Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

20 lat wspólnie… Prezentację przygotowały: Miriam Karpińska &

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "20 lat wspólnie… Prezentację przygotowały: Miriam Karpińska &"— Zapis prezentacji:

1 20 lat wspólnie… Prezentację przygotowały: Miriam Karpińska &
Gimnazjum nr 1 Prezentację przygotowały: Miriam Karpińska & Anita Lichosik uczennice Gimnazjum nr 1 przy ulicy Jeleniej 7

2 Nowy targ Wrocław to stare miasto o bardzo długiej historii. Przechodził z rąk czeskich do niemieckich. Ostatecznie po wojnie trafił do nas. Rząd polski bardzo się starał, aby jego mieszkańcy zapomnieli o wpływach z zagranicy, ale nie było to możliwe ze względu na nastanie komunizmu, narzucanego odgórnie przez władze radzieckie. Dopiero wszystko się zmieniło po 1989 roku. Ale co tak naprawdę nabrało nowego charakteru? Co poprawiła, a co pogorszyła władza gminy? Odpowiedź na te pytania z pewnością znajdą państwo w niniejszej pracy, którą starałyśmy się wykonać rzetelnie i zgodnie z rzeczywistością.

3 1. Czy według pani/pana zaszły i zachodzą duże zmiany we Wrocławiu?
Wzgórze Partyzantów 1. Czy według pani/pana zaszły i zachodzą duże zmiany we Wrocławiu? 2. Czy w ciągu 20 lat zmieniła się skuteczność rozwiązywania problemów społecznych? 3. A styl rządzenia? Przeszedł dużą metamorfozę? 4. Jak zmienił się sposób konsultowania decyzji i komunikacji z obywatelami? 5. Czy powstało albo zmieniło się dużo miejsc użyteczności publicznej?

4 Osoby, z którymi został przeprowadzony wywiad
1. Urszula Gałek, 2. Jacek Karpiński, 3. Krzysztof Lichosik, 4. Janina Niekrasz, 5. Danuta Bilińska, 6. Aniela Mycek, 7. Ewa Ziemiańska, 8. Paweł Ziemiański; Ostrów Tumski

5 Katedra i Kościół św. Krzyża
Pytanie nr 1: „Tak, z pewnością wiele się zmieniło. Wrocław kiedyś był szary i ponury, a teraz jest piękny.” „Oczywiście, w czasie komunizmu w Polsce panowała wielka bieda i niedostatek. Władze praktycznie nie interesowały problemy obywateli, którzy nie mogli posiadać własności prywatnej. Wszystko było narzucane odgórnie przez polityków.” „No, zdecydowanie. Powstało wiele nowych budynków mieszkalnych, centrów handlowych i rozbudowano wiele dróg oraz założono mnóstwo nowych zakładów pracy.”

6 Hala Stulecia Pytanie nr 2: „Z jednej strony tak, z drugiej nie. Wiele problemów z tamtych czasów przetrwało do dzisiaj. Występują one jednak w mniejszym stopniu niż wcześniej. Tymczasem wraz z upływem lat narodziły się nowe, znacznie poważniejsze. Władza próbuje się z nimi uporać, ale często nie jest w stanie im podołać. Przecież nie da się zwalczyć od razu całego zła tego świata.” „Raczej nie. Nie zostały wyeliminowane w większym stopniu żadne problemy, a do tego pojawiły się nowe. Przede wszystkim nie zwalczono ubóstwa ani bezrobocia, którego jest coraz więcej. Ostatnio często mówi się o wandalizmie. Kiedy milicja przyłapała kogoś na gorącym uczynku, od razu dostał pałką i więcej nie miał odwagi do takiego czynu. Teraz policja tylko ogranicza się do wlepienia mandatu, czym nikt się raczej nie przejmuje.” „Nie bardzo. Na przykład jest dużo niepełnosprawnych, a władza nie próbuje pomóc, budując podjazdy, które pomogłyby im spokojnie dostać się do swojego mieszkania. Poza tym płacimy spore podatki, głównie potrzebne dla służby zdrowia . Mimo to, aby pójść do lekarza trzeba czekać długie miesiące, a większość ludzi, którzy nie mogą tyle zwlekać, wydaje dodatkowe pieniądze na prywatne wizyty lekarskie.”

