Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasza szkoła z klasą W roku szkolnym 2012/2013 gimnazjum zaliczyło ogólnopolski program i otrzymało zaszczytny tytuł i certyfikat Szkoły z Klasą 2.0, społeczność

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasza szkoła z klasą W roku szkolnym 2012/2013 gimnazjum zaliczyło ogólnopolski program i otrzymało zaszczytny tytuł i certyfikat Szkoły z Klasą 2.0, społeczność"— Zapis prezentacji:

1 Nasza szkoła z klasą W roku szkolnym 2012/2013 gimnazjum zaliczyło ogólnopolski program i otrzymało zaszczytny tytuł i certyfikat Szkoły z Klasą 2.0, społeczność szkolna wypracowała swój własny Kodeks 2.0 (zasady korzystania z TIK w uczeniu i szkolnej komunikacji), a nauczyciele pokazali, że potrafią używać TIK na lekcjach, czy w projektach uczniowskich. Podsumowaniem i świętem akcji był Szkolny Festiwal 2.0 oraz udział w Ogólnopolskim Festiwalu Projektów 2.0, który odbył się 21 czerwca 2013 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

2 Kodeks 2.0 1. Na lekcjach telefon w trybie MILCZY - za zgod ą nauczyciela u ż ywamy telefonów komórkowych w celach edukacyjnych. 2. Przestrzegamy praw autorskich w sieci. 3. Z informacji w Internecie korzystamy w sposób m ą dry i krytyczny. 4. Korzystamy z TIK w ramach powtórek do sprawdzianu szóstoklasisty i egzaminów gimnazjalnych. 5. Poznajemy i przestrzegamy netykiet ę, czyli tzw.sieciowy Savoir-Vivre. 6. Znamy i przestrzegamy zasady korzystania z portali społeczno ś ciowych tj.: NK, TWITTER, FACEBOOK. 7. Za zgod ą nauczycieli komunikujemy si ę z nimi za po ś rednictwem darmowych komunikatorów typu: GG, SKYPE. 8. Nauczycielom, którzy udost ę pnili nam swoje adresy e- mail oraz wyrazili na to zgod ę, wysyłamy zadania domowe i inne prace wykorzystuj ą c poczt ę elektroniczn ą. 9. Wszystkie wa ż ne informacje z ż ycia szkoły publikujemy na stronie internetowej szkoły. 10. Z pracowni komputerowej korzystamy nie tylko na informatyce, ale tak ż e na innych przedmiotach. 11. Nauczyciele umo ż liwiaj ą nam dost ę p do komputerów i Internetu po zaj ę ciach lekcyjnych. 12. Nie wchodzimy na niedozwolone strony internetowe. 13. Nie mamy zaufania do osób poznanych przez Internet oraz wiemy, jak reagowa ć na oszustwa internetowe. 14. Dbamy o zabezpieczenie komputera. 15. Pami ę tamy, ż e w sieci nie jeste ś my bezkarni i anonimowi. 16. Uczymy młodszych kolegów i dorosłych (rodziców, dziadków) jak korzysta ć z TIK.

3 Poznajemy i przestrzegamy netykietę, czyli sieciowy Savoir-Vivre Internetowy savoir-vivre Netykieta to zbiór reguł i zasad dobrego zachowania w Internecie, obowiązujący wszystkich. Została ona stworzona przez samych użytkowników, aby pomóc skutecznie i przyjemnie komunikować się z innymi. Zasady netykiety wynikają z ogólnych zasad przyzwoitości, a ich przestrzeganie po prostu ułatwia życie wszystkim Internautom.

4 Nie używaj wulgaryzmów w sieci !!! Bez brzydkich słów także możemy prowadzić rozmowę wirtualną. Wulgaryzmy wyrażające nasze złe emocje możemy zastąpić emotikonami bądź słowami: jestem zirytowany, rozdrażniony, nie interesuje mnie to itd.

