Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Harry Potter i Czara Ognia”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Harry Potter i Czara Ognia”."— Zapis prezentacji:

1 „Harry Potter i Czara Ognia”

2 Seria książek o Harrym Potterze
Harry Potter  to seria siedmiu książek fantastycznych autorstwa brytyjskiej pisarki Joanne Kathleen Rowling. Seria Harry Potter opisuje przygody młodego czarodzieja, którego rodzice zginęli, gdy był jeszcze dzieckiem. W wakacje mieszka u Darsleyów – jedynej rodziny. Harry wraz ze swoimi przyjaciółmi poznaje przez sześć lat tajniki magii w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Na podstawie wszystkich książek zostały nakręcone filmy o tych samych tytułach.

3

4 4 część - „Harry Potter i czara ognia”
Autor Joanne Kathleen Rowling Miejsce wydania Wielka Brytania Język angielski Data I wyd. 2000 Wydawca Bloomsbury Publishing Tematyka Fantasy Typ utworu Powieść Data I wyd. polskiego 29 września 2001 Pierwszy wydawca polski Media Rodzina Przekład Andrzej Polkowski

5 Główny bohater książki, Harry Potter, męczony tajemniczymi koszmarami, spędza część wakacji u rodziny Weasleyów, z nimi też wyrusza na mistrzostwa świata w quidditchu. Czarodzieje, aby nie wzbudzać zainteresowania mugoli, podróżują za pomocą świstoklików, wyglądających na zwyczajne przedmioty zaczarowanych w ten sposób, by dotknięcie ich umożliwiało natychmiastowy przeskok do określonego miejsca. Świętowanie wygranej przerywa jednak przemarsz śmierciożerców, zamaskowanych dawnych popleczników Voldemorta. W pewnym momencie na niebie pojawia się mroczny znak, ich dawny symbol, utworzony dzięki skradzionej różdżce głównego bohatera. Boisko do quidditcha .

6 Gdy dla Harry’ego i jego przyjaciół, Hermiony Granger i Rona Weasleya, zaczyna się czwarty rok nauki w Hogwarcie, szkoła staje się gospodarzem Turnieju Trójmagicznego, w którym udział mają brać uczniowie trzech europejskich szkół magii: Hogwartu, Beauxbatons i Durmstrangu. Uczniowie, którzy chcą reprezentować swoją szkołę w turnieju, muszą mieć ukończone siedemnaście lat i wrzucić kartkę ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz nazwą szkoły do tytułowej Czary Ognia. Tymczasem nowym nauczycielem obrony przed czarną magią okazuje się Szalonooki Moody, były auror i długoletni przyjaciel Dumbledore’a. Choć jest dziwny i porywczy, odnosi się do Harry’ego z sympatią i wzbudza zaufanie. Prezentuje na zajęciach Zaklęcia Niewybaczalne: Imperius, nakazujące ofierze wypełniać wolę rzucającego, Cruciatus, wywołujące ogromny ból oraz Avada kedavra, służące do pozbawiania życia.  Czara Ognia.

7 Reprezentanci w turnieju ( scena z filmu)
Reprezentanci w turnieju ( scena z filmu) . Od lewej : Cedrik Diggory ; Fleur Delacour ; Wiktor Krum ; Harry Potter ; W turnieju szkołę Beauxbatons reprezentowała Fleur Delacour, Durmstrang –  Wiktor Krum, a Hogwart – Cedrik Diggory. Czara wyłoniła jeszcze jednego reprezentanta Hogwartu: Harry’ego. Choć jest to sprzeczne z regulaminem i Harry nie był jeszcze gotowy do zmagania się z zadaniami, został on dopuszczony do udziału, co wywołało powszechną zazdrość, a co sam Harry, który nie zgłaszał swojego uczestnictwa, przyjął z przerażeniem. Co gorsza, jego przyjaciel Ron odwrócił się od niego po wyrzuceniu przez czarę 4. nazwiska.

8 Pierwsze zadanie i Bal Bożonarodzeniowy
Jeszcze przed pierwszym zadaniem Harry dowiaduje się, że może liczyć na pomoc nauczycieli, którym zależy, by wygrał przedstawiciel ich szkoły: Hagrid po kryjomu pokazuje mu, na czym będzie polegało pierwsze zadanie, a Szalonooki Moody podpowiada mu rozwiązanie. W podobny sposób dowiadują się reprezentanci innych szkół, Cedrik dowiaduje się od Harry’ego. Harry’emu udało się przeżyć walkę ze smokiem, rogogonem węgierskim i zdobyć złote jajo zawierające wskazówkę do następnego zadania, ale jeszcze pokonał smoka najszybciej i wygrał pierwsze zadanie. Po tym wydarzeniu Ron przeprosił Harry’ego i znów stali się przyjaciółmi.

