Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Neuschwanstein BAJKOWY ZAMEK.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Neuschwanstein BAJKOWY ZAMEK."— Zapis prezentacji:

1 Neuschwanstein BAJKOWY ZAMEK

2

3 Ludwik II Bawarski ( ), znany także jako Szalony Król, syn króla Maksymiliana II Bawarskiego i Marii Prus, otrzymał staranne wykształcenie, podkreślając w nim artystycznej nauki. W jego życiu były dwie wielkie obsesje: budowanie wspaniałych zamków i pasja do Richarda Wagnera, Ludwig II stał się patronem i bliskim przyjacielem kompozytora, który nie musiał już martwić się o wyżywienie i środki do życia Zbudował cztery wspaniałe zamki: Neuschwanstein, Linderhof, Herrebchiemsee i Hohenschwangau Najbardziej spektakularny zamek Neuschwanstein znajduje się w miejscowości Füssen, 132 kilometrów na południowy zachód od Monachium. Wznosi się do prawie tysiąca metrów wysokości między alpejskimi szczytami gór w zapierającym dech w piersiach krajobrazie.

4

5 Ludwig II chciał aby Zamek został zbudowany z materiałów dostępnych w Bawarii oraz przez mieszkańców Bawarii. To dodatkowo zachęciło miejscowych rzemieślników i artystów. Zewnętrzny zamek powinien przypominać bajki a wewnątrz powinno znajdować się wszystkie osiągnięcia technologiczne dostępne w ówczesnym świecie. Wewnątrz, oprócz ciągłych odniesień do różnych legend i baśni lub symboli średniowiecznych (Tristan i Izolda, Ferdinand), znajduje się kompletna sieć elektryczna, pierwszy w historii telefon komórkowy (działający do sześciu metrów), kuchnia stosująca zasadę postępującego ciepła opracowaną przez Leonardo Da Vinci.

6

7 Zamek miał centralne ogrzewanie już w 1884 roku
Zamek miał centralne ogrzewanie już w 1884 roku. Kiedyś system kanałów na gorące powietrze dochodził do pokojów na górnych piętrach. Duże piece, znajdowały się na najniższych kondygnacjach w pobliżu kuchni, a specjalny wózek ułatwiał transport ogromnych ilości drewna opałowego.

8

9 Zamek Neuschwanstein jest otoczony przez piękne krajobrazy Alp i wodospad, który może być oglądany z królewskiego pokoju. Zamek był wierny opisom w literaturze bajek Disneya tak, że wybrany został jako wzór dla filmowej opowieści o Śpiącej Królewnie.

10

11 SPACERKIEM DO ZAMKU

12 Widok z drogi dojazdowej
z okien autobusu.

13

14 Relief w północnej elewacji

15 GUERRERO NA ZWIEŃCZENIU FASADY ZACHODNIEJ

16 SZCZEGÓŁY ELEWACJI

17

18

19

20

21 BRAMA WEJŚCIOWA

22 HOL NA PARTERZE

23 DETALE I OZDOBY W HOLU

24 Malarskie szczegóły na ścianach holu

25

26 SALON

27 Sala tronowa, mimo że pozostało nieskończona, jest imponująca
Sala tronowa, mimo że pozostało nieskończona, jest imponująca. Podłoga z płytek ułożona w motyw koła symbolizuje życie lądowe zwierzęta i rośliny. Z sufitu zwisa świecznik, który waży 900 kg. Wykonany jest z mosiądzu pokrytego złotem zdobiony mozaikami barwionymi artystycznym szkłem.

28 SALA TRONOWA

29 WIDOK NA POKÓJ TRONOWY

30

31

32 Ten luksusowy pokój, który daje poczucie świętości,
to sala tronowa Widać gdzie powinien być umieszczony tron, co nie nastąpiło do śmierci króla

33 MALOWIDŁA SUFITOWE W SALI TRONOWEJ

34 Saint George zabija smoka. Malowidło w Sali tronowej

35 Sala Śpiewaków była projektem króla i obok Sali Tronowej, była głównym celem pobytu na Zamku. Obejmuje ona całe czwarte piętro we wschodniej części pałacu. To połączone dwa pokoje: pokój towarzyski i sala Śpiewaków. Kasetonowy strop z sosny zapewnia dobrą akustykę Większość obrazów w tej sali balowej to prace mistrza Ferdinanda Piloty Spiess ,

