Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Republika Indii Flaga Indii Godło Indii Źródło: forwallpaper.com

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Republika Indii Flaga Indii Godło Indii Źródło: forwallpaper.com"— Zapis prezentacji:

1 Republika Indii Flaga Indii Godło Indii Źródło: forwallpaper.com
Źródło: wikipedia.org

2 Warunki geograficzne Państwo w południowej Azji, na półwyspie Indyjskim. Graniczy z: Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Bangladeszem, Birmą. Stolica: Nowe Delhi Na północy kraju znajdują się najwyższe góry świata- Himalaje i Karakorum z najwyższym szczytem Indii- Czogori (K2). Największa rzeka to Ganges. Źródło: wikipedia.org/wiki/Plik:India_on_the_globe_(claimed_and_uncontrolled_hatched)_(Asia_centered).svg

3 klimat Na warunki klimatyczne w Indiach duży wpływ ma położenie kraju na styku Oceanu Indyjskiego i kontynentu azjatyckiego. Większość terytorium państwa leży w zasięgu klimatu zwrotnikowego monsunowego. Pora deszczowa trwa od czerwca do listopada. Wówczas monsun letni przynosi wilgotne powietrze, powodując obfite opady deszczu. Natomiast w porze suchej monsun zimowy powoduje, że powietrze nad kontynentem pozostaje przez wiele miesięcy suche. Średnie temp. W maju (najcieplejszym miesiącu) wynoszą 30-35°C. Z kolei w najzimniejszym miesiącu – styczniu średnia temp. wynosi 15°C (w górach, temperatura jest znacznie niższa)

4 Gęstość zaludnienia Indii
demografia Pod względem ludności Indie to drugie państwo na świecie. Trwająca od lat 60 XX w. eksplozja demograficzna sprawia, że liczba ludności szybko wzrasta Obecnie państwo to zamieszkiwane jest przez ponad 1,15 mld osób (2 miejsce na świecie pod tym względem). Gęstość zaludnienia Indii Źródło:

5 System kastowy W niepodległych już Indiach, oficjalnie zniesiono w 1950 roku narzucony przez hinduizm podział społeczeństwa na kasty. Jednak w rzeczywistości funkcjonuje on nadal Ludzie należący do poszczególnych kast mogą wykonywać określone zawody i zawierać małżeństwa wyłącznie z osobami z własnej warstwy społecznej. Najwyższą kategorią ludzi są bramini, a najniższą pariasi (niedotykalni). Bramini Kszatrijowie Wajśjowie Siudrowie Pariasi

6 wyznania Wyznania: hinduiści – 80,5% muzułmanie – 13,4%
chrześcijanie – 2,3% sikhowie – 1,84% (gł. w Pendżabie) buddyści – 0,76% dźiniści – 0,4% i inni.

7 Języki urzędowe Językiem oficjalnym jest hindi. Język angielski pełni rolę języka pomocniczego, łącznikowego. Ponadto jest 21 języków konstytucyjnych, dopuszczanych jako języki wykładowe i urzędowe w określonych stanach assamski, bengali, bodo, dogri, gudźarati, kannada, kaśmiri, konkani, maithili, malajalam, manipuri, marathi, orija, pendżabski, nepali, santali, sindhi, sanskryt, język tamilski, telugu, urdu.

8 System polityczny Podstawowy ustroju politycznego określa konstytucja Indii z 1950 r. Indie są demokratyczną republiką federacyjną Głową państwa jest prezydent, organem ustawodawczym dwuizbowy parlament – Sansad. Stany mają własne organy władzy, na czele stoi gubernator mianowany przez prezydenta. Główne partie: Indyjski Kongres Narodowy (INC), Partia Ludowa (JD), Komunistyczna Partia Indii (CPI), Indyjska Partia Ludowa (BJP)

9 gospodarka Podstawą gospodarki Indii przez długi czas było rolnictwo. Obecnie wytwarza ono 20% PKB kraju. Największy na świecie producent herbaty. Największe powierzchnie upraw zajmuje ryż. Indię są 2 na świcie producentem tego zboża. Jednak nie przeznacza się go na eksport. Zielona rewolucja w latach 60 XX w. miała na celu zwiększyć plony poprzez wprowadzenie nowych odmian ryży i pszenicy. Wzrosły nakłady na mechanizację rolnictwa. 2 na świcie państwo pod względem pogłowia bydła. Wiąże się to z religią kraju. Ok.. 20 % PKB stanowi przemysł głównie włókienniczy, odzieżowy, komputerowy, chemiczny i maszynowy. W XXI w. zaczęto przeznaczać pieniądze na edukację i rozwój badań naukowych. Rozwinęły się ośrodki przemysłu high-tech. Największym z nich jest Silicon Plateau.

