Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z czego jest zbudowany otaczający nas świat?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z czego jest zbudowany otaczający nas świat?"— Zapis prezentacji:

1 Z czego jest zbudowany otaczający nas świat?

2 Z CZEGO JEST ZBUDOWANY OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT?
Cały nasz świat Nasza planeta, rośliny, zwierzęta, ludzie i wszystkie przedmioty dookoła są zbudowane z niewidocznych gołym okiem drobin. Wymieszane Nie wymieszane

3 Z CZEGO JEST ZBUDOWANY OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT?
Atomy Niewidoczne gołym okiem drobiny to atomy ̵ podstawowe składniki substancji. Atomy różnych substancji są różnej wielkości. Model atomu wodoru Model atomu tlenu Model atomu wapnia

4 Połączone ze sobą atomy to cząsteczki.
Z CZEGO JEST ZBUDOWANY OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT? Cząsteczki Połączone ze sobą atomy to cząsteczki. Atom tlenu Atomy tlenu Atomy wodoru Cząsteczka tlenu jest zbudowana z takich samych atomów. Cząsteczka wody jest zbudowana z różnych atomów.

5 Cząsteczki cały czas się poruszają.
Z CZEGO JEST ZBUDOWANY OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT? Cząsteczki cały czas się poruszają.

6 Oddziaływanie międzycząsteczkowe
Z CZEGO JEST ZBUDOWANY OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT? Oddziaływanie międzycząsteczkowe Nie da się połączyć dwóch kawałków złamanej kredy. Przyciąganie między cząsteczkami tych kawałków jest bardzo słabe. „ciecz” „pusto” Gdy połączymy połówki przeciętego jabłka, trudniej je rozdzielić niż kawałki kredy. Przyciąganie między cząsteczkami tych połówek jest większe.

7 Z CZEGO JEST ZBUDOWANY OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT?
Ciała stałe Cząsteczki w ciałach stałych silnie się przyciągają, dlatego znajdują się bardzo blisko siebie. Nie zmieniają położenia, tylko drgają we wszystkich kierunkach.

8 Z CZEGO JEST ZBUDOWANY OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT?
Ciecze Cząsteczki cieczy przyciągają się, ale słabiej niż cząsteczki ciał stałych. Przestrzeń między nimi jest niewielka, ale mogą się poruszać i zamieniać miejscami.

9 Z CZEGO JEST ZBUDOWANY OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT?
Gazy Cząsteczki gazów praktycznie się nie przyciągają. Przestrzeń między nimi jest duża, dlatego poruszają się niezależnie od siebie we wszystkie strony.

10 Objętość Ciała stałe mają określoną objętość, którą trudno zmienić.
Z CZEGO JEST ZBUDOWANY OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT? Objętość Ciała stałe mają określoną objętość, którą trudno zmienić. Ciecze mają określoną objętość, którą trudno zmienić. Gazy nie mają określonej objętości. Wypełniają cały pojemnik, w którym są zamknięte. Ich objętość łatwo zmienić.

11 Kształt Ciała stałe mają określony kształt.
Z CZEGO JEST ZBUDOWANY OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT? Kształt Ciała stałe mają określony kształt. Ciecze nie mają określonego kształtu; przyjmują kształt naczynia, w którym się znajdują. Gazy nie mają określonego kształtu; przyjmują kształt naczynia, w którym się znajdują.

12 Przekonaj się sam! Przygotuj: 2 szybki lub dwa lusterka,,wodę.
Przebieg doświadczenia: połóż jedną szybkę na drugiej, a potem je rozdziel; zwilż jedną szybkę wodą, połóż ją na drugiej i spróbuj je rozdzielić. Obserwacje: Suche szybki łatwo rozdzielić. Zwilżone szybki mocno do siebie przylegają i trudno je rozdzielić. Wniosek: Woda wypełnia nierówności między szybkami i w ten sposób zwiększa oddziaływanie międzycząsteczkowe. Siły przylegania między wodą a szybkami utrudniają rozdzielenie szybek.

13 Przekonaj się sam! Przygotuj: perfumy lub dezodorant w aerozolu.
Przebieg doświadczenia: stojąc w jednym miejscu rozpyl w powietrzu aerozol; kto pierwszy poczuje zapach, podnosi rękę. Obserwacje: Jako pierwsze podnoszą ręce osoby siedzące najbliżej. Po pewnym czasie zapach dociera do osób siedzących dalej. Wniosek: Cząsteczki wonnej substancji rozprzestrzeniają się we wszystkich kierunkach i ostatecznie wypełniają równomiernie całe pomieszczenie.


Pobierz ppt "Z czego jest zbudowany otaczający nas świat?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google