Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

I Ty możesz zmienić świat na lepszy!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "I Ty możesz zmienić świat na lepszy!"— Zapis prezentacji:

1 I Ty możesz zmienić świat na lepszy!
Wyprawa Misyjna Dzieci po Afryce z Radiem FARA LIBIA 24 stycznia 2011r.

2 LIBIA Państwo położone w Afryce Północnej, nad zatoką Wielka Syrta (Morze Śródziemne) Powierzchnia: około 1,8 mln Liczba mieszkańców: około 7,3 mln Język urzędowy: arabski Waluta: dinar libijski Stolica: Trypolis

3 Flagą Libii jest sama zieleń, ulubiony kolor Islamu
Herb i flaga Libii Flagą Libii jest sama zieleń, ulubiony kolor Islamu

4 SAHARA w języku arabskim oznacza: „bardzo zimne miejsce w którym jest bardzo gorąco kiedy świeci słońce”.

5 90 procent terytorium Libii zajmują pustynie

6 Libia posiada znaczne zasoby wód, które znajdują się pod ziemią, ukryte pod piaskami pustyni. Woda ta jest wydobywana i stanowi jedno z bogactw Libii. Wzdłuż nizin nadbrzeżnych występują licznie słone jeziora.

7 Oaza

8 Libia jest czwartym co do wielkości krajem Afryki
Libia jest czwartym co do wielkości krajem Afryki. Linia brzegowa wynosi 1770 km

9 Libia przez wieki była pod wpływem kultury rzymskiej
Libia przez wieki była pod wpływem kultury rzymskiej. Dlatego też posiada wspaniałe zabytki architektury.

10 LEPTIS MAGNA to jedne z najlepiej na świecie zachowanych ruin starożytnego miasta rzymskiego. Jest położone na libijskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Znajduje się tuż przy 200 tysięcznym mieście Al Chums. Miasto założyli Fenicjanie kilkaset lat przed narodzeniem Chrystusa, a następnie przebudowali Rzymianie.

11 Jeszcze około 30 lat temu w libijskiej rodzinie rodziło się siedmioro czy ośmioro dzieci.
Dzisiaj w libijskiej rodzinie rodzi się średnio tylko troje, czworo dzieci. Jednak libijskie dzieci prawie zawsze dorastają z rodzeństwem. Rodzina odgrywa w Libii bardzo dużą rolę. Dzieci opiekują się swoimi rodzicami i dziadkami.

12

13

14 Libia jest najbogatszym krajem Afryki!
Znaleziono tu dużo ropy naftowej i gazu ziemnego. Od 1969 roku krajem rządzi Muhamar al Kaddafi. Podejmuje on wszystkie ważne decyzje polityczne i gospodarcze.

15 Libia jest krajem islamskim. 96,5% mieszkańców jest tego wyznania.
Inne religie są obecne w bardzo małym stopniu. Jest kilka małych wspólnot chrześcijańskich, składających się wyłącznie z obcokrajowców, m.in.: Koptyjski kościół prawosławny (1,5% mieszkańców), kościół rzymskokatolicki (0,7% mieszkańców), protestanci (0,12% mieszkańców), wyznawcy buddyzmu (0,3%).

16 Meczet – świątynia muzułmańska

17 Mężczyźni na modlitwie w meczecie

18 Libia jest krajem islamskim, w którym nie wolno otwarcie głosić Ewangelii, dlatego też życie i praca misjonarzy w tym kraju jest dawaniem świadectwa o Chrystusie swoją obecnością i życiem. Gdy do władzy doszedł dyktator Kadafi chrześcijańskie wspólnoty musiały opuścić Libię.

19 „W Libii nie mamy do tej pory ani jednego katolika Libijczyka
„W Libii nie mamy do tej pory ani jednego katolika Libijczyka. Jest to republika islamska i obywatel musi być muzułmaninem. Nasza praca nie jest misją słowa, misją głoszenia. To dlatego, że słowa umykają, często się ich nie rozumie. W takich sytuacjach potrzebny jest dialog - dialog prowadzony życiem”. Ks. Tadeusz Kierbiedź, salezjanin. Przez pewien czas był jedynym kapłanem katolickim w Libii.

20 Na terenie Libii żyje i pracuje ok
Na terenie Libii żyje i pracuje ok. 10 Franciszkanów różnych narodowości. Ich liczba jest ograniczana przez władze państwowe. Naszą główną posługą jest duszpasterstwo obcokrajowców pracujących w tym kraju, Nasi Współbracia są też kapelanami Sióstr zakonnych z różnych Zgromadzeń, które tu pracują.

21 Dla wielu polskich żołnierzy Tobruk stał się miejscem ich spoczynku.
Podczas II Wojny Światowej polscy żołnierze walczyli pod Tobrukiem (dzisiaj jedno z większych miast Libii). Dla wielu polskich żołnierzy Tobruk stał się miejscem ich spoczynku.

22 Modlitwa Dzieci za Afrykę
Panie Jezu, prosimy Cię za wielki kontynent afrykański. W sposób szczególny powierzamy Ci Libię - kraj, do którego dzisiaj duchowo wędrujemy. Spójrz łaskawie na wszystkich ludzi, którzy tam żyją i spraw, aby Cię poznali, w Ciebie uwierzyli i Tobie służyli. Prosimy Cię również za wszystkie żyjące tam dzieci, szczególnie za te, które Cię jeszcze nie znają, bezdomne i opuszczone, cierpiące głód i pozbawione wszelkiej opieki. Poślij do nich wielu misjonarzy, aby głosili im słowem i dobrymi czynami Twoją nieskończoną miłość. Panie Jezu, naucz nas, jak stawać się apostołami i misjonarzami Twojej Dobrej Nowiny. Naucz, jak świadczyć o Twojej miłości, niosąc pomoc duchową i materialną naszym rówieśnikom. Pomóż nam świadectwem naszego życia i dobrymi czynami zmieniać świat na lepszy. Amen.


Pobierz ppt "I Ty możesz zmienić świat na lepszy!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google