Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TAHITI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TAHITI."— Zapis prezentacji:

1 TAHITI

2 Leży we wspólnocie zamorskiej Polinezji Francuskiej, to wyspa w południowej części Oceanu Spokojnego w archipelagu Wysp Towarzystwa. Rdzenni mieszkańcy wysp polinezyjskich posługują się językami polinezyjskimi.

3 Za najpiękniejszy element przyrody Polinezji uznaje się rafy koralowe.
dają one schronienie dla: gąbek, ukwiałów, strzykw, rozgwiazd, krabów, ostryg, homarów, krewetek czy też małży. Łącznie żyje tu ponad 1300 gatunków ryb i ok gat. mięczaków. W tutejszych wodach napotkać można : diugonie ( syreny) i wieloryby humbaki (długopłetwce).

4 Charakterystycznym elementem krajobrazu Polinezji Francuskiej są wilgotne lasy tropikalne.
Za najpiękniejszą jednak roślinę uznaje się kwiat „Tiare Tahiti”, symbolicznie noszony przez kobiety za uchem zamiast obrączki. Kiedy kwiat pojawia się za lewym uchem, oznacza to, że kobieta jest w związku , noszony za prawym informuje o stanie wolnym zaś noszony za lewym lecz odwrócony, daje do zrozumienia iż kobieta jest z kimś niemniej nie stroni ona od zawarcia nowych znajomości.

5  Na Polinezji Francuskiej obchodzi się wiele, różnorakich świąt, za najważniejsze z nich uznaje się:
-Nadejście Ewangelii (marzec) -wybory miss Tahiti (maj) -popularny festiwal Reggae (luty) -słynny karnawał na Tahiti (październik) -Święto Tiary na Tahiti ( grudzień)

6 Niezwykle ważnym elementem kultury jest tradycja tatuażu
Niezwykle ważnym elementem kultury jest tradycja tatuażu. Tutejsza legenda głosi, że Bóg Tatuażu- Tohu, wymalował wszystkie żyjące ryby oceaniczne przy użyciu rozmaitych, budzących wyobraźnię kolorów. Polinezyjczycy poddają się wierze w nadprzyrodzoną siłę „ mana”. „Manaizm”, czyli wiara w bezosobową, niematerialną siłę, swoisty rodzaj fluidu, przenikający w żywe bądź martwe ciało.

7 Istotnym elementem życia mieszkańców jest połączona z tańcem muzyka
Istotnym elementem życia mieszkańców jest połączona z tańcem muzyka. Już w dawnych czasach taniec pojawiał się we wszystkich aspektach życia: na cześć bogów, na powita-nie gości, w celu wyrażenia radości czy też aby pokonać wroga. Taniec wykonuje się przy akompaniamencie tradycyjnych instrumen-tów, fletów, bębnów i muszli.

8 W lipcu, każdego roku organizowany jest festiwal, noszący nazwę „ Mini Heiva”. Jest to punkt warty zobaczenia gdyż przedstawia on wciąż istniejące polinezyjskie tradycje, charakterystyczne śpiewy i tańce, wyścigi łodziami czy też rzuty oszczepem.

9 Mieszkańcy Polinezji Francuskiej są również znani za sprawą swoich niewątpliwych zdolności rzemieślniczych. Tworzą oni takie dzieła jak: drewniane figury, misy, bębny i czy rozmaite rzeźby. Na Polinezji olbrzymią wagę przywiązuje się do kwiatów, a jest ich tutaj mnóstwo. Aleksandra Lisek i Kinga Szajba


Pobierz ppt "TAHITI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google