Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Czysta Małopolska” – projekt ekologiczny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Czysta Małopolska” – projekt ekologiczny"— Zapis prezentacji:

1 „Czysta Małopolska” – projekt ekologiczny
Działania podejmowane w ramach projektu w Zespole Szkół Publicznych w Jastrzębi w roku szkolnym 2013/2014

2 Do całej Ziemi szczęśliwej, jak wielka i bogata, do wszystkiego, co wolne i żywe na wszystkich końcach świata. Do drzew w lesie, do ptaków nad polem, do ludzi, zwierząt i skał, i do słońca (…) Do wszystkich wołam: Ziemię macie tylko jedną... Ziemię piękną, Ziemię cierpliwą, Ziemię jedyną, nikt jej nie powtórzy.

3 W listopadzie 2013 roku nasza szkoła przystąpiła do projektu „Czysta Małopolska” organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Szkolnym koordynatorem działań realizowanych w ramach projektu została Pani Marta Adwent, nauczyciel biologii, chemii i przyrody. Wspólnie z Panią Małgorzatą Madej oraz Panem Przemysławem Wopińskim zaplanowano działania dla każdego etapu edukacyjnego. Temat działań w naszej szkole brzmiał „Czysta Małopolska – czysta Polska”.

4 Podjęte w szkole zadania służyły zrealizowaniu głównych celów projektu:
Zwiększeniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży na temat potrzeb selektywnego gospodarowania odpadami i zagrożeń jakie niesie wytwarzanie nadmiernej ilości odpadów; Kształtowaniu proekologicznych zachowań w postępowaniu z odpadami w codziennym życiu; Utrwaleniu zdobytej wiedzy i umiejętności poprzez systematyczne, praktyczne działanie związane z selektywną zbiórką odpadów; Promowaniu postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży; Upowszechnieniu dobrych praktyk w zakresie gospodarowania odpadami.

5 Selektywna zbiórka odpadów produkowanych w szkole
DZIAŁANIA REALIZOWANE PRZEZ CAŁĄ SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNĄ – UCZNIÓW, NAUCZYCIELI I WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW SZKOŁY: Selektywna zbiórka odpadów produkowanych w szkole Kolorowe kosze na odpady na korytarzach szkolnych

6 Zbiórka plastikowych nakrętek z przeznaczeniem na pokrycie kosztów zakupu wózka inwalidzkiego dla ucznia naszej szkoły

7 Wiosenne sprzątanie świata

8 Ponadto w szkole prowadzona jest: Zbiórka makulatury Zbiórka baterii
Segregowanie śmieci w klasach

9 DZIAŁANIA SKIEROWANE DO NAUCZYCIELI ZSP W JASTRZĘBI
Przygotowanie scenariusza lekcji wychowawczej pt. „Rady na odpady” i „Zasady postępowania ekologicznego” – luty 2014 r. Przygotowanie scenariusza zajęć teatralnych o tematyce ekologicznej pt. „Wnuczka Dyzia ratuje świat” – marzec 2014 r. Szkolenie w ramach projektu na temat selektywnej gospodarki odpadami – 23 kwietnia 2014 r.

10 DZIAŁANIA UCZNIÓW KLAS I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Zorganizowanie zimą „ptasiej stołówki” Dzieci przygotowały specjalne karmniki z plastikowych, podziurawionych butelek i pojemników po jogurtach wypełnionych ziarnem. Przyniosły również inne ptasie smakołyki, jak słonina i marchewka.

11 Prace plastyczne uczniów klas I - III
Konkurs plastyczny „Jak odpady segregować, możesz namalować” Prace plastyczne uczniów klas I - III

12 Konkurs poetycki na wiersz o ochronie środowiska

13 Inscenizacja „Uczymy się segregować śmieci” przygotowana przez uczniów klasy I SP

14 Najmłodsi uczniowie szkoły zachęcali do dbania o czystość we własnym otoczeniu. Zaproponowali też, jak można wykorzystać plastikowe butelki – do ćwiczeń gimnastycznych.

15 DZIAŁANIA UCZNIÓW KLAS IV – VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Wystawa dotycząca segregacji śmieci i korzyści wynikające z tego dla przyrody

16 Przygotowanie przez uczniów klasy IV lekcji wychowawczej „Czy twój dom jest ekologiczny?” – 11 kwietnia 2014 r. Podczas tej lekcji wychowawczej uczniowie uczyli się, jak właściwie segregować śmieci oraz zastanawiali się, co zrobić, by ratować Ziemię. Na zakończenie ułożyli kilka wierszyków – rymowanek promujących ten temat: Jastrzębskie dzieci segregują śmieci ! Metal, plastik no i szkło Segregować śmieci – to jest to! Chcesz planetę uratować? Zacznij śmieci segregować! Kto śmieci segreguje, ten się dobrze czuje.

