Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ADOLESCENCJA CZYLI DOJRZEWANIE Prezentacja PowerPoint dla uczestników zajęć Kompas tęczowy czyli o mądrym dorastaniu nastolatków ZACHODNIOPOMORSKA FUNDACJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ADOLESCENCJA CZYLI DOJRZEWANIE Prezentacja PowerPoint dla uczestników zajęć Kompas tęczowy czyli o mądrym dorastaniu nastolatków ZACHODNIOPOMORSKA FUNDACJA."— Zapis prezentacji:

1 ADOLESCENCJA CZYLI DOJRZEWANIE Prezentacja PowerPoint dla uczestników zajęć Kompas tęczowy czyli o mądrym dorastaniu nastolatków ZACHODNIOPOMORSKA FUNDACJA POMOCY RODZINIE TĘCZA SERC

2

3 Definicja pojęcia adolescencja Adolescencja czyli dojrzewanie - okres życia między dzieciństwem, a dorosłością, charakteryzujący się przeobrażeniami w budowie i wyglądzie ciała (dojrzewanie biologiczne), psychice - kształtowaniu osobowości (dojrzewanie psychiczne), postawach wobec własnej i drugiej płci (dojrzewanie psychoseksualne), pełnieniu roli społecznej (dojrzewanie społeczne). Adolescencja czyli dojrzewanie - okres życia między dzieciństwem, a dorosłością, charakteryzujący się przeobrażeniami w budowie i wyglądzie ciała (dojrzewanie biologiczne), psychice - kształtowaniu osobowości (dojrzewanie psychiczne), postawach wobec własnej i drugiej płci (dojrzewanie psychoseksualne), pełnieniu roli społecznej (dojrzewanie społeczne).

4 Od czego uzależnione jest dojrzewanie? Dojrzewanie jest uzależnione od czynników genetycznych, płciowych, środowiskowych, klimatycznych, kulturowych. Dojrzewanie jest uzależnione od czynników genetycznych, płciowych, środowiskowych, klimatycznych, kulturowych.

5 Dojrzewanie biologiczne dziewcząt U dziewcząt następuje: U dziewcząt następuje: produkcja estrogenów i progesteronu w jajnikach; produkcja estrogenów i progesteronu w jajnikach; powiększenie zewnętrznych narządów płciowych; powiększenie zewnętrznych narządów płciowych; dojrzewanie gruczołów sutkowych; dojrzewanie gruczołów sutkowych; pojawia się owłosienie łonowe, pojawia się również owłosienie pachowe; pojawia się owłosienie łonowe, pojawia się również owłosienie pachowe; pojawia się pierwsza miesiączka; pojawia się pierwsza miesiączka; pokwitaniowy skok wzrostu. pokwitaniowy skok wzrostu.

6 Dojrzewanie biologiczne chłopców U chłopców następuje: rozpoczęcie spermatogenezy i produkcji testosteronu rozpoczęcie spermatogenezy i produkcji testosteronu w jądrach; w jądrach; powiększenie penisa, moszny i jąder; powiększenie penisa, moszny i jąder; pojawienie się guzków piersiowych; pojawienie się guzków piersiowych; owłosienie łonowe i pachowe później również owłosienie twarzy (często również na nogach, rękach, brzuchu i klatce piersiowej); owłosienie łonowe i pachowe, później również owłosienie twarzy (często również na nogach, rękach, brzuchu i klatce piersiowej); wzrost masy mięśniowej (zwłaszcza w okolicach obręczy barkowej) i siły fizycznej; wzrost masy mięśniowej (zwłaszcza w okolicach obręczy barkowej) i siły fizycznej; pojawiają się polucje – nocne wytryski nasienia, często związane ze snami o tematyce erotycznej; pojawiają się polucje – nocne wytryski nasienia, często związane ze snami o tematyce erotycznej; gwałtowny skok wzrostu; gwałtowny skok wzrostu; mutacja głosu. mutacja głosu.

