppt "1 maja 2014 roku będziemy obchodzić dziesiątą rocznicę wstąpienia Polski w szeregi krajów Unii Europejskiej. Od tamtego momentu wiele zmieniło się zarówno."

Podobne prezentacje


Reklamy Google