Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Internet jest cudownym narzędziem, by szerzyć słowo boże i wspierać pokój na świecie" - twierdzi Jan Paweł II – patron naszej szkoły.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Internet jest cudownym narzędziem, by szerzyć słowo boże i wspierać pokój na świecie" - twierdzi Jan Paweł II – patron naszej szkoły."— Zapis prezentacji:

1 Internet jest cudownym narzędziem, by szerzyć słowo boże i wspierać pokój na świecie" - twierdzi Jan Paweł II – patron naszej szkoły.

2 Internet jest na tyle dobry, na ile człowiek z niego korzystający Internet jest na tyle dobry, na ile człowiek z niego korzystający tak brzmi hasło szkolnego programu profilaktycznego. Program profilaktyczny Dziecko w sieci Publiczne Gimnazjum im. Jan Pawła II w Tyczynie

3 o czym należy pamiętać ? Internet - szanse i zagrożenia.

4 1. Zalety Internetu przewyższają jego wady. 2. Ciekawość dziecka jest rzeczą naturalną. 2. Ciekawość dziecka jest rzeczą naturalną. 3. Anonimowość w sieci jest tylko pozorna. 3. Anonimowość w sieci jest tylko pozorna. 4. Internet jest dobry, źli bywają tylko ludzie, 4. Internet jest dobry, źli bywają tylko ludzie, którzy go używają. którzy go używają. 5. Nie wyeliminujesz Internetu z życia dziecka. 5. Nie wyeliminujesz Internetu z życia dziecka. Podstawowe założenia: Zaakceptuj PRÓBY I BŁĘDY podejmowane Zaakceptuj PRÓBY I BŁĘDY podejmowane przez dziecko w Internecie. przez dziecko w Internecie.

5 ROZMAWIAJ ! NIE MA LEPSZEJ OCHRONY PRZED ZAGROŻENIAMI PŁYNĄCYMI Z INTERNETU JAK MĄDRA, TROSKLIWA OPIEKA ZE STRONY RODZICÓW.

6 - KONTAKT Z TREŚCIAMI PORNOGRAFICZNYMI, - KONTAKT Z MATERAIŁAMI EPATUJĄCYMI PRZEMOCĄ, - KONTAKT Z PEDOFILAMI, - KONTAKT Z INTERNETOWYMI OSZUSTAMI, - UZALEŻNIENIE OD INTERNETU, - UZALEŻNIENIE OD INTERNETU, NAJCZĘSTRZE ZAGROŻENIA NA JAKIE NARAŻONE SĄ DZIECI W SIECI:

7 - NIEŚWIADOME DZIAŁANIA NIEZGODNE Z PRAWEM (KOPIOWANIE PROGRAMÓW), (KOPIOWANIE PROGRAMÓW), - KONSEKWENCJE FINANSOWE (KORZYSTANIE Z DIAL- UP CZYLI PROGRAMÓW ŁĄCZĄCYCH KOMPUTER Z INTERNETERM ZA PROGRAMÓW ŁĄCZĄCYCH KOMPUTER Z INTERNETERM ZA POŚREDNICTWEM NUMERÓW 0-700), POŚREDNICTWEM NUMERÓW 0-700), - NIEŚWIADOME UDOSTĘPNIANIE INFORMACJI (NUMERÓW KART, ADRESÓW, HASEŁ). ADRESÓW, HASEŁ). NAJCZĘSTRZE ZAGROŻENIA NA JAKIE NARAŻONE SĄ DZIECI W SIECI:

8 ABY USTRZEC DZIECKO PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWAMI ZWIĄZANYMI Z INTERNETEM: 1. Nauczcie dziecko odróżniać to, co dobre w Internecie od tego, co złe, bezużyteczne i niebezpieczne. 2. Mówiąc o zagrożeniach starajcie się nie demonizować Internetu. 1. Nauczcie dziecko odróżniać to, co dobre w Internecie od tego, co złe, bezużyteczne i niebezpieczne. 2. Mówiąc o zagrożeniach starajcie się nie demonizować Internetu. 3. Jeśli dziecko nie porusza się po Internecie swobodnie, pomóżcie mu. 4. Jeśli sami nie poruszacie się w Internecie zbyt sprawnie, postarajcie się uzupełnić swoją wiedzę - niech dziecko wie, że może na was liczyć uzupełnić swoją wiedzę - niech dziecko wie, że może na was liczyć w momentach zagubienia i zagrożenia. w momentach zagubienia i zagrożenia.

