Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budowa i funkcje mózgu Złudzenia optyczne. Zasadnicze funkcje układu nerwowego: odbieranie i analizowanie bodźców ze środowiska wewnętrznego i zewnętrznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budowa i funkcje mózgu Złudzenia optyczne. Zasadnicze funkcje układu nerwowego: odbieranie i analizowanie bodźców ze środowiska wewnętrznego i zewnętrznego."— Zapis prezentacji:

1 Budowa i funkcje mózgu Złudzenia optyczne

2 Zasadnicze funkcje układu nerwowego: odbieranie i analizowanie bodźców ze środowiska wewnętrznego i zewnętrznego reagowanie na bodźce kontrola pracy narządów wewnętrznych, wyższe czynności myślowe (inteligencja i pamięć)

3

4

5 Układ nerwowy dzieli się na podstawie kryterium anatomicznego: Układ nerwowy ośrodkowy ( centralny) - mózg - rdzeń kręgowy Układ nerwowy obwodowy. - nerwy rdzeniowe, 31 par - nerwy czaszkowe, 12 par.

6

7 Mózgowie oraz rdzeń kręgowy, chroni czaszka oraz kręgosłup. Strukturami ochronnymi są także trzy błony, które zbudowane są z tkanki łącznej. Są to opony mózgowe a wśród nich wyróżniamy kolejno: - oponę miękką, - oponę pajęczą, - oponę twardą. Pomiędzy oponą pajęczą i miękką znajduje się jama podpajęczynówkowa. Jama ta w rdzeniu kręgowym wypełniona jest płynem mózgowo rdzeniowym. Mózg zbudowany jest z dwóch rodzajów istot. Istoty szarej, utworzonej przez ciała neuronów oraz z istoty białej, która tworzą wypustki tychże komórek.

8 Budowa oraz funkcje mózgu Jeśli się nie uczysz – zabijasz neurony

9

10

11 Rola rdzenia kręgowego: - przesyłanie bodźców do komórek mięśniowych - przewodzenie impulsów do mózgu i z mózgu - sterowanie niektórymi czynnościami ( odruchy bezwarunkowe) - unerwienie skóry, mięśni, gruczołów i in.

12 Mózg wraz z rdzeniem kręgowym wchodzi w skład elementów mózgowia. Zbudowany jest z dwóch półkul, które łączą się ze sobą za pomocą odpowiednich spoideł. Powierzchnia obu półkul jest pofałdowana a tworzy ją istota szara. Powierzchnię ta nazywamy kora mózgową. Zbudowana jest ona z ciał komórek nerwowych. Kora mózgowa umożliwia człowiekowi prowadzenie procesu myślenia.

13

14 W korze mózgowej znajduje się również ośrodek korowy, który odpowiedzialny jest za prowadzenie wielu czynności i procesów. Do ośrodków znajdujących się w korze należą: - ośrodek czucia, jego rola jest odbieranie sygnałów pochodzących od receptorów skórnych, - ośrodek mowy, dzięki niemu możliwa jest praca ust oraz krtani, - ośrodek wzroku, dzięki niemu możliwe jest przekształcanie impulsów świetlnych w trójwymiarowe obrazy,

15

16 ośrodek słuchu, pozwala nam na rozumienie dźwięków mowy a także słyszenie - ośrodek orientacji, dzięki niemu możemy skutecznie liczyć oraz rozróżniać stronę prawa i lewą - ośrodek ruchu, dzięki niemu możemy sterować ruchami swojego ciała - ośrodek uwagi oraz koordynacji, dzięki temu ośrodkowi możemy się skutecznie koncentrować Narząd ten stanowi główne centrum informacyjne. Dzięki mózgowi możliwe jest tłumaczenie, kontrolowanie oraz sortowanie informacji.

17 Budowa oraz funkcje mózgu Ucząc się – pamiętaj o specyficznych właściwościach naszego mózgu. Dane werbalne przekładaj na obrazy, buduj skojarzenia

18 Złudzenia optyczne Złudzenie optyczne – błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji, które zazwyczaj pomagają w postrzeganiu. W określonych warunkach jednak mogą powodować pozornie tylko prawdziwe wrażenia.

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28


Pobierz ppt "Budowa i funkcje mózgu Złudzenia optyczne. Zasadnicze funkcje układu nerwowego: odbieranie i analizowanie bodźców ze środowiska wewnętrznego i zewnętrznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google