Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Broń chemiczna Kamila Szwej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Broń chemiczna Kamila Szwej."— Zapis prezentacji:

1 Broń chemiczna Kamila Szwej

2 Broń chemiczna to jeden z rodzajów broni, w którym podstawowym czynnikiem rażącym jest związek chemiczny o właściwościach toksycznych.

3 Termin, broń chemiczna, jest też utożsamiany z gazami bojowymi, gdyż większość – choć nie wszystkie – rodzajów broni chemicznej jest oparta na związkach, które w temperaturze pokojowej są gazami lub cieczami.

4 Pierwszy raz użyto gazu bojowego pod Ypres (druga bitwa pod Ypres) - w kwietniu 1915 roku. Był to tzw. atak falowy chloru - chmura gazu została wypuszczona przez Niemców i pognana wiatrem nad stanowiska Francuzów, wojsk kolonialnych i Kanadyjczyków - wywołując panikę.

5 Był to najskuteczniejszy gaz jaki użyto podczas
W lipcu 1917 roku - również pod Ypres, Niemcy użyli po raz pierwszy gazu musztardowego nazwa pochodzi od zapachu jaki wydzielał, który powodował rozległe poparzenia. Był to najskuteczniejszy gaz jaki użyto podczas I wojny światowej (i najbardziej zdradliwy - gdyż miał opóźnione działanie) - używano go już do końca wojny po obu stronach.

6 Podobno już przed naszą erą znano i używano tego rodzaju środków bojowych - pierwsze udokumentowane użycie gazów bojowych miało ponoć miejsce w Chinach już V w. p.n.e.!

7 Bojowe środki trujące, zgodnie z Rezolucją nr 687 ONZ, są uznawane za broń masowego rażenia. Protokół genewski z 1925 roku zakazał stosowania bojowych środków trujących, ale nie rozwijania ich produkcji i przechowywania. Dopiero Konwencja o Broni Chemicznej z 1993 r. ostatecznie zakazała badań, produkcji i przechowywania tych środków w każdej formie.

8 Dziękuję za uwagę!!


Pobierz ppt "Broń chemiczna Kamila Szwej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google