Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Wyróżnia się rodziny kleszczy twarde (częściowo okryte pancerzem) oraz miękkie (pozbawione pancerza).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Wyróżnia się rodziny kleszczy twarde (częściowo okryte pancerzem) oraz miękkie (pozbawione pancerza)."— Zapis prezentacji:

1

2 Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Wyróżnia się rodziny kleszczy twarde (częściowo okryte pancerzem) oraz miękkie (pozbawione pancerza). Jest ich kilkaset gatunków. Kleszcze są pasożytami zewnętrznymi głównie kręgowców.

3 Długość ciała wynosi od jednego do kilku milimetrów (po nassaniu kilkakrotnie większa), ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do possania krwi i płynów tkankowych, zbrojny w liczne ząbki mocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Zamieszkują głównie tropiki i subtropiki. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity.

4

5

6 na spacerze w lesie należy nosić nakrycie głowy oraz odzież ściśle osłaniającą jak największą powierzchnię ciała odsłoniętą skórę (oraz ubranie) można natomiast spryskać środkiem odstraszającym kleszcze po powrocie z obszarów zagrożonych należy pozostawić ubranie i sprzęt poza domem jak najszybciej po powrocie należy dokładnie obejrzeć całe ciało

7 Działać należy możliwie szybko, najlepiej wykorzystać do tego celu pęsetę. Chwycić kleszcza tak blisko skóry, jak tylko to jest możliwe i szybkim, zdecydowanym ruchem oderwać go od skóry nie obracając. Potem należy sprawdzić np. za pomocą lupy, czy wszystkie części kleszcza zostały usunięte i odkazić np. spirytusem lub wodą utlenioną miejsce ukłucia, a ręce umyć.

8 Kleszcze to jedne z najgroźniejszych naturalnych zagrożeń dla człowieka, występujących w naszym klimacie. Roznoszą groźne choroby, atakują z ukrycia. Wciąż nie mamy dobrze rozwiniętej profilaktyki, gwarantującej skuteczną ochronę.

9 W naszym klimacie dla człowieka zagrożenie stanowią przede wszystkim dwie choroby: borelioza kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Szacuje się, że w zależności od regionu, nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem jednej z tych chorób! Ryzyko zarażenia jest wprawdzie nieco mniejsze (nie każdy zakażony kleszcz nas zarazi), ale i tak nie wolno go bagatelizować.

10 Szczepienia przeciw kleszczom to jedyny sposób na uniknięcie zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu, groźną chorobę wirusową, atakującą układ nerwowy człowieka. Szczepionka nie chroni przeciwko boreliozie, najczęściej występującej chorobie odkleszczowej. Boreliozę leczy się antybiotykami.

11


Pobierz ppt "Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Wyróżnia się rodziny kleszczy twarde (częściowo okryte pancerzem) oraz miękkie (pozbawione pancerza)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google