Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Harry Potter to seria siedmiu książek fantastycznych autorstwa brytyjskiej pisarki Joanne Kathleen Rowling. Seria Harry Potter opisuje przygody młodego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Harry Potter to seria siedmiu książek fantastycznych autorstwa brytyjskiej pisarki Joanne Kathleen Rowling. Seria Harry Potter opisuje przygody młodego."— Zapis prezentacji:

1

2 Harry Potter to seria siedmiu książek fantastycznych autorstwa brytyjskiej pisarki Joanne Kathleen Rowling. Seria Harry Potter opisuje przygody młodego czarodzieja, którego rodzice zginęli, gdy był jeszcze dzieckiem. W wakacje mieszka u Darsleyów – jedynej rodziny. Harry wraz ze swoimi przyjaciółmi poznaje przez sześć lat tajniki magii w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Na podstawie wszystkich książek zostały nakręcone filmy o tych samych tytułach.

3

4 AutorJoanne Kathleen Rowling Miejsce wydaniaWielka Brytania Językangielski Data I wyd.2000 WydawcaBloomsbury Publishing TematykaFantasy Typ utworuPowieść Data I wyd. polskiego 29 września 2001 Pierwszy wydawca polski Media Rodzina PrzekładAndrzej Polkowski

5 Główny bohater książki, Harry Potter, męczony tajemniczymi koszmarami, spędza część wakacji u rodziny Weasleyów, z nimi też wyrusza na mistrzostwa świata w quidditchu. Czarodzieje, aby nie wzbudzać zainteresowania mugoli, podróżują za pomocą świstoklików, wyglądających na zwyczajne przedmioty zaczarowanych w ten sposób, by dotknięcie ich umożliwiało natychmiastowy przeskok do określonego miejsca. Świętowanie wygranej przerywa jednak przemarsz śmierciożerców, zamaskowanych dawnych popleczników Voldemorta. W pewnym momencie na niebie pojawia się mroczny znak, ich dawny symbol, utworzony dzięki skradzionej różdżce głównego bohatera. Boisko do quidditcha.

6 Gdy dla Harryego i jego przyjaciół, Hermiony Granger i Rona Weasleya, zaczyna się czwarty rok nauki w Hogwarcie, szkoła staje się gospodarzem Turnieju Trójmagicznego, w którym udział mają brać uczniowie trzech europejskich szkół magii: Hogwartu, Beauxbatons i Durmstrangu. Uczniowie, którzy chcą reprezentować swoją szkołę w turnieju, muszą mieć ukończone siedemnaście lat i wrzucić kartkę ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz nazwą szkoły do tytułowej Czary Ognia. Tymczasem nowym nauczycielem obrony przed czarną magią okazuje się Szalonooki Moody, były auror i długoletni przyjaciel Dumbledorea. Choć jest dziwny i porywczy, odnosi się do Harryego z sympatią i wzbudza zaufanie. Prezentuje na zajęciach Zaklęcia Niewybaczalne: Imperius, nakazujące ofierze wypełniać wolę rzucającego, Cruciatus, wywołujące ogromny ból oraz Avada kedavra, służące do pozbawiania życia. Czara Ognia.

7 W turnieju szkołę Beauxbatons reprezentowała Fleur Delacour, Durmstrang – Wiktor Krum, a Hogwart – Cedrik Diggory. Czara wyłoniła jeszcze jednego reprezentanta Hogwartu: Harryego. Choć jest to sprzeczne z regulaminem i Harry nie był jeszcze gotowy do zmagania się z zadaniami, został on dopuszczony do udziału, co wywołało powszechną zazdrość, a co sam Harry, który nie zgłaszał swojego uczestnictwa, przyjął z przerażeniem. Co gorsza, jego przyjaciel Ron odwrócił się od niego po wyrzuceniu przez czarę 4. nazwiska. Reprezentanci w turnieju ( scena z filmu). Od lewej : Cedrik Diggory ; Fleur Delacour ; Wiktor Krum ; Harry Potter ;

8 Jeszcze przed pierwszym zadaniem Harry dowiaduje się, że może liczyć na pomoc nauczycieli, którym zależy, by wygrał przedstawiciel ich szkoły: Hagrid po kryjomu pokazuje mu, na czym będzie polegało pierwsze zadanie, a Szalonooki Moody podpowiada mu rozwiązanie. W podobny sposób dowiadują się reprezentanci innych szkół, Cedrik dowiaduje się od Harryego. Harryemu udało się przeżyć walkę ze smokiem, rogogonem węgierskim i zdobyć złote jajo zawierające wskazówkę do następnego zadania, ale jeszcze pokonał smoka najszybciej i wygrał pierwsze zadanie. Po tym wydarzeniu Ron przeprosił Harryego i znów stali się przyjaciółmi.

