Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

IDEAŁY I PROBLEMY MŁODYCH BOHATERÓW MOICH LEKTUR

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "IDEAŁY I PROBLEMY MŁODYCH BOHATERÓW MOICH LEKTUR"— Zapis prezentacji:

1 IDEAŁY I PROBLEMY MŁODYCH BOHATERÓW MOICH LEKTUR
„Młodości! – Orla twych lotów potęga, Jako piorun twoje ramię.” Adam Mickiewicz Opracowała: Aneta Pyrgiel

2 PLUSY BYCIA MŁODYM! Duże możliwości. Pełnia życia. Energia. Dużo sił.
Brak chorób związanych ze starością. Dobra kondycja fizyczna. Świeżość umysłu. Perspektywy na przyszłość. Uroda. Prawdziwa przyjaźń. Miłość. Otwartość na wszystko. Otoczenie łatwo wybacza nam pomyłki. Bujne życie uczuciowe. Chęć obcowania z innymi. Potrzeba działania, ciągłych zmian. Nauka samodzielności. Pierwsze zakochanie.

3 MINUSY BYCIA MŁODYM Mała samodzielność. Podporządkowanie się rodzicom.
Częste kontakty z rodzicami. Brak doświadczenia. Brak pieniędzy. Zmienne nastroje. Ograniczony dostęp do niektórych rzeczy. Stres związany ze szkołą. Bunt. Nieodwzajemniona miłość. Brak swobody. Niezdecydowanie. Podatność na wpływy rówieśników (nałogi, subkultury). Konflikty szkolne. Brak zaufania ze strony rodzica. Nadmiar problemów, z którymi trudno sobie poradzić. Łatwowierność. Pochopne podejmowanie decyzji. Rozczarowanie. Mało czasu dla siebie.

4 MŁODZI W LITERATURZE IKAR STANISŁAWA BOZOWSKA RUDY, ALEK I ZOŚKA
MARCIN BOROWICZ, ANDRZEJ RADEK ROMEO I JULIA TADEUSZ I ZOSIA

5 MŁODOŚĆ W FILMIE „STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW” PETERA WEIRA
(książka N. H. Klinbauma) „PANNA NIKT” ANDRZEJA WAJDY (książka Tomka Tryzny) „FERDYDURKE” JERZEGO SKOLIMOWSKIEGO (książka Witolda Gombrowicza) „MŁODZI GNIEWNI” JOHNA N. SMITHA

6 Ekscentryczny profesor John Keating wnosi w szacowne mury ekskluzywnej uczelni ducha poezji, miłości życia i samodzielnego myślenia. Zainspirowani przez niego chłopcy odnawiają Stowarzyszenie Umarłych Poetów - sekretny związek, w którym odkrywają piękno zapomnianych utworów, a także prawo do marzeń, wolności i buntu.

7 Po przeprowadzce do dużego miasta 15-letnia Marysia trafia do nowej szkoły. Dziewczynka jest nieśmiała i z trudem przystosowuje się do nowego środowiska. Początkowo więź przyjaźni łączy ją z Kasią, dziewczyną o silnej osobowości, utalentowaną artystycznie i mającą wyrobiony światopogląd. Kasia stopniowo wprowadza przyjaciółkę w świat sztuki i intelektu, który coraz bardziej fascynuje Marysię. Ale Kasia uczy ją również swego sposobu na życie. Wyznaje jej, że jest opętana przez demona, który umożliwia jej tworzenie muzyki.

8 Trzydziestoletni Józio, początkujący pisarz zostaje odesłany przez swojego dawnego nauczyciela profesora Pimko, z powrotem do gimnazjum. Jako osobnik uznany za niedojrzałego ma tutaj odbyć swoistą reedukację. Wśród nowych kolegów Józia wyróżniają się dwaj uczniowie: Miętus, marzący o życiu brutalnym, uosabianym przez wizję parobka, i Syfon – wcielenie niewinności. Józio, chcąc wyrwać się spod kurateli profesora Pimko, ucieka wraz z Miętusem na wieś w poszukiwaniu mitycznego parobka.

9 Lou Anne Johnson – absolwentka szkoły oficerskiej korpusu marines – rozpoczyna pracę jako nauczycielka angielskiego w szkole średniej. Jej uczniowie pochodzą z etnicznych gett i całkowicie ignorują wysiłki młodej belferki. Lou Anne nie daje za wygraną. Stopniowo budzi zainteresowanie, a w efekcie zyskuje zaufanie i sympatię swojej klasy. Pomaga uczniom w rozwiązaniu trudnych problemów z wojną gangów włącznie i wpływa na zmianę ich nastawienia do życia. Jej niekonwencjonalne metody nauczania nie spotykają się z aprobatą przełożonych.

10 ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY
Światowe Dni Młodzieży to coroczne spotkania młodych katolików, zapoczątkowane w 1984 roku z inicjatywy Jana Pawła II. Co kilka lat są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiają młodych z całego świata, którzy chcą wspólnie bawić się i modlić. Natomiast w pozostałych latach, w Niedzielę Palmową organizowane są lokalne Światowe Dni Młodzieży w każdej diecezji.

11 ZASTANÓW SIĘ! JAKICH WARTOŚCI POSZUKUJESZ? KOGO I ZA CO CENISZ?
KTO JEST DLA CIEBIE AUTORYTETEM? Takie pytania mogą pojawić się w teście egzaminacyjnym.


Pobierz ppt "IDEAŁY I PROBLEMY MŁODYCH BOHATERÓW MOICH LEKTUR"

Podobne prezentacje


Reklamy Google