Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak to się dzieje, że żarówka świeci?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak to się dzieje, że żarówka świeci?"— Zapis prezentacji:

1 Jak to się dzieje, że żarówka świeci?

2 Tym razem zadaniem wprowadzającym w tematykę zajęć było ułożenie z puzzli hasła – pytania, na które dzieci miały odpowiedzieć sobie w czasie lekcji.

3 Uczniowie z dużym zapałem zabrali się do rozwikłania zagadki.

4 W kilka minut ułożyli hasło: „Skąd się bierze prąd?”

5 Po takim wstępie dzieci sprawdziły, czy potrafią sprawić, że żarówka się zaświeci, i pod okiem zaproszonego rodzica zbudowały proste obwody elektryczne z wykorzystaniem żarówki, płaskiej baterii i przewodów elektrycznych. Ich radość była ogromna, kiedy żarówka się zaświeciła.

6 Następnie pan Tomasz wyjaśnił, czym jest prąd elektryczny, co to są elektrony i dlaczego się poruszają. Wykorzystał do tego rysunek przewodnika prądu w ogromnym powiększeniu.

7 Wyjaśnień dopełnił rysunek atomu i opowieść
o elektronach walencyjnych.

8 Uczniowie otrzymali małe karteczki, na których każdy narysował, jak wyobraża sobie elektron, a następnie umieścił swój elektron na tablicy, aby zobrazować przepływ prądu od baterii do żarówki.

9 Po przeprowadzonej rozmowie dzieci stwierdziły, że baterie to nie jedyne źródła energii elektrycznej. Pan Tomek pokazał dynamo rowerowe, wyjaśnił, do czego służy i jak działa.

10 Dzieci z zapałem śledziły, jak obracają się kółka elektrycznego samochodzika podłączonego do baterii oraz do silniczka wytwarzającego prąd dzięki wprawianiu go w ruch przez pociągnięcie nici, nawiniętej na jego obrotową końcówkę. A tak to wyglądało naprawdę – kliknij 

11 Po wypowiedziach dzieci na temat: „Skąd się bierze prąd elektryczny w mieszkaniu?” uczniowie mogli zweryfikować swoje przypuszczenia oglądając prezentację, pt. „Skąd się bierze prąd?”. Pan Tomek dodatkowo objaśniał niektóre slajdy.

12 Dzięki prezentacji uczniowie poznali m. in
Dzięki prezentacji uczniowie poznali m.in. różne rodzaje elektrowni, dowiedzieli się, z jakimi mogą spotkać się w Polsce. To ułatwiło im wykonanie następnego grupowego zadania.

13 Każda grupa otrzymała kartę z wybraną kategorią (elektrownie przyjazne środowisku, korzystające ze źródeł odnawialnych, kopalnych i zanieczyszczające powietrze)i kopertę zawierającą karteczki z rodzajami elektrowni.

14 Dzieci bardzo sprawnie poradziły sobie z przyporządkowaniem elektrowni do odpowiednich kategorii i zaprezentowały kolegom efekty swojej pracy.

15 Jedną z ciekawostek naszych zajęć były zabawki działające na energię pochodzącą od Słońca. Tańczący kwiatek i chodzący robot – to było dopiero coś!

16 Na zakończenie ogłosiliśmy
konkurs na najładniejszy rysunek wybranego rodzaju elektrowni. Zadaniem domowym było dokończenie rozpoczętego w klasie rysunku oraz zrobienie listy urządzeń, w których zastosowana jest żarówka i napisanie, z jakiego źródła jest zasilana.

17 Teraz to już wszystko było jasne


Pobierz ppt "Jak to się dzieje, że żarówka świeci?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google