Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Mela- niezwykły zdobywca

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Mela- niezwykły zdobywca"— Zapis prezentacji:

1 Jan Mela- niezwykły zdobywca
biegunów

2 Jan Mela i rodzice Marek Kamiński

3 Jaś Mela Jan Mela (ur. 30 grudnia 1988 w Gdańsku) – polski polarnik, najmłodszy w historii zdobywca biegunów (północnego i południowego) w ciągu jednego roku. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Założył fundację Poza Horyzonty. Jest współautorem programu podróżniczego w Radiu Kraków – Między biegunami.

4 Jan Mela stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem, którego doznał 24 lipca 2002 w Malborku, kiedy wszedł podczas deszczu do niezabezpieczonej stacji transformatorowej. Kontakt z Markiem Kamińskim nawiązał owocnie z pomocą Natalii Ostrowskiej, żony Wojciecha Ostrowskiego, a także rodziców. Wyprawa obejmowała oba bieguny Ziemi (północny i południowy) w jednym roku, dotarł tam razem z Markiem Kamińskim, Wojciechem Ostrowskim i Wojciechem Moskalem (biegun północny). Wyprawy nie były bardzo długie. Sam marsz na biegun północny trwał 10 dni. Na biegun południowy natomiast 15 dni. Były to kilkunastodniowe egzaminy.

5 OSIĄGNIĘCIA 2008: Wyprawa na Kilimandżaro – wyprawa na najwyższy szczyt Afryki, 2009: Wyprawa na Elbrus – wyprawa na najwyższy szczyt Kaukazu, w wyprawie uczestniczy niewidomy od urodzenia Łukasz Żelechowski i Piotr Pogon, który od 20 lat walczy z chorobą nowotworową i przeszedł resekcję płuca. 2010: Wyprawa na El Capitan – wyprawa wspinaczkowa na liczący ponad 1000 metrów szczyt El Capitan w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. W wyprawie brał udział Andrzej Szczęsny, paraolimpijczyk i narciarz zjazdowy, który przeszedł amputację nogi.

6 Człowiek bez barier (2004) Fenomen Przekroju (2005) Kolos w kat. Wyczyn roku, za zdobycie w jednym roku, w wieku 15 lat, obu biegunów Ziemi (2004) Nagroda 5, 10 i dalej im. Marcina Kołodyńskiego (2005) Nagroda Statuetka "Kryształków Zwierciadła" za działania na rzecz innych niepełnosprawnych w ramach fundacji "Poza Horyzonty" (2009).

7 FUNDACJA I DZIAŁALNOŚĆ
W 2008 roku założył fundację „Poza Horyzonty”, której jest prezesem. Widział, jak wiele osób potrzebuje wsparcia, pomocy, motywacji oraz narzędzi i protez.

8 Do zadań Fundacji należą także działania integrujące osoby niepełnosprawne ze zdrowymi. Do dziś udało się zrealizować trzy duże projekty: wyprawę siedmiu osób na Elbrus (5642 m n.p.m.), start teamu biegowego – Jasiek Mela Team – w największym na świecie i najbardziej prestiżowym maratonie – ING New York City Marathon wspinaczkową wyprawę na El Capitan w Kalifornii Wszystkie projekty zakończyły się pełnym sukcesem – zdobiliśmy Elbrus (Łukasz Żelechowski jest pierwszym niewidomym na Dachu Europy!), wszyscy nasi biegacze – włączając także Jaśka Melę oraz niewidomego Jurka Płonkę – przebiegli trasę maratonu, a bohater wyprawy na El Cap – Andrzej Szczęsny razem z Jaśkiem wspięli się 450-metrową, skalną drogą na magiczny szczyt w Yosemite!

9 Tak naprawdę najbliższe jego sercu są takie projekty, które dopiero teraz zaczynają. Mają takie założenie, żeby co roku robić jedną większą wyprawę integracyjną. Pierwszą wyprawą była wyprawa na Elbrus w Rosji. Druga to wyprawa wspinaczkowa na El Capitan w Parku Yosemite w Kalifornii. Trzeci projekt to udział w maratonie. Jasiek Mela wyruszył w ważną dla niego i długo oczekiwaną samotną podróż do Azji. Wylądował już w Bangkoku. Przed nim zwiedzanie Tajlandii, Kambodży, Wietnamu, Laos i wiele innych krajów.

10 Fundację zostawił w rękach Agnieszki Pleti – Dyrektor, Weroniki Gurdek – koordynator ds. podopiecznych, swojej mamy Urszuli i całego zespołu. Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty została zarejestrowana w grudniu 2008 r., w przeddzień kolejnych urodzin jej założyciela. Od momentu powstania stara się wielopłaszczyznowo pomagać osobom po wypadkach, które czekają na protezy oraz potrzebują wsparcia psychologicznego i prawnego.

11 KONIEC


Pobierz ppt "Jan Mela- niezwykły zdobywca"

Podobne prezentacje


Reklamy Google