Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak to się dzieje, że żarówka świeci?. Tym razem zadaniem wprowadzającym w tematykę zajęć było ułożenie z puzzli hasła – pytania, na które dzieci miały.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak to się dzieje, że żarówka świeci?. Tym razem zadaniem wprowadzającym w tematykę zajęć było ułożenie z puzzli hasła – pytania, na które dzieci miały."— Zapis prezentacji:

1 Jak to się dzieje, że żarówka świeci?

2 Tym razem zadaniem wprowadzającym w tematykę zajęć było ułożenie z puzzli hasła – pytania, na które dzieci miały odpowiedzieć sobie w czasie lekcji.

3 Uczniowie z dużym zapałem zabrali się do rozwikłania zagadki.

4 W kilka minut ułożyli hasło: Skąd się bierze prąd?

5 Po takim wstępie dzieci sprawdziły, czy potrafią sprawić, że żarówka się zaświeci, i pod okiem zaproszonego rodzica zbudowały proste obwody elektryczne z wykorzystaniem żarówki, płaskiej baterii i przewodów elektrycznych. Ich radość była ogromna, kiedy żarówka się zaświeciła.

6 Następnie pan Tomasz wyjaśnił, czym jest prąd elektryczny, co to są elektrony i dlaczego się poruszają. Wykorzystał do tego rysunek przewodnika prądu w ogromnym powiększeniu.

7 Wyjaśnień dopełnił rysunek atomu i opowieść o elektronach walencyjnych.

8 Uczniowie otrzymali małe karteczki, na których każdy narysował, jak wyobraża sobie elektron, a następnie umieścił swój elektron na tablicy, aby zobrazować przepływ prądu od baterii do żarówki.

9 Po przeprowadzonej rozmowie dzieci stwierdziły, że baterie to nie jedyne źródła energii elektrycznej. Pan Tomek pokazał dynamo rowerowe, wyjaśnił, do czego służy i jak działa.

10 Dzieci z zapałem śledziły, jak obracają się kółka elektrycznego samochodzika podłączonego do baterii oraz do silniczka wytwarzającego prąd dzięki wprawianiu go w ruch przez pociągnięcie nici, nawiniętej na jego obrotową końcówkę. A tak to wyglądało naprawdę – kliknij

11 Po wypowiedziach dzieci na temat: Skąd się bierze prąd elektryczny w mieszkaniu? uczniowie mogli zweryfikować swoje przypuszczenia oglądając prezentację, pt. Skąd się bierze prąd?. Pan Tomek dodatkowo objaśniał niektóre slajdy.

12 Dzięki prezentacji uczniowie poznali m.in. różne rodzaje elektrowni, dowiedzieli się, z jakimi mogą spotkać się w Polsce. To ułatwiło im wykonanie następnego grupowego zadania.

13 Każda grupa otrzymała kartę z wybraną kategorią (elektrownie przyjazne środowisku, korzystające ze źródeł odnawialnych, kopalnych i zanieczyszczające powietrze)i kopertę zawierającą karteczki z rodzajami elektrowni.

14 Dzieci bardzo sprawnie poradziły sobie z przyporządkowaniem elektrowni do odpowiednich kategorii i zaprezentowały kolegom efekty swojej pracy.

15 Jedną z ciekawostek naszych zajęć były zabawki działające na energię pochodzącą od Słońca. Tańczący kwiatek i chodzący robot – to było dopiero coś!

16 Na zakończenie ogłosiliśmy konkurs na najładniejszy rysunek wybranego rodzaju elektrowni. Zadaniem domowym było dokończenie rozpoczętego w klasie rysunku oraz zrobienie listy urządzeń, w których zastosowana jest żarówka i napisanie, z jakiego źródła jest zasilana.

17 Teraz to już wszystko było jasne


Pobierz ppt "Jak to się dzieje, że żarówka świeci?. Tym razem zadaniem wprowadzającym w tematykę zajęć było ułożenie z puzzli hasła – pytania, na które dzieci miały."

Podobne prezentacje


Reklamy Google