Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Doświadczenie Pomiar prędkości dźwięku MAGDALENA KANIOWSKA PATRYCJA GORZELAŃCZYK KLAUDIA DANECKA ANNA PACHNIK AGATA PARKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Doświadczenie Pomiar prędkości dźwięku MAGDALENA KANIOWSKA PATRYCJA GORZELAŃCZYK KLAUDIA DANECKA ANNA PACHNIK AGATA PARKA."— Zapis prezentacji:

1 Doświadczenie Pomiar prędkości dźwięku MAGDALENA KANIOWSKA PATRYCJA GORZELAŃCZYK KLAUDIA DANECKA ANNA PACHNIK AGATA PARKA

2 Na początek trochę teorii

3 Co to jest dźwięk i jaką ma prędkość? Dźwięk to wrażenie słuchowe, spowodowane falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym (ciele stałym, cieczy, gazie). Prędkość dźwięku w określonym ośrodku to prędkość rozchodzenia się w nim podłużnego zaburzenia mechanicznego. Prędkość dźwięku w substancjach zależy od tempa przekazywania kolejnym cząsteczkom tej substancji energii drgań cząsteczek. Dla małych natężeń dźwięku (zatem również małej amplitudy drgań) prędkość związana z ruchem drgającym jest znacznie mniejsza od prędkości ruchu cieplnego cząsteczek, dlatego prędkość dźwięku nie zależy od jego natężenia (z wyjątkiem natężeń bardzo dużych, np. przy wybuchu) ani od częstości drgań. W powietrzu, w temperaturze 15 °C, prędkość rozchodzenia się dźwięku jest równa 340,3 m/s 1225 km/h. Prędkość ta zmienia się przy zmianie parametrów powietrza. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na prędkość dźwięku jest temperatura, w niewielkim stopniu ma wpływ wilgotność powietrza; nie zauważa się, zgodnie z przewidywaniami modelu gazu idealnego, wpływu ciśnienia.

4 Co wykorzystałyśmy w doświadczeniu? stoper z funkcją zatrzymania czasu ekierkę o długości ramion do 30 cm dwie metalowe pokrywki do garnków sznurek długości 1 metra

5 Jak to zrobiłyśmy? Czyli przebieg w kilku krokach.

6 KROK 1: Synchronizacja zegarków Synchronizujemy nasze stopery tak by pokazywały czas z dokładnością do 0.01s. Ważne jest też żeby urządzenia działały dokładnie tak samo.

7 KROK 2: Odległość Odległość 200 m wyznaczymy za pomocą ekierki i sznurka. Zaznaczamy długość kroku jednej z nas za pomocą sznurka po czym badamy jego długość ekierką. Następnie dzielimy 200 przez ową długość i uzyskujemy ilość potrzebnych kroków wykonanych przez daną osobę do pokonania pożądanego dystansu.

8 KROK 3: Pomiar dźwięku Jedna z nas uderza o siebie dwiema pokrywkami, a druga włącza stoper. Zatrzymuje czas na stoperze, gdy usłyszymy dźwięk. W punkcie wyjściowym zatrzymujemy czas w chwili usłyszenia echa dźwięku.

9 Nasze wyniki w tabeli pomiarów Lp.Różnica pomiędzy dwoma pomiarami Średni czasPrędkość dźwięku Wartość średnia prędkości dźwięku 1 0,63 0,60625 317,46 333,23 2 0,60333,33 3 0,57350,88 4 0,67298,51 5 0,54370,37 6 0,58344,83 7 0,61327,87 8 0,62322,58

10 Co z tego wynika, czyli krótkie wnioski

11 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Doświadczenie Pomiar prędkości dźwięku MAGDALENA KANIOWSKA PATRYCJA GORZELAŃCZYK KLAUDIA DANECKA ANNA PACHNIK AGATA PARKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google