Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest."— Zapis prezentacji:

1 Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowychz. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo. Wyświetlenie tak otrzymanych obrazów daje na ekranie wrażenie ruchu, gdyż ludzki układ nerwowy interpretuje szybko wyświetlane obrazy jako płynny ruch. Film animowany od strony artystycznej może poruszać zarówno problematykę specyficzną dla filmu aktorskiego, jak również poprzez brak ograniczeń wizualnych otwiera szersze możliwości tematyczne.

2 Techniki tworzenia animacji
Animacja może być tworzona przy użyciu różnych technik: rysunkowa – poszczególne klatki filmu powstają w formie rysunku na kartkach, kalkach lub na tzw. celuloidach lub są wykonywane przy użyciu odpowiednich programów komputerowych. lalkowa (przedmiotowa) – w której otoczenie i postaci są wykonane jako rzeczywiste przedmioty trójwymiarowe. Animowana postać posiada szkielet odpowiadający własnościom anatomicznym i umożliwiający stabilne ustawianie kolejnych faz ruchu. Na tej konstrukcji budowana jest forma „ciała” odpowiadająca charakterystyce postaci. Najczęściej szkielet wykonywany jest jako konstrukcja metalowa, a pozostałe elementy z różnych materiałów naturalnych (bawełna, drewno) lub syntetycznych (gąbka, PVC, lateks, silikon). wycinankowa – gdzie przedmiotem animacji są wycięte kawałki papieru stanowiące fazy ruchu. Podczas animacji zmiany wprowadzane do kompozycji znajdującej się w poszczególnych klatkach odpowiadają kolejnym fazom ruchu. Możliwe jest dokonanie animacji na warstwach, układając na szybach elementy takie jak tło, ludzie, zwierzęta. plastelinowa – polegająca na modyfikacji poklatkowej postaci oraz otoczenia wykonanego z materiałów plastycznych, jest to jedna z form techniki lalkowej. animacja 3D – tworzona w technologii cyfrowej, komputerowej. Są tworzone w programach do przetwarzania grafiki trójwymiarowej. animacja materiałów sypkich – tutaj przedmiotem animacji jest np. mąka, sól, cukier, piasek. Animacja polega na przesuwaniu i animowaniu takich właśnie materiałów. pikselacja, fotoanimacja – w tym typie animacji wykorzystywane są wcześniej sfotografowane przedmioty, zwierzęta lub postacie ludzkie w różnych fazach ruchu. Film Tango Zbigniewa Rybczyńskiego zrealizowany taką techniką w 1980 r. w Se-ma-forze zdobył w 1983 r. Oscara dla krótkometrażowego filmu animowanego. techniki kombinowane (kolaż) i specjalne, w tym przypadku materiały wykorzystywane do tworzenia animacji mogą być bardzo zróżnicowane: od materiałów sypkich do animacji przedmiotowej i wycinankowej

3 Animacja 3D

4 Animacja Lalkowa

5 Materiały sypkie

6 Pikselacja

7 Animacja plastelinowa

8 Animacja wycinkowa

9 Animacja rysunkowa

10 Historia na świecie Najwcześniejsze znane przykłady prób przedstawienia ruchu w sztuce zostały zidentyfikowane w paleolitycznych rysunkach naskalnych. Widoczne tam obrazy zwierząt posiadają zwielokrotnione kończyny (nałożone na siebie), co jasno wskazuje na intencje artysty i jego zamiar wzbudzenia percepcji ruchu. Początki tego, co można określić jako nowożytny film animowany w powszechnym znaczeniu tego słowa sięgają końca XIX i początku XX wieku. Po wynalezieniu metody zdjęć poklatkowych w1906 roku wyprodukowano pierwszy film animowany zapisany na taśmie filmowej – Humorous Phases of Funny Faces. Wśród prekursorów animacji jest Polak Władysław Starewicz, który w1910 roku w Kownie nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy Piękna Lukanida (premiera w Moskwie w 1912 r.), W latach 20. XX wieku film animowany stanowił medium dla sztuki awangardowej. W latach 30. amerykański reżyser i producent Walt Disney zorganizował w Hollywood wytwórnię produkującą filmy rysunkowe. Jego studio doprowadziło do wzrostu popularności filmów animowanych, które na stałe weszły do kultury masowej. Oprócz znakomitych pełnometrażowych filmów kinowych, produkował krótkometrażowe serie z Myszką Miki, Kaczorem Donaldem,psem Pluto, Goofym itp. Głównymi ośrodkami produkcji filmu animowanego są: USA, Kanada, Wielka Brytania, Włochy, Japonia, Chiny, Czechy. Telewizyjna produkcja komercyjna umieszczana jest w krajach azjatyckich (Japonia, Chiny, Tajlandia, Malezja), gdzie praca animatorów jest bardzo tania. Na świecie już od lat 90. istnieją stacje telewizyjne dla dzieci emitujące w większości kreskówki (w tym własne produkcje) takie jak Cartoon Network, Nickelodeon czy Disney Channel, które należą do najpopularniejszych, najstarszych i najbardziej ze sobą rywalizujących.