9 Gdy zbliża się szczególnie uroczysty Bal Bożonarodzeniowy, Harry próbuje zaprosić Cho Chang, która wcześniej zgodziła się pójść z Cedrikiem. Ostatecznie Harry i Ron zapraszają siostry Patil. Hermiona zjawia się z Wiktorem Krumem. Ron, choć wcześniej był wielkim fanem Kruma, nie kryje oburzenia, oskarżając Hermionę o zadawanie się z wrogiem i udzielanie mu informacji o Harrym. Kiedy Harry i Ron wychodzą na błonia podczas balu, słyszą rozmowę Hagrida z Madame Maxime i dowiadują się, że Hagrid jest półolbrzymem.

10 Rozwiązanie zagadki złotego jaja podpowiada Harryemu Cedrik. Aby wytłumić przeraźliwy wrzask wydobywający się z jaja, trzeba otworzyć je pod wodą. Wiedząc, że drugie zadanie będzie wymagało umiejętności długiego przebywania pod wodą, Harry dostaje od Zgredka skrzeloziele. W tym zadaniu trzeba uratować przed trytonami mieszkającymi na dnie hogwarckiego jeziora bliskiej osoby. Harry, widząc w półapce Rona i Hermionę, próbuje ratować oboje. Hermionę ratuje jednak Krum, a Harry, widząc, że Fleur nie nadpływa, ratuje zarówno Rona i młodszą siostrę Fleur. Mimo gorszego wyniku czasowego niż Krum, zdobywa więcej punktów.

11 Ostatnie zadanie polegało na znalezieniu pucharu trójmagicznego w wypełnionym pułapkami labiryncie. Harry, w głębi labiryntu, natrafia na przeszkody: dziwną mgiełkę, która powoduje wrażenie odwrócenia świata do góry nogami, sklątkę tylnowybuchową, sfinksa i ogromnego pająka. Harry trafia do pucharu jednocześnie z Cedrikiem i decydują się podzielić wygraną. Okazuje się, że puchar to pułapka – świstoklisk, przenoszący na cmentarzysko, na którym czeka Glizdogon i Voldemort w małym, zdeformowanym ciele. Glizdogon na rozkaz Voldemorta zabija Cedrika i pobiera krew Harryego, z której przygotowuje wywar umożliwiający Voldemortowi powrót do pełni sił.

12 Harry, pośród wezwanych śmierciożerców, rozpoznaje np. ojca Dracona Malfoya. Voldemort wyzywa Harryego na pojedynek. Ponieważ różdżki Harryego i Voldemorta mają ten sam rdzeń (pióro feniksa), nie mogą walczyć przeciwko sobie. Z różdżki Voldemorta wydobywają się zjawy - jego ostatnich ofiar. Zjawy pomagają Harryemu uciec. Po powrocie na teren Hogwartu, Harry opisuje Szalonookiemu co się wydarzyło i dowiaduje się, że nowy nauczyciel nie jest tym za kogo się podaje, tylko śmierciożercą. Powstrzymany przez Dumbledorea i Snapea oszusta, wyjawia w jaki sposób uciekł z Azkabanu i jak posługiwał się niewybaczalnymi zaklęciami, by ukryć swoją tożsamość i doprowadzić do powrotu Czarnego Pana. Ministerstwo Magii nie przyjmuje zeznania Harryego, a oficjalna prasa ogłasza go kłamcą. Dumbledore tymczasem zbiera grupę zaufanych ludzi i przygotowuje ich do zbliżającej się wojny.

13 Bardzo polecam przygodowo-fantastyczną książkę J. K. Rowling pt. Harry Potter i czara ognia. Dzięki serii o Harry przekonałam się do książek fantasy wcześniej nie lubianych przeze mnie. Aleksandra Bytner, kl. Ia


Pobierz ppt "Harry Potter to seria siedmiu książek fantastycznych autorstwa brytyjskiej pisarki Joanne Kathleen Rowling. Seria Harry Potter opisuje przygody młodego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google