Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czesław Miłosz. Urodzony 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie. To wybitny współczesny poeta, eseista, krytyk,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czesław Miłosz. Urodzony 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie. To wybitny współczesny poeta, eseista, krytyk,"— Zapis prezentacji:

1 Czesław Miłosz

2

3 Urodzony 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie. To wybitny współczesny poeta, eseista, krytyk, historyk literatury, publicysta, tłumacz.

4 W roku 1980 otrzymał Nobla za całokształt twórczości i wiele innych nagród literackich m.in. Nagrodę Nike(1998),małego Nobla(1978).

5 Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa.

6 Młodość Czesław Miłosz był pierworodnym synem Aleksandra Miłosza i Weroniki Miłoszowej z Kunatów. Miłosz studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, najpierw polonistykę na Wydziale Humanistycznym, po krótkim czasie przeniósł się na Wydział Nauk Społecznych, by studiować prawo. Pracował w Polskim Radiu Wilno.

7 Życie rodzinne W roku 1944 ożenił się z Janiną Dłuską. Razem mieli dwóch synów : Antoniego (ur.1947) i Piotra (ur. 1951r.). Byli małżeństwem 44 lata, w 1986 r. rozłączyła ich śmierć Janiny. Po 6 latach Czesław Miłosz ponownie zawarł związek małżeński z 33 lata młodszą od siebie Carol Thigpen. Miłosz z żoną Janiną i synami Miłosz z drugą żoną

8 Czas wojny Okres II wojny światowej Czesław Miłosz spędził w Polsce na południu kraju. Potem powrócił do rodzinnego miasta, przyjmując obywatelstwo litewskie. W 1940 roku przyjechał do Warszawy i uczestniczył w podziemnym życiu literackim, pod pseudonimem Jan Syruć.

9 Okres powojenny Miłosz pracował przez sześć lat jako radca kulturalny w polskich placówkach dyplomatycznych w Stanach Zjednoczonych i we Francji. W 1951r. Odmówił powrotu do kraju i stał się poetą wyklętym – nie wolno było publikować jego wierszy, nawet nazwisko zostało objęte zakazem cenzorskim.

10

11

12 Poezja Miłosza Wiersze Czesława Miłosza są intelektualne, a metafory, jakich używa – sugestywne. Jego twórczość z lat 30., przed II wojną światową jest przesycona katastrofizmem. Dominuje w niej rozmach, metaforyczność, rytmiczność, wizje apokalipsy. Wiersze pisane podczas wojny są znacznie mniej ozdobne. Poeta stawia na komunikatywność wiersza. Część utworów poświęca okupowanej Warszawie. W twórczości tej da się również zauważyć świadome odchodzenie od tematyki wojennej. Znajdziemy wiersze opisujące zwykłe piękno świata, który – mogłoby się wydawać – nigdy nie zaznał wojny. Po wojnie poeta podjął tematykę bardziej filozoficzną.

13

14 Miłosz po zerwaniu swoich związków z komunistycznymi władzami wyrażał w swej twórczości niechęć i krytykę w stosunku do PRL, często piętnował polski nacjonalizm, krytykował tradycyjny polski katolicyzm – określając go ciemnogrodem. Wszystkie jego utwory objęte były w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek.

15 Niektóre z dzieł Czesława Miłosza: Zbiory poezji:,,Hymn o perle,,,Na brzegu rzeki,,,Światło dzienne,,,Ocalenie,,,Nieobjęta ziemia,,,Druga przestrzeń Eseje i szkice:,,Zniewolony umysł,,,Rodzinna Europa,,,Ogród nauk,,,Życie na wyspach,,,Ziemia Ulro Powieści:,,Dolina Issy,,,Zdobycie władzy

16

17 Rok Czesława Miłosza W 2010 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza. Na program obchodów 100. rocznicy urodzin pisarza złożyły się nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje i wystawy, organizowane w Polsce i za granicą.Jego najważniejszym punktem był II. Festiwal Miłosza, który odbył się w Krakowie w dniach od 9 do 15 maja 2011.

18

19 24 stycznia 2014r. w Radomiu w galerii Łaźnia odbył się wernisaż poświęcony Czesławowi Miłoszowi pt. Miłosz po amerykańsku. Ukazane były fotografie autorstwa Andrzeja Miłosza i Adama Lizakowskiego przedstawiające poetę w codziennych sytuacjach życiowych. Mieliśmy również okazję wysłuchać wykładu dr Ewy Kołodziejczyk na temat amerykańskich wątków w twórczości Miłosza oraz recytacji wybranych utworów w wykonaniu aktora Kamila Woźniaka. Miłosz po amerykańsku

20

21

22 Autorzy: Monika Juszczyk Natalia Komisarska Paulina Kras


Pobierz ppt "Czesław Miłosz. Urodzony 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie. To wybitny współczesny poeta, eseista, krytyk,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google