11 HISTORIA w Polsce Historia polskiej animacji sięga Starewicza, a po II wojnie światowej pierwszego filmu lalkowego Za Króla Krakusa (reż. Zenon Wasilewski, 1947). Najsłynniejsze polskie studio to Se-ma-for w Łodzi gdzie powstawały filmy we wszelkich technikach animacji – lalkowej, rysunkowej, plastelinowej, wycinankowej i kombinowanej – w tym seriale dla dzieci z Misiem Colargolem i Misiem Uszatkiem w rolach głównych. Film Tango Zbigniewa Rybczyńskiego zrealizowany w 1980 r. w Se-ma-forze zdobył w 1983 r. Oscara dla krótkometrażowego filmu animowanego. Drugiego Oscara Se-ma-for zdobył w roku 2008 za film Piotruś i wilk. Inne zasłużone studia to Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, specjalizujące się w produkcji dla dzieci, gdzie powstały znane seriale Bolek i Lolek i Reksio, Studio Miniatur Filmowychw Warszawie – Dziwne przygody Koziołka Matołka i zlikwidowane już Studio Filmów Animowanych w Krakowie, z autorską animacją dla dorosłych. Od lat '80 XX w. działa także: Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, w którym powstają w większości filmy dla dzieci w różnych technikach animacyjnych, w tym m.in. cykl filmowy Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego, będący ekranizacją 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych Leszka Kołakowskiego. Są też Anima-Pol w Łodzi, Studio JP (Leszek Gałysz) i Studio Graficzne Marka Serafińskiego w Warszawie. W animacji komputerowej sukcesy odnosi studio Platige Image i grafik Tomasz Bagiński (film Katedra, nominowany został do Oscara, a jego Sztuka spadania zdobyła główną nagrodę w kategorii animacji na festiwalu Ars Electronica oraz nagrodę BAFTA w 2007 r.) Do najważniejszych reżyserów filmów animowanych w Polsce należą: Walerian Borowczyk, Jan Lenica, Kazimierz Urbański, Witold Giersz, Jerzy Kucia, Piotr Dumała, Mariusz Wilczyński,Julian „Antonisz” Antoniszczak, Daniel Szczechura, Ryszard Czekała, Marek Skrobecki, Maciej Wojtyszko, Krzysztof Kiwerski i Zbigniew Kotecki. Największym w Polsce festiwalem filmu animowanego jest Animator, odbywający się w Poznaniu.

12 Najsłynniejsze filmy animowane i ich twórcy:
Król Lew- Rob Minkoff i Roger Allers Katedra- Tomasz Bagiński Mary i Max- Adam Elliot Sztuka spadania- Tomasz Bagiński Jak wytresować smoka-Dean DeBloisChris Sanders Shrek - Andrew Adamson

13 Najsłynniejsze wytwórnie filmów Animowanych:
Warner Bros-  Do filmów animowanych tam powstałych należy cykl Looney Tunes, w którym pojawiły się takie postacie jak Królik Bugs, Kaczor Daffy, Kot Sylwester i Tweety czy Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr. DreamWorks- w którym powstał film Shrek. Metro-Goldwyn-Mayer- gdzie powstało wiele serii z najpopularniejszym Tomem i Jerrym na czele. Twórcy tej seriiWilliam Hanna i Joseph Barbera w 1957 roku założyli własną wytwórnię Hanna-Barbera. Wyprodukowali w niej wiele słynnych seriali animowanych: z psem Huckleberry, misiem Yogi, myszamiPixie i Dixie i kotem Panem Jinksem, Flintstonami, Jetsonami, Scooby Doo itd. Walt Disney- Oprócz znakomitych pełnometrażowych filmów kinowych, produkował krótkometrażowe serie z Myszką Miki, Kaczorem Donaldem,psem Pluto, Goofym itp. Blue Sky- powstało w lutym 1987 roku, założone przez artystów i techników, którzy wcześniej pracowali dla firmy Disney podczas tworzenia filmu Tron, a jednocześnie zatrudnieni byli w firmie Mägi/Synthavision.W latach 80. i 90. koncentrowało się głównie na produkcji reklamy telewizyjnej i efektów wizualnych do filmów. W 1997 roku firma została nabyta przez 20th Century Fox.( Epoka Lodowcowa)

14 Filmy animowane nie tylko dla dzieci
,,Skubani''-komedia animowana o ptakach, wyprodukowana w 2013r. ,,Małpiszon'-film animowany, wyprodukowany w USA w 2001r. ,,Kumba''-film opowiada o przygodach zebry, wyprodukowany w2013r. ,,Tedi i poszukiwacze zaginionego skarbu''-film wyprodukowany w 2012r w Hiszpani ,,The Wish Fish"-wyprodukowany w 2012r. opowiada o życzeniu chłopca


Pobierz ppt "Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest."

Podobne prezentacje


Reklamy Google