5 Zasady sieciowego Savoir-Vivre Zasady ogólne: Najpierw pomyśl, potem działaj. Pamiętaj, że raz wysłanego e-maila nie można już zawrócić. Zatem zanim cokolwiek wyślesz w świat – pomyśl. Nie działaj na czyjąś szkodę. Nie spamuj. Nie wysyłaj reklam, komercyjnych ogłoszeń, łańcuszków szczęścia, niechcianych linków. Nie flooduj (floodowanie - wielokrotne wysłanie tej samej wiadomości lub wielu różnych wiadomości w bardzo krótkich odstępach czasu.) Zasypywanie kanału bądź pojedynczej osoby masą informacji (np. powtarzaniem tego samego zdania, wklejaniem postów w profilu bez uprzedniej zgody odbiorcy itp.) jest niedopuszczalne. Innym przykładem floodowanie jest bomba pocztowa (ang. mail bomb), atak polegający na wysłaniu dużej ilości poczty elektronicznej do jednej osoby/systemu.

6 Stop,,łańcuszką szczęścia! Nie powinieneś zwracać uwagi na łańcuszki szczęścia przesyłana od jednego internauty do drugiego na portalach społecznościowych

7 Komunikacja: Nie lekceważ ortografii i ogólnych zasad pisowni. PISANIE WIELKIMI LITERAMI jest uznawane za krzyk, dlatego nie nadużywaj tej formy w listach, na forach i w komunikacji. Zanim zadasz pytanie przeczytaj FAQ (frequently asked questions) czyli najczęściej zadawane pytania. Pisz zwięźle, konkretnie i na temat. Używaj emotikon z rozwagą. Mogą być one dodatkiem do tekstu, ale nie główną treścią.

8 Hejtowaniu w sieci mówimy NIE Pamiętaj, że tak naprawdę w Internecie nikt nie jest anonimowy! Zawsze można dojść do tego kto, skąd, kiedy, gdzie i co napisał.

9 10 ZASAD NETYKIETY

10 Uwaga na wirusy ! Sprawdzaj swój komputer w celu usuwania wirusów, byś nie przesyłał wirusów innym internautom.

11 Nie nadużywaj emotikonów

12 Zasady sieciowego Savoir-Vivre Zasady ogólne: Najpierw pomyśl, potem działaj. Pamiętaj, że raz wysłanego e-maila nie można już zawrócić. Zatem zanim cokolwiek wyślesz w świat – pomyśl. Nie działaj na czyjąś szkodę. Nie spamuj. Nie wysyłaj reklam, komercyjnych ogłoszeń, łańcuszków szczęścia, niechcianych linków. Nie flooduj (floodowanie - wielokrotne wysłanie tej samej wiadomości lub wielu różnych wiadomości w bardzo krótkich odstępach czasu.) Zasypywanie kanału bądź pojedynczej osoby masą informacji (np. powtarzaniem tego samego zdania, wklejaniem postów w profilu bez uprzedniej zgody odbiorcy itp.) jest niedopuszczalne. Innym przykładem floodowanie jest bomba pocztowa (ang. mail bomb), atak polegający na wysłaniu dużej ilości poczty elektronicznej do jednej osoby/systemu.

13 Równie ważne W miarę możliwości nie używaj formatu HTML. Pisz listy w formacie tekstowym, gdyż zajmują znacznie mniej miejsca.

14 Poczta elektroniczna Staraj się sprawdzać/ kontrolować pocztę codziennie, tak jak zaglądasz codziennie do skrzynki na listy z pocztą tradycyjną. Staraj się pamiętać o tym ażeby nadawać tytuł wysyłanym emailom, najlepiej odzwierciedlający zawartość wiadomości. Chroń prywatność swoją i innych. Nie wysyłaj e-maili/postów do wielu osób naraz z jawnymi adresami poczty elektronicznej (stosujemy kopię ukrytą). Używając stopki w wiadomościach, postaraj się, by nie była ona dłuższa niż 3–4 linijki. Poprzedzaj ją separatorem np. --.

15 Dziękujemy za uwagę Źródła: http://www.ceo.org.pl/pl/szkolazklasa2zero/li brary/internetowy-savoir-vivre http://www.google.com/imghp?hl=pl Wykonały: Roksana Michaliszyn i Karolina Wancewicz


Pobierz ppt "Nasza szkoła z klasą W roku szkolnym 2012/2013 gimnazjum zaliczyło ogólnopolski program i otrzymało zaszczytny tytuł i certyfikat Szkoły z Klasą 2.0, społeczność"

Podobne prezentacje


Reklamy Google