Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JACUSZKI ZDROWE ZUSZKI przedstawiają

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JACUSZKI ZDROWE ZUSZKI przedstawiają"— Zapis prezentacji:

1 JACUSZKI ZDROWE ZUSZKI przedstawiają
NOWY ZDROWY KODEKS ŻYCIOWY

2 A co to jest zdrowie???.... Zdrowie to uśmiech na twarzy! Zdrowie to chęć życia! Zdrowie to sprawność fizyczna! Zdrowie to chęć do pracy! Zdrowie to radość ducha! Zdrowie -brak bólu w ciele, a w duszy wesele. Mówić o zdrowiu można wiele. Jednym słowem w zdrowym ciele zdrowy duch.

3 Jednak nie każdy z nas dba o swoje zdrowie….
Twój brzuch – twoje ciało to wielki piec, co węgla pożera niemało . […] Ten węgiel to bułki, kanapki, kotlety, to ptysie i rurki, z wanilią omlety. To wszystko codziennie  wędruje w głąb brzucha i staje się węglem, co krzepi w nas ducha. Zanim jednak wszystko zjesz, pomyśl najpierw – chyba wiesz! Jeśli tego nie uczynisz, niech dzisiejsza lekcja przypomni Ci, że chory chodzić będziesz Ty! Nikt z nas nie chce chorować. Każdy z nas pragnie swoje zdrowie zachować. Dlatego na dzisiejszym spotkaniu mówić będziemy o zdrowym odżywianiu

4 Co więc jeść, by zdrowym być?
Jedz warzywa po pięć razy  by się ustrzec od zarazy.  Seler, marchew ,groch zielony- byś był zawsze zachwycony.  Ziemniak ,burak i pietruszka  chętnie wskoczą Ci do brzuszka.  Por ,kapusta i sałata -zdrowa żywność dla kamrata.  Zjedz pomidor i ogórek  by zaśpiewać jednym chórem  z każdym kto warzywa wcina,  że "choroba się nie ima, tylko siła, moc radości  oraz uśmiech wiecznie gości".  Tak więc ziomki pamiętajmy  i warzywka podjadajmy!!!

5 Gdzie szukać zdrowej żywności??
W sklepach szukaj żywności ze znaczkiem ECO lub kupuj w gospodarstwach ekologicznych. A oto ich wykaz: A- Krzywe: koniczyna czerwona, len oleisty, jabłoń, ziemniaki, jęczmień jary, proso, gryka zwyczajna, pszenica jara, szarłat B – Ostrówek Kolonia: jaja kurze, mleko kozie, mleko krowie, malina, truskawka, ziemniaki C – Ludwinów: jaja kurze, mleko kozie, mleko krowie, malina, truskawka, ziemniaki D – Janowica: rzepak jary, dynia Hokkaido, groch cukrowy, gryka, orkisz E – Kalinówka:  koniczyna czerwona, topinambur, orkisz łuska, orkisz ziarno, korzeń żeń-szenia, nagietek kwiat, nagietek nasiona, pokrzywa, sadzonki żeń-szenia F – Wola Krasienińska: buraki ćwikłowe, cebula, dynia, fasola szparagowa, kapusta, maliny, marchew, ogórki, pomidory, por, porzeczki, rzodkiewka, sałata, seler, truskawki,ziemniaki

