Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Piraci XXI wielu, czyli legalne i nielegalne programy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Piraci XXI wielu, czyli legalne i nielegalne programy"— Zapis prezentacji:

1 Piraci XXI wielu, czyli legalne i nielegalne programy
Informatyka Piraci XXI wielu, czyli legalne i nielegalne programy

2 Cele lekcji Podczas tej lekcji nauczysz się:
Co to jest prawo autorskie? Co to jest licencja? Wyróżniać rodzaje licencji oprogramowania? Co to jest piractwo komputerowe? Wiadomości: Uczeń potrafi: wyjaśnić pojęcia związane z prawem autorskim; podać definicję prawa autorskiego; wyjaśnić pojęcie licencja; wymienić rodzaje licencji oprogramowania (freeware, shareware, public domain, trial); wyjaśnić pojęcie piractwo komputerowe. Umiejętności: rozróżniać rodzaje licencji oraz prawa użytkownika, które z nich wynikają.

3 Przegląd zagadnień Co to jest prawo autorskie?
Co wolno, a czego nie wolno użytkownikowi programu. Co to jest licencja? Rodzaje licencji oprogramowania. Piractwo komputerowe. pogadanka z uczniami na temat ogólnych zagadnień dotyczących programowania, rozmowa o tym, czy mieli jakieś doświadczenia w programowaniu

4 Co to jest prawo autorskie?
Prawo Autorskie – prawo chroniące autorów programów komputerowych, filmów, piosenek itp. przed ich rozpowszechnianiem i używaniem bez zgody i wiedzy twórcy. W Polsce prawo to regulowane jest ustawą „O prawie autorskim i prawach pokrewnych" z 1994 r. Jeżeli kopiujesz obrazki lub programy ze strony internetowej, będące własnością innej osoby, bez jej zgody - naruszasz wówczas prawa autorskie i łamiesz prawo. Zachowujesz się wtedy, tak jak ktoś, kto przepisuje wypracowanie od kolegi i oddaje jako swoje.

5 Co wolno, a czego nie wolno użytkownikowi programu

6 Co wolno, a czego nie wolno użytkownikowi programu

7 Co wolno, a czego nie wolno użytkownikowi programu

8 Co wolno, a czego nie wolno użytkownikowi programu

9 Co wolno, a czego nie wolno użytkownikowi programu

10 Licencja Licencja – dokument producenta oprogramowania, zezwalający na
legalne zainstalowanie i używanie programu komputerowego. Kupując wyrób objęty licencją, masz pewność, że otrzymujesz produkt bez wad. Dodatkowo otrzymujesz instrukcję instalacji i komplet podręczników oraz masz prawo do bezpłatnych porad i serwisu. Możesz zakupić nowe wersje programu za niższą cenę, a także możesz zwrócić oprogramowanie do sklepu w okresie gwarancyjnym. Licencja może być w formie drukowanej lub wyłącznie w formie elektronicznej. Przed rozpoczęciem korzystania z oprogramowania może być wymagana rejestracja lub aktywacja produktu.

11 Nielegalne oprogramowanie - konsekwencje
Zgodę na korzystanie z programu komputerowego, może uzyskać każdy, kupując legalnie oprogramowanie. Legalnie zakupiony program ma numer licencyjny, służący do identyfikacji. W licencji opisane są warunki użytkowania programu. Wszyscy, którzy posiadają oprogramowanie bez licencji, muszą się liczyć z tym, że komputer, na którym znaleziono nielegalne oprogramowanie może zostać skonfiskowany przez policję. Oni sami zaś zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

12 Umowa licencyjna

13 Rodzaje licencji oprogramowania
Freeware. Shareware. Trial. Programy demonstracyjne – Demo. Public domain

14 Freeware

15 Shareware

16 Trial

17 Programy demonstracyjne – Demo

18 Public domain

19 Piractwo komputerowe Piractwo komputerowe to łamanie praw autorskich, nielegalne posługiwanie się programem komputerowym bez zgody autora lub producenta i bez uiszczenia odpowiedniej opłaty. Jednym z przejawów piractwa komputerowego jest korzystanie z programów nabytych nielegalnie. Zobaczmy, jak Tomek został piratem…

20 Piractwo komputerowe Kupując nielegalny program, musimy pamiętać,
że piractwo komputerowe dotyczy nie tylko tych, którzy kopiują i rozprowadzają nielegalne oprogramowanie, ale również tych, którzy je kupują.

21 Podsumowanie Co to jest prawo autorskie?
Co wolno, a czego nie wolno użytkownikowi programu. Co to jest licencja? Rodzaje licencji oprogramowania. Piractwo komputerowe.


Pobierz ppt "Piraci XXI wielu, czyli legalne i nielegalne programy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google