Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NA KAPŁAŃSKIEJ DRODZE Jesienią 1942 roku Karol Wojtyła podjął decyzję

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NA KAPŁAŃSKIEJ DRODZE Jesienią 1942 roku Karol Wojtyła podjął decyzję"— Zapis prezentacji:

1 NA KAPŁAŃSKIEJ DRODZE Jesienią 1942 roku Karol Wojtyła podjął decyzję
o wstąpieniu do seminarium duchownego. Jako że Niemcy zakazali wówczas kształcenia seminarzystów, uczęszczał do tajnego seminarium założonego przez metropolitę krakowskiego, arcybiskupa Adama Sapiehę. Z jego też rąk przyjął w listopadzie 1946 roku święcenia kapłańskie.

2 Kapłaństwo   W roku 1944 zamieszkał w pałacu Księcia Metropolity w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3. Dnia 9.XI.1944 z rąk Księdza Metropolity otrzymał tonsurę i niższe święcenia kapłańskie. Od tego czasu był starannie chroniony przed hitlerowcami, którzy nieraz próbowali aresztować i wywieźć kleryków do obozu. Po wojnie krótko był asystentem przy Wydziale Teologicznym.

3 Pierwsza parafia w Niegowici (1948-1949)
Kilka miesięcy był wikarym jednej z podkrakowskich, wiejskich parafii.

4 Karol Wojtyła wśród parafian
Ksiądz Karol Wojtyła Karol Wojtyła wśród parafian

5 Parafia św.Floriana w Krakowie
U św. Floriana Karol Wojtyła zorganizował, co dzisiaj wydaje się niemal symboliczne, pierwsze w historii parafii rekolekcje dla chorych. Kościół miał się wówczas zamieniać niemal w sale szpitalną, w której stały łóżka z chorymi, kręciły się pielęgniarki i sanitariusze.

6 u Albertynów na Kalatówkach w Tatrach, a także w "Księżówce".
W 1951 roku rozpoczął przygotowania do habilitacji profesorskiej, którą ukończył w 1953 roku opracowując tematy filozoficzno-teologiczne. Niektóre publikował w "Tygodniku Powszechnym". Już 1950 roku drukował w "Tygodniku" wiersz pt. "Pieśń o blasku wody", podpisany pseudonimem Andrzej Jawień. Posługi kościelne ciągle udzielał w kościołach Krakowa, na Podhalu, robił wycieczki do Zakopanego, odbywał wyprawy w góry, zatrzymywał się przeważnie u Albertynów na Kalatówkach w Tatrach, a także w "Księżówce".

7 Kapłan Karol Wojtyła Karol jako wykładowca W 1955 roku został członkiem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie prowadził seminaria, potem wykłady.

8 Sternik Łodzi Piotrowej, który szlify zdobywał na kajakach i odkrył duszpasterskie wartości turystyki kajakowej. Wyprawy kajakowe były istotną częścią „Wujkowego” duszpasterstwa turystycznego. Początki – jak zwykle – były trudne. Kilka wypożyczonych składanych kajaków, namioty bez podłóg, dętki rowerowe pełniące rolę materaców... No i załoga: wprawdzie pełna najlepszych chęci, ale złożona prawie wyłącznie z wioślarskich żółtodziobów. To wszystko w niczym nie umniejszyło jednak zapału studentów jak i samego „Wujka”, który z księdza-turysty przedzierzgnął się oto w kapitana przedpotopowego kajaka-weterana o wdzięcznej nazwie „Kalosz”. Kajakarska pasja okazała się być zaraźliwa. Rosła liczba uczestników spływów, kompletowano niezbędny sprzęt, a do wysłużonego „Kalosza” dołączyły nowe kajaki: „Cicha Woda”, „Zum-zum”, „Pimpuś”, „Dzierbołek”.

9 WYPRAWY Z MŁODZIEŻĄ

10 Modlitwa Karola Wojtyły w kajaku
Początki kajakowej pasji sięgają roku 1953 kiedy to płynął Brdą od Nowej Brdy do Bydgoszczy, na który to szlak wrócił jeszcze w roku 1966 i 1972 Modlitwa Karola Wojtyły w kajaku Karol z uczniami

11 Karol nazywany jako „WUJEK”
Pierwsza wycieczka to wyjazd pociągiem do Nowego Targu. W sobotnie popołudnie na zatłoczonym dworcu ktoś powiedział, że będziemy mówili do Księdza "Wujek", żeby nie zwracać uwagi otoczenia – i tak zostało. Raz Wujkowi ktoś dołożył do plecaka kamienie, bo gnał bez umiaru, a sam niewiele niósł. W czasie wypraw dla każdego znajdował czas na rozmowę, na dyskusje i wygadanie się.

12 W latach 1952-1954 wędrował z przyjaciółmi po Mazurach
...na Mazurach

13 W latach 70-tych Wojtyła spędzał sześciokrotnie wakacje w Rudawce Rymanowskiej

14 Karol Wojtyła jako biskup (1958 r)
Już jako biskup brał udział w rekolekcjach Episkopatu Polski na Jasnej Górze, a zaraz potem uczestniczył w pracach konferencji plenarnej Episkopatu. Dnia 28.IX.1958 roku w katedrze wawelskiej odbyła się Konsekracja biskupa Karola Wojtyły, a konsekratorami byli: arcybiskup Eugeniusz Baziak z Krakowa biskup Franciszek Jop z Opola i biskup Bolesław Kominek z Wrocławia. Biskup Karol Wojtyła w dniu 3.X.1958 roku odprawił mszę św. pontyfikalną w katedrze na Wawelu.

15 Kolejna znacząca w życiu Karola Wojtyły data; dnia 1. I. 1964 roku ks
Kolejna znacząca w życiu Karola Wojtyły data; dnia 1.I.1964 roku ks. docent dr K. Wojtyła został mianowany arcybiskupem ordynariuszem krakowskim.

16 Kolejny etap w życiu Wojtyły
Z końcem maja 1967 przychodzi wiadomość z Rzymu, że papież Paweł VI ogłosił nominację 27 nowych kardynałów podnosząc liczbę członków Świętego Kolegium do 120. W dniu 26.VI.1967 roku ks. arcybiskup Karol Wojtyła w Auli Pia w Rzymie otrzymuje godność kardynalską.

17 Wybór na papieża

18 Pierwszy raz od 1523 roku głową Kościoła katolickiego i biskupem Rzymu został ktoś spoza Włoch. Na balkon wychodzi kardynał Wojtyła, pozdrawia tłum i przemawia po włosku: „Przybywam z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej”.

19 KONIEC Opracowali: Kamil Cieślik Tomasz Piekara KL III Li


Pobierz ppt "NA KAPŁAŃSKIEJ DRODZE Jesienią 1942 roku Karol Wojtyła podjął decyzję"

Podobne prezentacje


Reklamy Google