Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

C O PODAĆ DZIECKU NA TALERZU ? Czyli wskazówki żywieniowe dla rodziców.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "C O PODAĆ DZIECKU NA TALERZU ? Czyli wskazówki żywieniowe dla rodziców."— Zapis prezentacji:

1 C O PODAĆ DZIECKU NA TALERZU ? Czyli wskazówki żywieniowe dla rodziców

2 Z WAŻAJ NA ETYKIETY Zawierają one dużo informacji : Wykaz składników, Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne, Emulgatory.

3 O DPOWIEDNIA DIETA Dieta dziecka powinna być bogata w produkty zbożowe oraz warzywa i owoce.

4 10 ZŁOTYCH ZASAD 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. Bądź codziennie aktywny fizycznie – ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę. Źródłem energii w twojej diecie powinny być głównie produkty znajdujące się w podstawie (na dole) piramidy. Spożywaj codziennie przynajmniej 3–4 porcje mleka lub produktów mlecznych, takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery. Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy – mięso, ryby, jaja. Uwzględniaj też nasiona roślin strączkowych. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych. Ograniczaj spożycie cukru, słodyczy, słodkich napojów. Ograniczaj spożycie słonych produktów, odstaw solniczkę. Pij codziennie odpowiednią ilość wody.

5 U WAŻAJ NA CHOROBY Otyłość Bulimia Anoreksja Jako rodzic musisz zauważać pierwsze symptomy i im przeciwdziałać.

6 O TYŁOŚĆ Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej.

7 B ULIMIA To zaburzenie odżywiania charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne. Do najczęstszych zachowań należą: wywoływanie wymiotów, głodówki, środków przeczyszczających, wykonywanie lewatyw, nadmierne ćwiczenia fizyczne

8 A NOREKSJA Czyli zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą.

9 J AK TEMU ZAPOBIEGAĆ ? Zwracać uwagę na to ile i co je dziecko, rozmawiać o problemach, nawet tych najmniejszych, anoreksja i bulimia to choroby psychiczne, dotykają osób które maja bardzo niskie poczucie własnej wartości. Z drugiej strony nie przesadzać i nie przekarmiać dziecka ponieważ może to prowadzić do otyłości

10 Z ŁOTY ŚRODEK Każdy rodzic sam musi znaleźć złoty środek, pomóc może aktywność fizyczna, aczkolwiek znowu trzeba zważać na to aby nie przesadzić.


Pobierz ppt "C O PODAĆ DZIECKU NA TALERZU ? Czyli wskazówki żywieniowe dla rodziców."

Podobne prezentacje


Reklamy Google