Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Internet jest cudownym narzędziem, by szerzyć słowo boże i wspierać pokój na świecie" - twierdzi Jan Paweł II – patron naszej szkoły.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Internet jest cudownym narzędziem, by szerzyć słowo boże i wspierać pokój na świecie" - twierdzi Jan Paweł II – patron naszej szkoły."— Zapis prezentacji:

1 „Internet jest cudownym narzędziem, by szerzyć słowo boże i wspierać pokój na świecie"
- twierdzi Jan Paweł II – patron naszej szkoły.

2 „ Internet jest na tyle dobry, na ile człowiek z niego korzystający”
Publiczne Gimnazjum im. Jan Pawła II w Tyczynie Program profilaktyczny „Dziecko w sieci” tak brzmi hasło szkolnego programu profilaktycznego.

3 Internet - szanse i zagrożenia.
o czym należy pamiętać ?

4 Podstawowe założenia:
1.   Zalety Internetu przewyższają jego wady. 2.   Ciekawość dziecka jest rzeczą naturalną . 3.   Anonimowość w sieci jest tylko pozorna. 4.   Internet jest dobry, źli bywają tylko ludzie, którzy go używają . 5.   Nie wyeliminujesz Internetu z życia dziecka.    Zaakceptuj PRÓBY I BŁĘDY podejmowane przez dziecko w Internecie.

5 NIE MA LEPSZEJ OCHRONY PRZED ZAGROŻENIAMI PŁYNĄCYMI Z INTERNETU JAK MĄDRA, TROSKLIWA OPIEKA ZE STRONY RODZICÓW. ROZMAWIAJ !

6 NAJCZĘSTRZE ZAGROŻENIA NA JAKIE NARAŻONE SĄ DZIECI W SIECI:
-    KONTAKT Z TREŚCIAMI PORNOGRAFICZNYMI, -    KONTAKT Z MATERAIŁAMI EPATUJĄCYMI PRZEMOCĄ, -   KONTAKT Z PEDOFILAMI, -    KONTAKT Z INTERNETOWYMI OSZUSTAMI, -    UZALEŻNIENIE OD INTERNETU,

7 NAJCZĘSTRZE ZAGROŻENIA NA JAKIE NARAŻONE SĄ DZIECI W SIECI:
- NIEŚWIADOME DZIAŁANIA NIEZGODNE Z PRAWEM (KOPIOWANIE PROGRAMÓW), - KONSEKWENCJE FINANSOWE (KORZYSTANIE Z DIAL- UP CZYLI PROGRAMÓW ŁĄCZĄCYCH KOMPUTER Z INTERNETERM ZA POŚREDNICTWEM NUMERÓW 0-700), - NIEŚWIADOME UDOSTĘPNIANIE INFORMACJI (NUMERÓW KART, ADRESÓW, HASEŁ).

8 ABY USTRZEC DZIECKO PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWAMI ZWIĄZANYMI Z INTERNETEM:
1. Nauczcie dziecko odróżniać to, co dobre w Internecie od tego, co złe, bezużyteczne i niebezpieczne. 2. Mówiąc o zagrożeniach starajcie się nie demonizować Internetu. 3. Jeśli dziecko nie porusza się po Internecie swobodnie, pomóżcie mu. 4. Jeśli sami nie poruszacie się w Internecie zbyt sprawnie, postarajcie się uzupełnić swoją wiedzę - niech dziecko wie, że może na was liczyć w momentach zagubienia i zagrożenia.

9 ABY USTRZEC DZIECKO PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWAMI ZWIĄZANYMI Z INTERNETEM:
5. Przekonajcie dziecko, że Was również przy korzystaniu z sieci obowiązują określone zasady - dziecko powinno mieć świadomość, że ograniczenia i zagrożenia związane z Internetem dotyczą wszystkich. 6. Uważnie kontrolujcie czas, jaki dziecko spędza przy komputerze; nie można pozwolić, by świat wirtualny zastąpił dziecku świat rzeczywisty, a jedyny kontakt ze znajomymi odbywał się za pośrednictwem sieci.

10 ABY USTRZEC DZIECKO PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWAMI ZWIĄZANYMI Z INTERNETEM:
7. Starajcie się rozmawiać o jego internetowych znajomych, o grach komputerowych, w które najchętniej grywa; spróbujcie sami zagrać w ulubione gry dziecka - dzięki temu poznacie ewentualne zagrożenia, a jednocześnie staniecie się w oczach dziecka autorytetem również w tej dziedzinie. 8. Nie dopuszczajcie do sytuacji, gdy dziecko umawia się w rzeczywistym świecie z osobami poznanymi przez Internet.

11 ABY USTRZEC DZIECKO PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWAMI ZWIĄZANYMI Z INTERNETEM:
9.  Starajcie się nie pełnić roli cenzora - wszelkie ograniczenia związane z używaniem Internetu i komputera wprowadzajcie używając jasnych i zrozumiałych dla dziecka argumentów. 10. Uczcie dziecko zachowań obowiązujących w sieci (tzw. netykiety).

12 ZWRÓĆCIE UWAGĘ NA ZACHOWANIA, KTÓRE MOGĄ ŚWIADCZYĆ O POJAWIENIU SIĘ ZAGROŻENIA.
dziecko: staje się agresywne w stosunku do otoczenia, często opowiada o nowo poznanym przyjacielu, o którym dotychczas nie słyszeliście, -  spędza dużo czasu w Internecie, a każde rozstanie z komputerem powoduje u niego smutek bądź złość, -  zaczyna używać wyrazów nacechowanych negatywnie - określeń związanych pośrednio lub bezpośrednio z przemocą bądź seksem,

13 ZWRÓĆCIE UWAGĘ NA ZACHOWANIA, KTÓRE MOGĄ ŚWIADCZYĆ O POJAWIENIU SIĘ ZAGROŻENIA.
-  opowiada o swoim nowym idolu - super bohaterze, -  jest pogardliwe w stosunku do swoich koleżanek i kolegów, - opowiada dziwne, wymyślone, niesamowite historie, w których motywem jest walka lub przemoc.

14 PAMIĘTAJMY ! NIE MA LEPSZEJ OCHRONY PRZED ZAGROŻENIAMI PŁYNĄCYMI Z INTERNETU JAK MĄDRA, TROSKLIWA OPIEKA ZE STRONY RODZICÓW.

15 Opracowali: Elżbieta Gawron, Piotr Ocieczek, Mariusz Koń.
Opracowano w oparciu o: - notatki z wykładu „Dziecko w sieci". Internet - szanse i zagrożenia. Wykład prowadzony przez panią pedagog - mgr Dorotę Dominik dla nauczycieli Gimnazjum w Tyczynie. - Opracowali: Elżbieta Gawron, Piotr Ocieczek, Mariusz Koń.


Pobierz ppt "„Internet jest cudownym narzędziem, by szerzyć słowo boże i wspierać pokój na świecie" - twierdzi Jan Paweł II – patron naszej szkoły."

Podobne prezentacje


Reklamy Google