Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

EKOLOGIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "EKOLOGIA."— Zapis prezentacji:

1 EKOLOGIA

2 Ekologia (gr. oíkos + lógos = dom + nauka) – nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem.

3 Określenia ekologia, ekologiczny  są często używane w języku potocznym, mając szeroki i czasem nieprecyzyjny sens znaczeniowy, nie zawsze związany z ekologią jako nauką. Często odnoszą się do sozologii, tj. nauki o ochronie środowiska lub samej ochrony środowiska jako takiej.

4 Jak niszczymy nasze środowisko…?

5 Przyczyną powstawania kwaśnych deszczy są zanieczyszczenia atmosfery.
KWAŚNE DESZCZE Przyczyną powstawania kwaśnych deszczy są zanieczyszczenia atmosfery. Substancje te rozprzestrzeniają się wraz z wiatrem. Następnie opadają na ziemię w postaci deszczu co prowadzi do uszkodzenia wielu ekosystemów.

6 Kwaśne deszcze

7 EFEKT CIEPLARNIANY Przyczyną efektu cieplarnianego jest: -nadmierne gromadzenie się gazów cieplarnianych w atmosferze Ziemi. Skutkami efektu cieplarnianego są między innymi: -podwyższenie temperatury powietrza o 5 stopni Celsjusza (wystarczy aby roztopić wody Grenlandii i Antarktydy) -wzrost poziomu wody w zbiornikach wodnych nawet o 60m.

8

9 DZIURA OZONOWA Jest to zjawisko polegające na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze (część stratosfery o podwyższonej ilości ozonu). To zjawisko jest niebezpieczne, ponieważ ozon jest odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi ze Słońca. Promieniowanie to jest szkodliwe dla organizmów żywych. Przyczyną tworzenia się dziury ozonowej jest niszczenie ozonu w atmosferze przez freony.

10 Dziura ozonowa nad Antarktydą

11 Jak dbać o środowisko?

12 1.SEGREGUJ ŚMIECI!

13

14 2.Kupuj produkty, których poddać procesowi recyklingu!
opakowania można poddać procesowi recyklingu!

15 Recykling polega na ponownym wykorzystaniu odpadów.

16

17

18 OSZCZĘDZAJ ENERGIĘ! Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Wyłączaj urządzenia, których nie używasz. Wyciągaj z gniazdka ładowarki np. po załadowaniu telefonu. Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania, odłączaj je z sieci. Rozsądnie kupuj nowe urządzenia AGD, obecnie produkowany sprzęt posiada klasę energetyczną (klasa A zużywa najmniej energii).

19 ZBIERAJ MAKULATURĘ! Można ją oddać np. na cele charytatywne.

20 OGRANICZ ZUŻYWANIE WODY!
Bierz prysznic, zamiast zażywać kąpieli. Zakręcaj kran podczas mycia zębów.

21 PRZESIĄDŹ SIĘ NA ROWER! Podziękuje Ci zarówno środowisko jak i Twoje zdrowie. Na dalszych odległościach korzystaj z komunikacji autobusowej oraz kolejowej. Rzadko korzystaj z samochodu.

22 UŻYWAJ EKOLOGICZNYCH TOREB NA ZAKUPY!

23 POSADŹ DRZEWO 

24 Wykonał: Łukasz Bień kl.IV
Segregować śmieci chcę. Ekologii uczyć się. Być oszczędnym i przyjaznym, Żeby dobrze nam się żyło, I na Ziemi czyściej było. Wykonał: Łukasz Bień kl.IV


Pobierz ppt "EKOLOGIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google