Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK TO Z OŚWIETLENIEM BYŁO....

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK TO Z OŚWIETLENIEM BYŁO...."— Zapis prezentacji:

1 JAK TO Z OŚWIETLENIEM BYŁO...

2 Człowiek najpierw poznał ogień w postaci niszczycielskiego zjawiska – uderzenie pioruna

3 Najstarszym źródłem sztucznego światła było ognisko.

4 Ognisko rozpalane było przez pocieranie dwóch kawałków drewna, później przez krzesanie.

5 Udoskonalenim oświetlenia było - łuczywo (kawałek smolnego drewna).

6 Następnie – pochodnia - (łuczywo z jednym końcem owiniętym włóknami lnianymi, bawełnianymi  lub szmatami nasyconymi olejem, smołą, ropą naftową ), którą już w czasach starożytnych stosowano do oświetlania sal zamkowych .

7 Świeca to źródło światła, zazwyczaj wykonane z paliwa stałego uformowanego w walec, wewnątrz którego, przez całą długość, umieszczony jest knot. Dawniej świece wykonywane były głównie z wosku pszczelego. Obecnie świece najczęściej produkowane są z parafiny lub stearyny.

8 Po drodze pojawiły się lampy oliwne, świece, lampy naftowe, palniki gazowe i tak wędrując,, dotarliśmy do…

9 ŻARÓWKA jest to lampa, w której światło jest wytwarzane przez ciało rozgrzane do stanu żarzenia wskutek przepływu przez nie prądu elektrycznego. Częścią żarówki wytwarzającą światło jest żarnik, czyli zazwyczaj włókno metalowe, proste lub różnie zwinięte.

10 Skąd się bierze, co to jest prąd, do czego służy i jak bezpiecznie posługiwać się nim?

11

12

13 Powiedzieliśmy, ze fabryką prądu jest elektrownia, gdzie z różnych rodzajów energii wytwarzana jest energia elektryczna. Elektrownia może być wiatrowa, wodna, słoneczna, jądrowa, geotermiczna... Z takiej elektrowni prąd płynie w przewodach (miedzy słupami lub pod ziemią) i trafia do domów, gdzie jest w gniazdkach. Powiedzieliśmy, że nie można nic wkładać w dziurki (oczywiście poza wtyczkami od jakiegoś sprzętu) oraz dotykać ich mokrymi rękami, należy ostrożnie używać maszyn elektrycznych i tylko za zgodą dorosłych... Oczywiście do użytku przez dzieci są tylko niektóre sprzęty: komputer, DVD, odkurzacz... i... czasem suszarka do włosów Z żarówkami trzeba obchodzić się ostrożnie, bo są z bardzo cienkiego szkła. Gdyby pękła taka żarówka to może bardzo poranić.


Pobierz ppt "JAK TO Z OŚWIETLENIEM BYŁO...."

Podobne prezentacje


Reklamy Google