Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Trening dźwiękowy Tomatisa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Trening dźwiękowy Tomatisa"— Zapis prezentacji:

1 Trening dźwiękowy Tomatisa
Metoda Toamatisa Neurologopeda Oligofrenopedagog J.Karczyńska

2 Dr. Alfred Tomatis Alfred Tomatis urodził się
r. w Nicei, zmarł r. w Carcassonne. Był francuskim ontolaryngologiem, specjalistą w dziedznie zaburzeń słuchowych i językowych. Syn sławnego piosenkarza Humberto Tomatisa

3 Więcej o Dr. Alfredzie Tomatisie
Tomatis nauczał przez wiele lat w Paryżu. Zostawił po sobie wiele prac, artykułów i wywiadów, z których część została przetłumaczona na wiele różnych języków, zapewniając lepsze zrozumienie fundamentów „metody Tomatisa” Specjalista chorób nosa , ucha i gardła . Głos odtworzy tylko to co ucho usłyszy !!!!!

4 Efekt Tomatisa Celem Metody Tomatisa jest
usunięcie przeszkody , blokady która zaburza słuchanie Nie można utożsamiać słuchania ze słyszeniem , to że ktoś słucha nie znaczy , że słyszy …… PRAWO TOMATISA!

5 Podstawowe funkcje Ucho stanowi całość ( organ ruchowy , motoryczny i słuchowy ) na te funkcje wpływa efekt Tomatisa poprzez UKŁAD EFERENTNY ( ucho wysyła sygnał do mózgu , mózg wysyła sygnał do ucha ) kosteczki słuchowe – pod wpływem filtrowanych dźwięków gimnastykują się przedsionek odpowiedzialny za napięcie mięśniowe ,prosta postawa ciała motoryka

6 Anatomia ślimak – odpowiadający za słuch w połączeniu z przedsionkiem za pomocą siatki nerwowej powodują integrację umożliwiająca analizę i syntezę dźwięku VI zmysł nerwu okołoruchowego odpowiadający za ruch , czyli kontrola Móżdżek koordynacja , motoryka ruchów artykulacyjnych ( kinestezja ) Kora przedczołowa działania pobudzające uwagę selektywną – długotrwała , pamięć roboczą Układ limbiczny ( ciało modzelowate ) – emocje i stres Pobudza neurony lustrzane pełniące role w procesie poznawczym Pobudzenie pętli Audio – wokalnej ( głos do mózgu , mózg do głosu)

7 Słuchanie jest czynnością
Jej wykonanie zakłada możliwość wyboru akustycznej wiadomości, m.in. przez: Hamowanie nieistotnych dźwięków, Ciągłe korygowanie treści i formy tej wiadomości, Natychmiastową ocenę wyniku tej kontroli.

8 Elektroniczne Ucho To słuchowe urządzenie treningowe, kształcące lub przywracające zdolności ucha ludzkiego w odniesieniu do funkcji słuchowych. Umożliwia pracę ucha środkowego przez skurcze mięśni Hammera i strzemiączko. Całkowity proces edukacyjny poprzez Elektroniczne Ucho jest oparty na zmianach dźwięku pomiędzy dwoma kanałami (C1 i C2) przy podwójnym procesie skurczu percepcyjnego (barwa/intensywność dźwięku)

9 Elektroniczna Brama

10 Dwa rodzaje przewodzeń
Jako ludzie słyszymy dzięki kosteczkom i przepływowi powietrza Te dwa systemy muszą być dobrze zrównoważone. Elektroniczne Ucho tworzy 2 wyjściowe sygnały słuchowe, które są różnie transmitowane przez słuchawki.

11 Przewodzenie powietrzne
Wiadomość dźwiękowa dociera do ucha środkowego przez fale powietrza pochodzących z słuchawek w uchu lewym i prawym. Wibracje ucha środkowego inicjują rezonans błędnika, co stymuluje komórki receptorowe. Gdy komórki te są aktywne, sygnał dźwiękowy transportowany jest przez nerw słuchowy do mózgu.

12 Przewodzenie przez kości
Wiadomość dźwiękowa transmitowana jest przez wibrator (na górze słuchawki), który łączy się z czaszką. Dźwięk dociera bezpośrednio do ucha wewnętrznego, bez przejścia przez ucho środkowe.

13 Filtry Pozwalają odnowić zdolność percepcji słuchowej, zaczynając od najwcześniejszych form słuchania (łono matki) aż po w pełni zaawansowane słyszenie. Filtry górnoprzepustowe o wartościach od 125 Hz do 2000 Hz .nie słychać niskich Filtry dolnoprzepustowe nie słychać dźwięków wysokich Precesja ( droga kostna , i przejście na powietrzną to chwila przejścia głównie przez strzemiączko najmniejszy mięsień) Opóźnienie

14 Pomocne w leczeniu: Opóźnień rozwoju, Zaburzeń widzenia, Dyslekcji,
Trudności z koncentracją, Trudności w uczeniu się, Wad wymowy, Inne kategorie diagnostyczne: uszkodzenia mózgu, zespół Downa, mózgowe porażenie dziecięce, upośledzenia umysłowe itp.

15 Opcje treningu dźwiękowego
Traning Solisten w domu 60 godzin treningu, na który składają się 2 intensywne kursy, po 15 dni każdy. Dziecko nadal uzupełnia dwie godziny dziennie w domu. 4-tygodniowa przerwa pomiędzy kursami

16 Więcej opcji treningu dźwiękowego
Opcje dla rodziców Rodzice mogą przechodzić przez program jednocześnie z dziećmi.

17 Więcej opcji treningu dźwiękowego
Program dla kobiet w ciąży: Zmniejszony lęk i niepokój dzieci ze zwiększonym napięciem mięśniowym

18 Więcej opcji treningu dźwiękowego
Program dla dorosłych Takie same opcje z lub bez terapii, w tej samej cenie.

19 Zapraszam Joanna Karczyńska Certyfikowany Terapeuta Metody Tomatisa

20 Unikać efektów maski Wyeliminować inne terapie mogą wrócić stymulacje Nie przywraca zdolności słuchania w przypadku całkowitej utraty słuchu

21 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Trening dźwiękowy Tomatisa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google