7 Ulica Świdnicka Pytanie nr 3:
„Chyba tak. Władze, prezydent i rada miasta zmienili przede wszystkim rodzaj podejmowania decyzji. Kompetencjami prezydenta zarządza sejmik wojewódzki. Powiat jest odpowiedzialny za drogi, oświatę, służbę zdrowia, gmina natomiast za przedszkola, ponieważ miasto jest na prawach powiatu. Niegdyś powszechne były represje wobec krytykujących władze, brutalne przesłuchania, i tortury . Teraz każdy może, a nawet jest to wskazane, aby wypowiedzieć własne zdanie na temat rządów gminy czy powiatu. Jednakże większość polityków to osoby, którym tak naprawdę nie zależy na dobru ogółu. Dla zwykłego obywatela miejscami Wrocław nie jest przyjazny. Trzeba umieć zarządzać, żeby w każdej chwili, gdy nadejdzie zły okres , wiedzieć co robić.” „Wydaje mi się, że tak. Zmieniono kierunek rozwoju gospodarczego. Jeśli chodzi o władzę zmieniali się prezydenci Wrocławia. W radzie miasta występują członkowie partii politycznych. Po wejściu do UE nastąpiło wiele zmian. Dzięki pieniądzom otrzymanym od niej, gmina wzięła się za modernizację różnych obiektów użyteczności publicznej. Upadło dużo ważnych firm (na skutek błędów w prywatyzacji, zostały zniszczone bezpodstawnie) –Pafawag czy Dolmel (największa w Europie Środkowej fabryka wytwarzająca generatory). Za komuny nie dbano o los Polaków, tylko o własne interesy. Ważne było to, co jest w Warszawie i Moskwie. Przede wszystkim obowiązywała gospodarka centralnie planowana, więc samorządy niewiele miały do powiedzenia.”

8 Pergola w Parku Szczytnickim
Pytanie nr 4: „Zwykli ludzie coraz częściej mogli przyglądać się obradom i zebraniom. Powstały biura do komunikacji z obywatelami. Rozpisane referendum stało się dobrym sposobem konsultowania decyzji. Przez to, że zaczęto brać pod uwagę prostego obywatela, władza żywi większy do niego szacunek.”   ”Odbywały się zebrania o rządzeniu i można było zgłaszać postulat na temat pracy polityków. Tylko, że nie był brany głos pojedynczego obywatela, ale całej grupy, która uważa dokładnie tak jak on. Teraz jest dużo metod wywierania wpływu na władzę, np. poprzez napisanie petycji.”

9 Plac Solny Pytanie nr 5: „Z pewnością. Zaczęto budować nowe drogi i poprawiać stare. Wreszcie rozpoczęto budowę obwodnicy. Ogród Japoński dwukrotnie był obudowywany przez Japończyków. Odnowiono kamieniczki, zakupiono nowe tramwaje, powstały nowe place zabaw, Most Milenijny, park wodny. Zadbano o parki, ulice częściowo wyremontowano. Pojawiły się nowe budynki mieszkaniowe, gmachy użytkowe (np. banki), wyremontowano rynek.” „O tak. Odświeżono Ostrów Tumski i terminal lotniczy, zmieniono nazwy ulic (PKW = Plac Orląt Lwowskich, Nowrotki = Krupnicza). Powstała fontanna w rynku koło Hali Stulecia, ZOO się modernizuje po trochu, istnieje więcej sklepów, supermarketów, hipermarketów i olbrzymie centra handlowe (Magnolia, Bielany czy Pasaż Grunwaldzki).”

10 Podsumowanie Ulica Świdnicka Wydaje się, że rządzenie idzie w dobrą stronę, ale czasem zbyt wolno, żeby to pochwalić. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Zdarzały się próby bardzo ambitnych celów, ale nie udało się ich zrealizować. Władza musi bardziej uwierzyć w siebie i w swoje powołanie, żeby nieść dobro głównie obywatelom, a nie tylko sobie.

11 Dane członków Zespołu Projektowego
Uczennice klasy 3b Gimnazjum nr 1 przy ulicy Jeleniej 7 we Wrocławiu Opiekun Zespołu – Aneta Błasik Miriam Karpińska Anita Lichosik Park Szczytnicki


Pobierz ppt "20 lat wspólnie… Prezentację przygotowały: Miriam Karpińska &"

Podobne prezentacje


Reklamy Google