Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co podać dziecku na talerzu ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co podać dziecku na talerzu ?"— Zapis prezentacji:

1 Co podać dziecku na talerzu ?
Czyli wskazówki żywieniowe dla rodziców

2 Zważaj na etykiety Zawierają one dużo informacji : Wykaz składników,
Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne, Emulgatory.

3 Odpowiednia dieta Dieta dziecka powinna być bogata w produkty zbożowe oraz warzywa i owoce.

4 10 złotych zasad 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. Bądź codziennie aktywny fizycznie – ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę. Źródłem energii w twojej diecie powinny być głównie produkty znajdujące się w podstawie (na dole) piramidy. Spożywaj codziennie przynajmniej 3–4 porcje mleka lub produktów mlecznych, takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery. Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy – mięso, ryby, jaja. Uwzględniaj też nasiona roślin strączkowych. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych. Ograniczaj spożycie cukru, słodyczy, słodkich napojów. Ograniczaj spożycie słonych produktów, odstaw solniczkę. Pij codziennie odpowiednią ilość wody.

5 Uważaj na choroby Otyłość Bulimia
Anoreksja Jako rodzic musisz zauważać pierwsze symptomy i im przeciwdziałać.

6 Otyłość  Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej.

7 Bulimia To zaburzenie odżywiania charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne. Do najczęstszych zachowań należą: wywoływanie wymiotów, głodówki, środków przeczyszczających, wykonywanie lewatyw, nadmierne ćwiczenia fizyczne

8 Anoreksja Czyli zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą.

9 Jak temu zapobiegać ? Zwracać uwagę na to ile i co je dziecko, rozmawiać o problemach, nawet tych najmniejszych, anoreksja i bulimia to choroby psychiczne, dotykają osób które maja bardzo niskie poczucie własnej wartości. Z drugiej strony nie przesadzać i nie przekarmiać dziecka ponieważ może to prowadzić do otyłości

10 Złoty środek Każdy rodzic sam musi znaleźć złoty środek, pomóc może aktywność fizyczna, aczkolwiek znowu trzeba zważać na to aby nie przesadzić.


Pobierz ppt "Co podać dziecku na talerzu ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google