6 Oprócz warzyw i owoców jemy :

7 Zapamiętaj Zuszku młody:
1.Jedz regularnie – najlepiej 5 posiłków dziennie. Każdy dzień rozpoczynaj od śniadania. 2.Twoje codzienne pożywienie powinno zawierać różnorodną żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. 3.Spożawaj codziennie produkty zbożowe oraz warzywa i owoce. Warzywa najlepiej jest jeść na surowo lub krótko gotowane. 4.Dwa a najlepiej trzy razy dziennie spożywaj mleko, biały ser lub jogurty o obniżonej zawartości tłuszczu. 5.Ograniczaj ilość spożywanego tłuszczu. Tłuszcze zwierzęce zastępuj olejami lub oliwą z oliwek. 6.Mięso i jego przetwory jedz w ilościach umiarkowanych dwa lub trzy razy w tygodniu. Wybieraj mięso chude. W pozostałe dni jadaj dania z ryb i roślin strączkowych (fasola, groch, soja). 7.Ograniczaj spożycie soli kuchennej. Jedna płaska łyżeczka soli dziennie dodawana do potraw powinna Ci wystarczyć. Nie dosalaj. 8.Zachowaj umiar w jedzeniu cukru i słodyczy. Zamiast słodyczy jadaj więcej owoców i warzyw. 9.Bądź aktywny ruchowo. Pomoże Ci to utracić nadmiar dostarczanej z pożywienie energii (kalorii). Pamiętaj, że ruch może często zastąpić lekarstwa, lecz żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu!!!

8 Najważniejszy jest ruch!!!
Każde dziecko o tym wie: Chcesz być zdrowy – ruszaj się! Sport to bardzo ważna sprawa. Są reguły, jest zabawa. Jest dyscyplin co nie miara, część z nich nowa, a część stara. Od wędkarstwa, sztuk łowieckich, od antycznych igrzysk greckich, poprzez dzieje, poprzez lata aż do współczesnego świata. Każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź, co dobre jest dla ciebie. Może rolki, koszykówka, rower, piłka lub siatkówka, szachy, judo czy pływanie taniec, skoki, żeglowanie biegi, sanki i łyżwiarstwo, hokej, snowboard czy narciarstwo? Może tenis lub karate? Namów mamę, siostrę, tatę. Również dla twojego brata dobrodziejstwa sportów świata: refleks, sprawność, orientacja, walka i rywalizacja. Ważna jest też ta zasada (to zaleta jest, nie wada): nie są ważne tu medale, lecz jak ćwiczysz – czy wytrwale, czy szanujesz przeciwnika. Jaki jesteś, stąd wynika! Sport nauczyć może wiele. Zdrowy duch jest w zdrowym ciele, a z wszystkiego jedna racja: górą sport i rekreacja! 

9 W zdrowym ciele , zdrowy duch!!
Wysiłek fizyczny: - poprawia sprawność układu oddechowego i krwionośnego - reguluje pracę układu pokarmowego - obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi, zapobiegając miażdżycy - podwyższa sprawność intelektualną - rozładowuje stres, zapobiega agresji i korzystnie wpływa na psychikę - korzystnie wpływa na stan kości, zapewniając ich prawidłowy rozwój i zapobiegając osteoporozie. W zdrowym ciele , zdrowy duch!!

10 By Twój styl życia można nazwać zdrowym:
Nie przebywaj cały czas w domu. Czas spędzany przed komputerem ogranicz do minimum! Pamiętaj – zabawa z kolegami przynosi więcej pożytku, niż najwspanialsza gra multimedialna! Odpoczywaj aktywnie - uprawiaj sport, chodź na spacery, odwiedzaj przyjaciół. Jak najczęściej staraj się korzystać z najtańszego środka lokomocji – własnych nóg!! Zaprzyjaźnij się z rowerem! Pokochaj basen! Zacznij uprawiać sport, turystykę, taniec!! Gości częstuj tylko zdrowymi pokarmami przygotowanymi bez tłuszczy najlepiej na parze, bez soli, bogatymi w witaminy. UŚMIECHAJ SIĘ JAK NAJCZĘŚCIEJ !!!

11 CZAS NA ZDROWIE!!! Już 1 czerwca zapraszamy na festyn, w czasie którego dowiemy się więcej na temat zdrowego stylu życia. Spróbujemy przepysznych potraw z upraw ekologicznych! Nauczymy się wesoło spędzać czas bez pomocy komputera, bo … … w końcu nadszedł:


Pobierz ppt "JACUSZKI ZDROWE ZUSZKI przedstawiają"

Podobne prezentacje


Reklamy Google