9 Gdy zbliża się szczególnie uroczysty Bal Bożonarodzeniowy, Harry próbuje zaprosić Cho Chang, która wcześniej zgodziła się pójść z Cedrikiem. Ostatecznie Harry i Ron zapraszają siostry Patil. Hermiona zjawia się z Wiktorem Krumem. Ron, choć wcześniej był wielkim fanem Kruma, nie kryje oburzenia, oskarżając Hermionę o zadawanie się z wrogiem i udzielanie mu informacji o Harrym. Kiedy Harry i Ron wychodzą na błonia podczas balu, słyszą rozmowę Hagrida z Madame Maxime i dowiadują się, że Hagrid jest półolbrzymem.

10 Drugie zadanie Rozwiązanie zagadki złotego jaja podpowiada Harry’emu Cedrik. Aby wytłumić przeraźliwy wrzask wydobywający się z jaja, trzeba otworzyć je pod wodą. Wiedząc, że drugie zadanie będzie wymagało umiejętności długiego przebywania pod wodą, Harry dostaje od Zgredka skrzeloziele. W tym zadaniu trzeba uratować przed trytonami mieszkającymi na dnie hogwarckiego jeziora bliskiej osoby. Harry, widząc w półapce Rona i Hermionę, próbuje ratować oboje. Hermionę ratuje jednak Krum, a Harry, widząc, że Fleur nie nadpływa, ratuje zarówno Rona i młodszą siostrę Fleur. Mimo gorszego wyniku czasowego niż Krum, zdobywa więcej punktów.

11 Trzecie zadanie Ostatnie zadanie polegało na znalezieniu pucharu trójmagicznego w wypełnionym pułapkami labiryncie. Harry, w głębi labiryntu, natrafia na przeszkody: dziwną mgiełkę, która powoduje wrażenie odwrócenia świata do góry nogami, sklątkę tylnowybuchową, sfinksa i ogromnego pająka. Harry trafia do pucharu jednocześnie z Cedrikiem i decydują się podzielić wygraną. Okazuje się, że puchar to pułapka – świstoklisk, przenoszący na cmentarzysko, na którym czeka Glizdogon i Voldemort w małym, zdeformowanym ciele. Glizdogon na rozkaz Voldemorta zabija Cedrika i pobiera krew Harry’ego, z której przygotowuje wywar umożliwiający Voldemortowi powrót do pełni sił.

12 Pojedynek z Voldemortem
Harry, pośród wezwanych śmierciożerców, rozpoznaje np. ojca Dracona Malfoya. Voldemort wyzywa Harry’ego na pojedynek. Ponieważ różdżki Harry’ego i Voldemorta mają ten sam rdzeń (pióro feniksa), nie mogą walczyć przeciwko sobie. Z różdżki Voldemorta wydobywają się zjawy - jego ostatnich ofiar. Zjawy pomagają Harry’emu uciec. Po powrocie na teren Hogwartu, Harry opisuje Szalonookiemu co się wydarzyło i dowiaduje się, że nowy nauczyciel nie jest tym za kogo się podaje, tylko śmierciożercą. Powstrzymany przez Dumbledore’a i Snape’a  oszusta, wyjawia w jaki sposób uciekł z Azkabanu i jak posługiwał się niewybaczalnymi zaklęciami, by ukryć swoją tożsamość i doprowadzić do powrotu Czarnego Pana. Ministerstwo Magii nie przyjmuje zeznania Harry’ego, a oficjalna prasa ogłasza go kłamcą. Dumbledore tymczasem zbiera grupę zaufanych ludzi i przygotowuje ich do zbliżającej się wojny.

13 Bardzo polecam przygodowo-fantastyczną książkę J. K. Rowling pt
Bardzo polecam przygodowo-fantastyczną książkę J. K. Rowling pt. „Harry Potter i czara ognia” . Dzięki serii o Harry przekonałam się do książek fantasy wcześniej nie lubianych przeze mnie. Dziękuję za uwagę ! Aleksandra Bytner, kl. Ia


Pobierz ppt "„Harry Potter i Czara Ognia”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google