Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Michał Wita i Ewa Żurakowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Michał Wita i Ewa Żurakowska"— Zapis prezentacji:

1 Michał Wita i Ewa Żurakowska
Metody antykoncepcji Michał Wita i Ewa Żurakowska

2 ANTYKONCEPCJA Metoda i techniki zapobiegające zapłodnieniu. Stosując się do sposobów antykoncepcji zapobiegamy zapłodnieniu ,czyli zagnieżdżaniu się embrionu ludzkiego (zarodka) wewnątrz macicy czym powoduje jego obumarcie . Antykoncepcja nie zawsze jest stosowana (w tym nie poprawnie stosowana) i bywa także zawodna ,co skutkuje rocznie około 40 % (czyli ponad 30 milionów nieplanowanych ciąż) faktem tego jest ponad 40 milionów aborcji rocznie.

3 Metody Antykoncepcji:
Hormonalne Mechaniczne Chirurgiczne Naturalne

4 Metoda Chirurgiczna Polega na przecięciu u kobiet jajowodów, a u mężczyzn nasieniowodu. Sterylizacja jest jedna z kilku najskuteczniejszych metod zabezpieczenia się, jednak i ona nie zapewnia pewnej skuteczności. Udokumentowano kilka przypadków samoistnego udrożnienia podwiązanych przewodów.

5 Metoda Mechaniczna Kolejna skuteczną metodą antykoncepcyjną jest metoda mechaniczna. Dla kobiet- kapturek dopochwowy, a dla płci przeciwnej- prezerwatywa.

6 Tabletka Hormonalna Najbardziej popularnym sposobem antykoncepcji jest tabletka hormonalna. Tabletka ta jest zbudowana z dwóch związków chemicznych: progesteronu i estrogenu. Połączenie tych dwóch związków działa na blokowanie czynności jajnika i uwolnienia komórki jajowej. Skuteczność osiąga prawie 100%.

7 SPERMICYDY Preparaty te unieszkodliwiają plemniki pozbawiając ich ruchu. Spermicydy stosuję się kwadrans przed stosunkiem, wprowadzając je do pochwy.

8 Metoda Kalendarzowa Metoda ta opiera się na następujących zasadach:
Owulacja następuje 14 dni przed miesiączką z możliwością przesunięcia tego terminu o 2 dni: komórka jajowa żyje około 24 godziny po jajeczkowaniu: plemniki zdolne śa do zapłodnienia przez 72 godziny (3dni) po stosunku.

9 Metody Naturalne Polegają na wstrzymaniu się od współżycia w okresie płodności. Trzeba pamiętać, że do zapłodnienia może dojść gdy stosunek odbył się dwa dni przed lub po jajeczkowaniu.

10 Stosunek przerywany Stosunek przerywany . Metoda polegająca na wycofaniu członka z pochwy bezpośrednio przed wytryskiem nasienia (spermy) co ma uniemożliwić przedostanie się plemników do jamy macicy.

11 Ciekawostki o antykoncepcji
Pierwsze prezerwatywy były powszechnie stosowane w starożytnym Rzymie. Robiono je z baranich pęcherzy. Biorąc za wzór Indian, współcześni naukowcy też wykorzystują surowce roślinne do produkcji hormonów, stosowanych w pigułkach antykoncepcyjnych. Związki chemiczne uzyskiwane z soi i pasternaku wykorzystuje się do syntezy estrogenów. Indianie ze szczepu Chiapas w celach antykoncepcyjnych stosowali słodkie ziemniaki. Współcześni naukowcy zachodzą w głowę, skąd Indianie wiedzieli, że zawierają związek przypominający budową progesteron? Jak zdrowo. I jak ekologicznie!

12 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ 


Pobierz ppt "Michał Wita i Ewa Żurakowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google