Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KAROL WOJTYŁA W PISARZOWICACH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KAROL WOJTYŁA W PISARZOWICACH."— Zapis prezentacji:

1 KAROL WOJTYŁA W PISARZOWICACH

2 HISTORIA KOŚCIOŁA W sierpniu 1965r. Spłonął zabytkowy kościół w Pisarzowicach. Pożar strawił prawie doszczętnie bezcenny zabytek kultury materialnej i duchowej Pisarzowic, tuż przed głównymi obchodami milenium chrztu Polski. Od maja 1966 roku czynione były starania u władz o zgodę na budowę nowego kościoła, co w czasach PRL-u nie było łatwe. Żarliwa modlitwa, upór i pomoc wielu życzliwych ludzi, zwłaszcza arcybiskupa metropolity krakowskiego Karola Wojtyły, przyczyniły się do uzyskania pozwolenia na budowę świątyni na miejscu starego, spalonego kościoła. Budowa obecnej świątyni była realizowana w latach według projektu Zbigniewa Zguda z Krakowa, a wystrój kościoła zaprojektował Andrzej Dzięgielewski.

3 POŚWIĘCENIE KAMIENIA WĘGIELNEGO
Metropolita krakowski Karol Wojtyła poświęcił w 1968 roku kamień węgielny. ,,Cieszymy się, ze ta sprawa znalazła zrozumienie u czynników, które w trybie administracyjnym o tym decydują. Cieszymy się i życzymy sobie, ażeby wszystkie podobne sprawy, tak liczne, wszystkie podobne potrzeby - tak mnogie, znalazły podobne zrozumienie (...)żeby wszędzie tam, gdzie ludziom wierzącym potrzeba kościoła, ten kościół mógł powstać” (z kazania kard. Karola Wojtyły w Pisarzowicach)

4

5

6

7 POŚWIĘCENIE KRZYŻA NA WIEŻĘ KOŚCIOŁA
W1970 roku Karol Wojtyła poświęcił krzyż na wieżę kościoła. „Po Mszy św. ks. Kardynał udziela specjalnego błogosławieństwa naszym pracownikom, którzy maja pójść na wieżę i wyciągnąć krzyż. Była to praca nie łatwa, ponieważ na polu było ciemno i wiatr, wieża była oświetlona. Wszyscy wychodzimy z kościoła, krzyż niesiemy na rękach. Przed kościołem w wielkim napięciu czekamy , aż krzyż wzniesie się na górę. Przygotowanym dźwigiem na linach, oraz przy pomocy zgrabnych parafian krzyż powoli wyciągamy na górę. Ks. Kardynał w tym czasie otoczony licznym duchowieństwem z różańcem w ręku patrzał jak krzyż zostaje wzniesiony w jego imieniu. Sam później wyraził, że bardzo przeżywał tę chwilę, gdyż było to zbyt ryzykowne.” (Ks. Piela - Kronika ).

8

9 KONSEKRACJA KOŚCIOŁA W PISARZOWICACH
10 listopada 1973 roku Karol Wojtyła dokonał konsekracji nowego kościoła i podarował dla świątyni tabernakulum.

10 „Do nowego kościoła przybyłem w sobotę 10. 11. 1973 r. na godz. 16
„Do nowego kościoła przybyłem w sobotę r. na godz ( ... ) po konsekracji świątyni przewodniczyłem Mszy św. koncelebrowanej, w której uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów, na różne sposoby związanych z parafią w Pisarzowicach i budową kościoła. W czasie Mszy św. wygłosiłem też kazanie, łącząc w nim temat konsekracji kościoła i wizytacji parafii. Trzeba podkreślić, ze parafianie przybyli na tę uroczystość gremialnie i prawie wszyscy przystąpili do Stołu Pańskiego.”- tak to wydarzenie wspomina Karol Wojtyła.

11

12

13

14

15 PREZENTACJĘ WYKONAŁA :
JOANNA HAŁAT


Pobierz ppt "KAROL WOJTYŁA W PISARZOWICACH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google