7 Dojrzewanie jest procesem indywidualnym … Niektóre cechy i oznaki dojrzałości mogą się pojawiać w innym czasie niż u rówieśników, jak i sam proces może rozpocząć się w diametralnie innym czasie. Zdarza się przypadki, że w jednej klasie u niektórych dzieci proces dojrzewania jest bardzo zaawansowany i tacy, którzy nie zaczęli jeszcze dojrzewać. To może stwarzać nowe problemy i podziały w grupie rówieśników. Niektóre cechy i oznaki dojrzałości mogą się pojawiać w innym czasie niż u rówieśników, jak i sam proces może rozpocząć się w diametralnie innym czasie. Zdarza się przypadki, że w jednej klasie u niektórych dzieci proces dojrzewania jest bardzo zaawansowany i tacy, którzy nie zaczęli jeszcze dojrzewać. To może stwarzać nowe problemy i podziały w grupie rówieśników.

8

9 Dojrzewanie nie polega oczywiście wyłącznie na zmianach wielkości i kształtu ciała Zachodzą istotne zmiany dotyczące czynności poznawczych Przejście ze stadium operacji konkretnych do stadium operacji formalnych Rozwój logicznego i abstrakcyjnego myślenia Zmiany w zakresie procesów informacyjnych Rozwój ujęć wartościujących

10 Następuje zwrot ku światu wewnętrznemu Dochodzi do stadium autonomii moralnej Pojawia się rygoryzm moralny Występuje idealizm młodzieńczy Dochodzi do stadium autonomii moralnej Pojawia się rygoryzm moralny Występuje idealizm młodzieńczy Wiara i religia są terenem poszukiwania własnego stosunku do Boga, czasem buntu. Wiara i religia są terenem poszukiwania własnego stosunku do Boga, czasem buntu.

11 Wzrasta znaczenie grupy rówieśniczej, która spełnia wiele zadań Zastępowania rodziny Zastępowania rodziny Stabilizacji osobowości Stabilizacji osobowości Wzbudzania poczucia własnej wartości Wzbudzania poczucia własnej wartości Określania standardów zachowania Określania standardów zachowania Zapewniania bezpieczeństwa wynikającego z liczebności Zapewniania bezpieczeństwa wynikającego z liczebności Stwarza okazję do rozwijania społecznych kompetencji Stwarza okazję do rozwijania społecznych kompetencji Stwarzania warunków do przyjęcia wzorów i do ich naśladowania Stwarzania warunków do przyjęcia wzorów i do ich naśladowania

12 Pojawiają się obszary konfliktowe w rodzinie, które wynikają często ze sprzeczności: między kontrolą ze strony rodziców – a potrzebą swobody u dorastających; między kontrolą ze strony rodziców – a potrzebą swobody u dorastających; między odpowiedzialnością rodziców – a dzieleniem się nią z dorastającymi; między odpowiedzialnością rodziców – a dzieleniem się nią z dorastającymi; między przykładaniem przez rodziców dużej wagi do nauki szkolnej – a poświęceniem czasu na inne rodzaje aktywności przez dorastających. między przykładaniem przez rodziców dużej wagi do nauki szkolnej – a poświęceniem czasu na inne rodzaje aktywności przez dorastających.

13 Jak sobie z tym poradzić? Widzieć rozwój psycho - fizyczny jako fakt pozytywny, bardzo zróżnicowany w swoim indywidualnym przebiegu... Tworzyć relacje, więź emocjonalną (rodziców/dorosłych i dorastające dziecko), która satysfakcjonuje obie strony, daje wsparcie, ale też pomaga rozwojowi.

14

15 Dialog oznacza, że ludzie wyszli z kryjówek, zbliżyli się do siebie, rozpoczęli wymianę zdań. Początek dialogu – wyjście z kryjówki – jest już dużym wydarzeniem. Trzeba się wychylić, przekroczyć próg, wyciągnąć rękę, znaleźć wspólne miejsce do rozmowy. /Józef Tischner/


Pobierz ppt "ADOLESCENCJA CZYLI DOJRZEWANIE Prezentacja PowerPoint dla uczestników zajęć Kompas tęczowy czyli o mądrym dorastaniu nastolatków ZACHODNIOPOMORSKA FUNDACJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google