Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prawa dziecka – przedmiot traktatów międzynarodowych, w szczególności Konwencji o prawach dziecka z 1989. MAREK MICHALAK.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prawa dziecka – przedmiot traktatów międzynarodowych, w szczególności Konwencji o prawach dziecka z 1989. MAREK MICHALAK."— Zapis prezentacji:

1

2 Prawa dziecka – przedmiot traktatów międzynarodowych, w szczególności Konwencji o prawach dziecka z 1989. MAREK MICHALAK

3 1924 r. - pierwszy zapis praw dziecka w Deklaracji Genewskiej. 1989 r. - pierwszy pełny katalog praw zapisany w Konwencji o Prawach Dziecka przygotowanej przez ONZ. 1991 r. - w Polsce zaczęła obowiązywać Konwencja Praw Dziecka.

4 Dziecko ma prawo do: wychowywania się w rodzinie, adopcji, oświaty i nauki, kultury, wypoczynku i rozrywki, ochrony zdrowia i opieki medycznej, wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu, dostępu do informacji, ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem (prawo do nietykalności osobistej), prywatności, równości.

5 W Polsce: Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka, Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.

6 Przemoc wobec dziecka. Odmawianie mu nauki. Nie zapewnianie mu bezpieczeństwa i ciepła rodzinnego. Znęcanie się nad nim.

7 W Angoli, Sierra Leone wojsko wykorzystuje dziewczynki poniżej 15. roku życia. Oprócz odbycia służby wojskowej, są wykorzystywane seksualnie, a w najlepszym wypadku zostają stałymi nałożnicami przywódców wojskowych. W wielu szkołach panuje nieformalne przyzwolenie dla przemocy seksualnej wobec dziewcząt. Brazylia - od początku XX wieku w Brazylii istnieją specjalne oddziały policyjne - justiceiros, nazywane i szwadronami śmierci, które zajmują się oczyszczaniem ulic slumsów Sao Paulo, Rio de Janeiro Salvadoru z małoletnich żebraków oraz przestępców zajmujących się kradzieżami i rozprowadzaniem narkotyków. Owo oczyszczanie polega na chwytaniu tzw. dzieci ulicy, przeprowadzeniu błyskawicznego sądu i natychmiastowym wykonaniu wyroku, jakim jest przeważnie kara śmierci. Z rąk funkcjonariuszy szwadronów śmierci w latach 1990-2 zginęło ok. 4700 dzieci. Większość zabitych (ok. 84%) była czarnego koloru skóry. W Chinach istnieją obozy pracy dla nieletnich, w których pracujący (często w trudnych warunkach, np. kopalnie) otrzymują niskie gaże lub nie otrzymują ich wcale (w zamian oferowane im są skromne racje żywnościowe). Trafia do nich wielu nieletnich skazanych za drobną przestępczość).

8

9 Źródła: www.wikipedia.pl www.sciaga.pl www.zadane.pl www.interia.pl Wykonali: Łuczyński Norbert Sawczyszyn Anna


Pobierz ppt "Prawa dziecka – przedmiot traktatów międzynarodowych, w szczególności Konwencji o prawach dziecka z 1989. MAREK MICHALAK."

Podobne prezentacje


Reklamy Google