36 SALA PIEŚNI I MUZYKI

37 Malowidło w Sali Śpiewaków przedstawia Parsifala walczącego z Czerwonym Rycerzem.

38 MALARSTWO ZDOBIĄCE SALĘ MUZYCZNĄ

39

40 Królewska sypialnia, jak w innych zamkach Ludwika II, jest bogato zdobiona. Legenda o Tristanie i Izoldzie jest głównym motywem zdobiącym . Oprócz malowideł ściennych, obaj bohaterowie są prezentowani od drzwi i do rysunków na ceramicznym piecu kaflowym. Gotyckie luksusowe łóżko i tapicerka krzeseł są obite niebieskim jedwabiem, a lwy na aplikacjach hafciarskich oraz łabędzie i tarcze z diamentami, w koronach i liliach.

41

42 PRYWATNY GABINET KRÓLA

43 ŁAZIENKA KRÓLEWSKA Jest to jedyny prywatny pokój, który nie ma drewnianego stropu ustępując miejsca dla wspaniałego sufitowego malarstwa.

44

45 Przybory Króla do higieny osobistej Kran w kształcie łabędzia
Fajansowy serwisowy ceramiczny Łabędź Wazon firmy Villeroy & Boch Łabędź był heraldycznym zwierzęciem Ludwika jako władcy Schwangau.

46 PRYWATNY POKÓJ JADALNY KRÓLA

47 PRYWATNA KAPLICA KRÓLA

48 PAŁACOWA KAPLICA Sypialnia Ludwika II Bawarskiego posiadała okno do tej kaplicy. Urządzona w nowoczesnym stylu gotyckim, jest zdominowana przez bogato rzeźbiony ołtarz. Na ołtarzu jest cenny krucyfiks z kości słoniowej. Obrazy i witraże przedstawiają sceny z życia St Louis, wzór króla.

49

50 Biblijne sceny – wystrój kaplicy

51 SALA DLA OSÓB OBSŁUGUJACYCH – WYJŚCIA Z PRZEDPOKOJU

52

53 Okno, w którym król mógł zobaczyć Alpy i wodospad

54 Widok na Alpy z zamku

55

56 POKÓJ DLA SŁUZBY

57 Kuchnia była bardzo nowoczesna jak na swoje czasy
Kuchnia była bardzo nowoczesna jak na swoje czasy. Miała ciepłą i zimną wodę oraz automatyczne rożna do pieczenia jelenia. Osiągnięto to przez gorącą parę, która kierowana na turbinę przenosiła ruch obrotowy przez przekładnię na grilla. Był to jeden z kulinarnych wynalazków Leonarda da Vinci.

58 Kuchnia wyposażona była w zaawansowane nowinki techniczne
Kuchnia wyposażona była w zaawansowane nowinki techniczne. Wyposażona był w duże palenisko, kredens, duży grill i mały na szaszłyki. Miał również grill z wbudowanym urządzeniem do podgrzewania płytowego, piekarnik, moździerz i zbiornik na wodę. Miał też szafę i szafki na naczynia i szkło oraz biuro dla szefa kuchni.

59

60 LATO ZIMA

61 Ludwig II żył tylko 172 dni w Zamku Neuschwanstein
Ludwig II żył tylko 172 dni w Zamku Neuschwanstein. 10 czerwca 1886, został zdetronizowany gdyż był niezdolny do rządzenia z powodu choroby psychicznej. Został uwięziony w zamku Berg. Trzy dni później, 13 czerwca, utopiony w Jeziorze Stamberg, naprzeciwko zamku, który miał być jego miejscem więzienie. Jego ciało zostało znalezione przez jego osobistego lekarza dr Guddena. Oficjalna wersja odnośnie jego śmierci wg lekarza to samobójstwo, kończące jego życie jako pełne udręki w chorobie

62 JEZIORO STAMBERG KRZYŻ USTAWIONY W MIEJSCU GDZIE ZNALEZIONO CIAŁO LUDWIKA II BAWARSKIEGO

63 GROBOWIEC w kościele San Miguel de Monachium, Niemcy
GDZIE POCHOWANY JEST LUDWIK II BAWARSKI

64 FIN


Pobierz ppt "Neuschwanstein BAJKOWY ZAMEK."

Podobne prezentacje


Reklamy Google