Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Elektronika w służbie czytelnika

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Elektronika w służbie czytelnika"— Zapis prezentacji:

1 Elektronika w służbie czytelnika
Małgorzata Góralska

2 Kultura książki wobec technologii
„Pismo jest technologią”, ponieważ wymaga narzędzi oraz odpowiedniego wyposażenia (rylców, pędzelków czy piór, atramentu lub farby) a także precyzyjnie wykonanych powierzchni (papier, skóra zwierzęca, paski drewniane itd.) i szeregu innych rzeczy. Pod koniec XIX w. elektryczność stworzyła przestrzeń dla czytelnictwa w najdogodniejszym z socjoekonomicznego punktu widzenia czasie - po zmierzchu.

3 Urządzenia do czytania e-książek
Projekt Dynabook (lata 60.) Amazon Kindle (2007) Rocket eBook i SoftBook (1998) iPad firmy Apple (2010)

4 Rynek książki a e-booki (w 2012)
Amazon ogłosił, że sprzedaje więcej e-booków niż tradycyjnych książek. E-booki miały 20% udział w amerykańskim rynku książki. Obroty ze sprzedaży plików na polskim rynku książki nie przekroczyły 2-3%.

5 Czytniki w Polsce - badania
„Jak e-czytają Polacy?” Elektroniczna ankieta Publio i Świata Czytników z listopada 2012. Wpłynęło ponad 4000 odpowiedzi, ale pojawiło się zastrzeżenie, że były to przede wszystkim osoby odwiedzające Publio oraz Świat Czytników.

6 Badania przeprowadzone przez Virtualo - firmę należącą do grupy Empik i specjalizującą się w dostarczaniu e-contentu. Ankieta na Targach Książki w Krakowie w październiku 2012, którą wypełniło ponad 230 osób (fanów e-booków). Badanie „Porozmawiajmy o jakości” przeprowadzone w dn za pomocą ankiety elektronicznej, na którą odpowiedziało ponad 900 użytkowników Virtualo.

7 „E-czytelnik w wielkim mieście” - badanie zrealizowane w formie sondy ulicznej na próbie ok. 500 Warszawiaków w lipcu 2013. Wśród wszystkich czytników ponad 60% stanowiły urządzenia firmy Amazon.

8 Z analizy danych zebranych przez Virtualo wynika, że typowy e-czytelnik dużego miasta to:
Młoda kobieta w wieku lat, studentka, która najchętniej czyta fantastykę i kryminały. Do lektury używa głównie czytnika, często na przemian z tabletem. Zwykle czyta w zaciszu domowym, a w czasie podróży komunikacją miejską towarzyszy jej czytnik Kindle. E-czytelniczka korzysta przede wszystkim z nielegalnych źródeł pozyskiwania treści, chociaż czasami również je kupuje. Wierzy, że przyszłość książki należy do wygodnych czytników i e-booków.

9 Zestawienie „Czytniki e-booków 2013” stworzone na podstawie danych zebranych w ramach porównywarki cen Okazje.info, pochodzących z okresu lipiec lipiec 2013.

10 Ulubione modele użytkowników
Top 10 produktów na stronach Okazje.info


Pobierz ppt "Elektronika w służbie czytelnika"

Podobne prezentacje


Reklamy Google