9 ABY USTRZEC DZIECKO PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWAMI ZWIĄZANYMI Z INTERNETEM: 5. Przekonajcie dziecko, że Was również przy korzystaniu z sieci obowiązują określone zasady - dziecko powinno mieć świadomość, że obowiązują określone zasady - dziecko powinno mieć świadomość, że ograniczenia i zagrożenia związane z Internetem dotyczą wszystkich. ograniczenia i zagrożenia związane z Internetem dotyczą wszystkich. 6. Uważnie kontrolujcie czas, jaki dziecko spędza przy komputerze; nie można pozwolić, by świat wirtualny zastąpił dziecku świat rzeczywisty, można pozwolić, by świat wirtualny zastąpił dziecku świat rzeczywisty, a jedyny kontakt ze znajomymi odbywał się za pośrednictwem sieci. a jedyny kontakt ze znajomymi odbywał się za pośrednictwem sieci.

10 ABY USTRZEC DZIECKO PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWAMI ZWIĄZANYMI Z INTERNETEM: 7. Starajcie się rozmawiać o jego internetowych znajomych, o grach komputerowych, w które najchętniej grywa; spróbujcie sami zagrać komputerowych, w które najchętniej grywa; spróbujcie sami zagrać w ulubione gry dziecka - dzięki temu poznacie ewentualne zagrożenia, w ulubione gry dziecka - dzięki temu poznacie ewentualne zagrożenia, a jednocześnie staniecie się w oczach dziecka autorytetem również a jednocześnie staniecie się w oczach dziecka autorytetem również w tej dziedzinie. w tej dziedzinie. 8. Nie dopuszczajcie do sytuacji, gdy dziecko umawia się w rzeczywistym świecie z osobami poznanymi przez Internet. świecie z osobami poznanymi przez Internet.

11 9. Starajcie się nie pełnić roli cenzora - wszelkie ograniczenia związane z używaniem Internetu i komputera wprowadzajcie używając jasnych i zrozumiałych dla dziecka argumentów. 10. Uczcie dziecko zachowań obowiązujących w sieci (tzw. netykiety). ABY USTRZEC DZIECKO PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWAMI ZWIĄZANYMI Z INTERNETEM:

12 dziecko: - - staje się agresywne w stosunku do otoczenia, często opowiada o nowo poznanym przyjacielu, o którym dotychczas nie słyszeliście, - spędza dużo czasu w Internecie, a każde rozstanie z komputerem powoduje u niego smutek bądź złość, - zaczyna używać wyrazów nacechowanych negatywnie - określeń związanych pośrednio lub bezpośrednio z przemocą bądź seksem, ZWRÓĆCIE UWAGĘ NA ZACHOWANIA, KTÓRE MOGĄ ŚWIADCZYĆ O POJAWIENIU SIĘ ZAGROŻENIA.

13 - opowiada o swoim nowym idolu - super bohaterze, - jest pogardliwe w stosunku do swoich koleżanek i kolegów, - opowiada dziwne, wymyślone, niesamowite historie, w których motywem jest walka lub przemoc. motywem jest walka lub przemoc. ZWRÓĆCIE UWAGĘ NA ZACHOWANIA, KTÓRE MOGĄ ŚWIADCZYĆ O POJAWIENIU SIĘ ZAGROŻENIA.

14 PAMIĘTAJMY ! NIE MA LEPSZEJ OCHRONY PRZED ZAGROŻENIAMI PŁYNĄCYMI Z INTERNETU JAK MĄDRA, TROSKLIWA OPIEKA ZE STRONY RODZICÓW.

15 Opracowano w oparciu o: Opracowano w oparciu o: - notatki z wykładu Dziecko w sieci". Internet - szanse i zagrożenia. Wykład prowadzony przez panią pedagog - mgr Dorotę Dominik Wykład prowadzony przez panią pedagog - mgr Dorotę Dominik dla nauczycieli Gimnazjum w Tyczynie. dla nauczycieli Gimnazjum w Tyczynie. - http://office.microsoft.com/pl-pl/clipart/default.aspx?lc=pl-pl Opracowali: Elżbieta Gawron, Piotr Ocieczek, Mariusz Koń.


Pobierz ppt "Internet jest cudownym narzędziem, by szerzyć słowo boże i wspierać pokój na świecie" - twierdzi Jan Paweł II – patron naszej szkoły."

Podobne prezentacje


Reklamy Google