17 DZIAŁANIA UCZNIÓW KLAS I – III GIMNAZJUM
Konkurs na plakat promujący zasady postępowania ekologicznego

18

19 Międzyklasowy konkurs „Jestem eko…” na strój dla dziewczyny i chłopaka

20 Warsztaty ekologiczne, w ramach których przeprowadzono:
2 godziny lekcji wychowawczych według przygotowanego scenariusza ; teatralną lekcję biologii w klasach III a i b gimnazjum na temat „Jak funkcjonuje przyroda i jak człowiek na nią wpływa”

21

22 Konkurs wiedzy ekologicznej „Test eko”
Konkurs został przeprowadzony wśród wszystkich uczniów klas gimnazjalnych dnia 15 kwietnia 2014 roku. Miał formę testu ekologicznego.

23 PODSUMOWANIE WSZYSTKICH DZIAŁAŃ, ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW I WRĘCZENIE NAGRÓD
Działania podejmowane w ramach projektu realizowane były zgodnie z harmonogramem do dnia 25 kwietnia 2014 roku. Uroczyste podsumowanie działań, przedstawienie ekologiczne pt. „Wnuczka Dyzia ratuje świat”, rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród odbyło się na hali sportowej naszej szkoły dnia 28 kwietnia.

24

25 Inscenizacja fraszki L.J.Kerna „Rozmowa ryb”
„Ryba I: Pani kochana zwariuję chyba. Narrator: Rzekła raz w Wiśle do ryby ryba. Ryba II: Właśnie , kochana. Co o tym myśleć, że tak ostatnio śmierdzi coś w Wiśle”…

26 Przedstawienie ekologiczne pt. „Wnuczka Dyzia ratuje świat”
„Położył się Dyzio na łące, Przygląda się niebu błękitnemu I marzy: Jaka szkoda, że te obłoczki płynące nie są z waniliowego kremu... a te różowe – że to nie lody malinowe...”

27 Z Dyzia Marzyciela wyrósł Dyzio Marzyciel – Tata
„Mijają dni i lata Z Dyzia Marzyciela wyrósł Dyzio Marzyciel – Tata Chciał ze swym synem odpocząć na łące: Ale cóż to? Dyzio Marzyciel Tata: Niebo już nie takie błękitne! Kwiaty już nie takie pachnące! Gdzie spojrzeć wszędzie puszki, papiery, worki i szmaty! Oj! nie będą rosły na takiej łące kwiaty!”

28 „Mijają kolejne dni i lata...
Posiwiał nasz Dyzio Marzyciel - ale już nie tata. Urosła Dyzia Marzycielka – Wnusia. Jest to bardzo grzeczna, choć anemiczna dziewusia. Ciekawe historie opowiada Dyzio Marzyciel – Dziadzio: O zielonej łące, kwiatach na niej pachnących, motylach O bocianach, o czystej wodzie w stawie, O szumiących drzewach i błękitnych obłokach”.

29 „Oj mój dziadku. Czemu taka smutna u ciebie mina?
Wiem co trzeba zrobić, by zieleń zieleni przywrócić. By błękit powrócił na nieba połacie. By wody oczyścić i rybom je oddać w wieczne władanie. A na łąkach rosła bujna trawa i kwiatów tysiące. Taka będzie nasza dla ziemi zapłata, Gdy o nią zadbamy do końca świata”…

30 Wręczenie nagród i dyplomów uczestnictwa
Konkurs plastyczny dla klas I – III pt. „Jak odpady segregować, możesz namalować” - I miejsce Magdalena Maciaszek klasa II Konkurs poetycki na wiersz o ochronie środowiska – wyróżnienie Mateusz Martyna z klasy II Konkurs fotograficzny „Upiększamy świat” – wyróżnienie Krzysztof Haraf z klasy VI Konkurs na plakat promujący zasady postępowania ekologicznego dla uczniów gimnazjum – I miejsce klasa III a Konkurs wiedzy o ekologii „Test eko…” – wyróżnienie Sylwester Maciaszek klasa II b Międzyklasowy konkurs „Jestem eko…” na strój dla dziewczyny i chłopaka - I miejsce klasa II b za strój dla rycerza i księżniczki wykonany z gazet i tektury

31 Uczniowie biorący udział w podsumowaniu projektu wraz z koordynatorem

32 Autor prezentacji: mgr Ewa Adwent – Giemza
Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "„Czysta Małopolska” – projekt ekologiczny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google