Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Droga urzędowa do założenia firmy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Droga urzędowa do założenia firmy"— Zapis prezentacji:

1 Droga urzędowa do założenia firmy

2 Droga urzędowa do założenia firmy
Coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że praca „na swoim" jest lepszym wyjściem, niż bycie zatrudnionym na umowę. Tendencje rosnącej przedsiębiorczości potwierdzają statystyki GUS.  Jak można zaobserwować, apetyt Polaków na własną firmę wciąż rośnie. Jak więc przejść od pomysłu do biznesu? 

3 Zanim założymy własną działalność musimy przebrnąć przez ciąg pewnych procedur. Powinniśmy udać się do Następujących urzędów:

4 Urząd Miasta lub Gminy Niezbędnym dokumentem będzie dowód osobisty oraz wniosek CEIDG, który możemy wypełnić ręcznie bądź przez Internet na stronie

5 Ceidg- metody założenia

6 Wniosek Ceidg musi zawierać:
Imię i nazwisko, Adres zamieszkania, Adres wykonywania działalności ( może być ten sam co zamieszkania lub zameldowania ), Numer NIP (kod, służący do identyfikacji podatników w Polsce), jeżeli jeszcze nie mamy, Urząd Skarbowy nada nam w ciągu kilku dni, Numer PESEL, Nazwę firmy, Datę rozpoczęcia działalności (nie może być wsteczna), Rodzaj działalności wg. Polskiej klasyfikacji kodów PKD 2007 ( dostępna ) – każdy rodzaj działalności gospodarczej ma przypisany kod, który trzeba wpisać do wniosku, Informacje odnośnie wyboru formy opodatkowania, Aktualny Urząd Skarbowy, Informacje o przechowywaniu dokumentów rachunkowych. Po złożeniu wniosku Urząd miasta lub gminy, przesyła nasze dane do CEIDG <Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej>, która dokonuje rejestracji naszej działalności gospodarczej oraz przesyła informację do Urzędu Skarbowego oraz ZUS o założonej przez nas działalności gospodarczej.

7 ZUS Następnie przedsiębiorcę czeka wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych <ZUS>, jako że podlega obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu, zdrowotnemu. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zatrudnienie pracowników, będzie zobowiązany zgłosić ich do ubezpieczenia. Zgłoszenia dokonuje się w terminie 7 dni od założenia firmy, we właściwym wg. miejsca zamieszkania oddziale ZUS, na druku ZUS ZUA.

8 Następnie Nadawany jest numer Regon
Przedsiębiorca, który nie skorzystał z pośrednictwa urzędu gminy w uzyskaniu numeru REGON, powinien sam udać się do urzędu statystycznego działającego na terenie województwa, w którym mieszka. W ciągu 7 dni od przesłania przez CEIDG wniosku do Urzędu Statystycznego zostanie nadany unikalny numer REGON. Uzależnione jest to od ilości wniosków, ale zazwyczaj trwa to około 2 dni roboczych. Przedsiębiorca posiadający kwalifikowany podpis elektroniczny może sprawdzić status naszego numeru na stronie

9 Urząd skarbowy CEIDG przesyła do naszego aktualnego Urzędu Skarbowego wniosek CEIDG-1 z wyborem formy opodatkowania, który został przez nas wybrany i zaznaczony we wniosku. Nie ma obowiązku wizyty w Urzędzie Skarbowym, za wyjątkiem osób które mają zamiar zostać podatnikami podatku VAT. W tym przypadku niezbędne jest wypełnienie druku VAT –R, który należy złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym wraz z uiszczeniem opłaty 170 zł na rzecz gminy.

10 założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki
Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany posiadać konto bankowe. Z kolei do założenia rachunku bankowego niezbędna jest pieczątka. Na pieczątce przedsiębiorcy powinno widnieć oznaczenie firmy (imię i nazwisko osoby fizycznej oraz nazwa firmy), dane teleadresowe siedziby firmy, NIP oraz numer REGON.

11 Przykładowa Pieczątka

12 Państwowa Inspekcja Pracy
Każdy, kto zdecyduje się zatrudnić pracowników musi powiadomić pisemnie właściwego inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy i właściwego Państwowego Inspektora Sanitarnego o rodzaju, miejscu i zakresie prowadzonej działalności oraz liczbie zatrudnionych pracowników. Ma na to 30 dni od momentu ich zatrudnienia.

13 Sanepid Niektóre rodzaje działalności gospodarczej, np. prowadzenie sklepu, zakładu fryzjerskiego wymagają również uzyskania zgody Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na prowadzenie działalności w danym lokalu.

14 Plan biznesowy W ramach realizacji projektu wieloletniego, mającego na celu dbanie o dobro pacjentów.    Wrocław,

15 Celem przygotowania biznesplanu jest określenie możliwości i niezbędnych warunków dla funkcjonowania centrum zdrowia „OlPiReNo” w formule, w której będą świadczone usługi zdrowotne -w formule spółki kapitałowej. Zakończenie budowy Kliniki planowane jest na trzeci kwartał 2014 roku. Biznes plan przygotowany został zgodnie z zaleceniami i wymogami Ministerstwa Zdrowia, BGK oraz NFZ. W biznesplanie wykazane zostały działania jakie należy poczynić, aby Centrum Zdrowia zaczęło prawidłowo funkcjonować i umożliwiać przez kolejne lata przyniesie zysk, a pacjentom dostęp do wykwalifikowanej służby zdrowia na terenie Warszawy. Analiza ekonomiczno-finansowa określa możliwości i niezbędne warunki do funkcjonowania spółki kapitałowej, w okresie pięciu lat od dnia wpisania do rejestru zakładów opieki zdrowotnej niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez spółkę. Prognoza została sporządzona na lata Zysk z Kliniki „OlPiReNo” jest przewidziany na rok 2016.

16 Klinika ma na celu dbanie o dobro pacjentów w zakresie: chirurgii plastycznej, dietetyki, psychologii oraz stomatologii. Chcemy dotrzeć do pacjentów na każdym poziomie i zaspokoić ich potrzeby. Na potrzeby zakupy sprzętu i całego wyposażenia kliniki potrzebne są środki rzędu 5 milionów(w tym 3,5 miliona na sprzęt, a pozostała część na budowę i reklamę). Pieniądze zamierzamy pozyskać w głównej mierze pobierając kredyt oraz z własnych oszczędności. Klinika „OlPiReNo” ma zamiar zatrudnić 4 pielęgniarki do pomocy w firmie na pełny etat, poza tym klinika oferuje usługi specjalistów takich jak: stomatolog-Paulina Oleksyn, psycholog-Dominika Pietras, dietetyk-Klaudia Rejak oraz chirurg plastyczny-Aleksandra Nowak. Właściciele i założyciele Kliniki „OlPiReNo” Aleksandra Nowak Paulina Oleksyn Dominika Pietras Klaudia Rejak

17 http://www. zaloz-firme

18 Dziękujemy za uwagę! Paulina Oleksyn Aleksandra Nowak Dominika Pietras
Klaudia Rejak Paulina Oleksyn Aleksandra Nowak Dominika Pietras kl. IIIc


Pobierz ppt "Droga urzędowa do założenia firmy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google