10 hinduizm Istnieje bardzo wiele odłamów hinduistycznych, różniących się zarówno wierzeniami na temat Boga, jak i praktykami Ich wyznawców łączy przede wszystkim: Szacunek dla świętych ksiąg – Wed Wiara w reinkarnację Wiara w prawo akcji i reakcji (karma) Dążenie do wyzwolenia, różnie rozumianego przez poszczególne odłamy. Hinduizm zakazuje krzywdzenia wszelkich istot czujących. Święte pisma tejże religie nakazują wegetarianizm i twierdzą, że każdy kto spożywa, a nawet ma udział w przygotowywaniu mięsa, popełnia grzech zabicia zwierzęcia, z którego to mięso pochodzi.

11 Shiva Jeden z najistotniejszych dewów w hinduizmie. Tworzy Trimurti (rodzaj trójcy hinduistycznej) razem z Brahmą i Wisznu, w której symbolizuje unicestwiający i odnawiający aspekt boskości. Źródło:

12 Święta hinduskie diwali, dipawali — najważniejsze święto obchodzone w całych Indiach, rozpoczyna się w 14-ty dzień księżycowy miesiąca kartik, po dwóch tygodniach ciemności, gdy księżyc jest w nowiu, między końcem września a początkiem listopada. Podczas święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom rzędy zapalonych lampek oliwnych. Jest to symboliczne zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem. Źródło:

13 Święta hinduskie Śiwaratri — święto ku czci Śiwy, obchodzone w nocy na przełomie lutego/marca, na pamiątkę odtańczenia przez Śiwę tańca Ananda Tandawa; jest poprzedzone dwudziestoczterogodzinnym postem, a nocne uroczystości skupiają się wokół lingamów, obmywanych mlekiem i obsypywanych kwiatami. Źródło:

14 Ceremonie i życie codzienne
Jednym z najważniejszych gestów religijnych jest nałożenie tilaku— czerwonego znaku na czole, wspólnego wszystkim religiom hindu, będącego jednocześnie ich widocznym znakiem rozpoznawczym. Żródło:

15 bollywood Bollywood – umowna nazwa indyjskiego przemysłu filmowego utworzona w latach 70. ze zbitki słów Hollywood i Bombaj. Przykładem filmu Bollywood jest „Czasem słońce, czasem deszcz”. Źródło: Żródło:

16 Ubiory indyjskie Tradycyjny indyjski strój różni się pod względem kolorystyki i stylu w zależności od regionu, czego przyczyną są między innymi zmiany klimatyczne. Popularne ubrania to zazwyczaj drapowane tkaniny, takie jak sari w przypadku kobiet i dhoti lub lungi w przypadku mężczyzn. Dodatkowo, częściowo pod wpływem historycznego panowania Brytyjczyków, noszone są spodnie i koszule w stylu zachodnim. Źródło:

17 Miłość wykuta w marmurze
Tadż Mahal-Indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości. Kompleks budowlany Tadź Mahal składa się z głównej świątyni z wielką kopułą, w kształcie cebuli, charakterystyczną dla sztuki islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie, w której rogach stoją cztery minarety – wieże, z których imam nawołuje wiernych do modlitwy. Uzupełnieniem kompleksu są standardowe elementy tego typu budowli: kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy. Konstrukcja ogrodu perskiego przed mauzoleum imituje muzułmańskie wyobrażenie raju, które cechuje duże podobieństwo do jego chrześcijańskiego odpowiednika

18 Tadż mahal Źródło:

19 Czerwony fort Czerwony Fort– kompleks budowli fortecznych w New Delhi, w Indiach. W 2007 roku kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czerwony Fort był pałacem w nowej stolicy Szacha Dżahana – znajdował się w jednym z siedmiu starożytnych miast Delhi. Szach przeniósł stolicę z Agry, aby podnieść wagę swojej władzy i po to, by mieć okazję wprowadzić w życie swoje pomysły na wielkie budowle Jego nazwa pochodzi od koloru ścian tej budowli. Mur ma długość 2.5 km, a jego wysokość waha się w granicach 16m przy rzece, do 33m w stronę miasta.

20 Czerwony fort Żródło:

21 ciekawostki Ciała owinięte w specjalne tkaniny, obsypane kwiatami spalane są nad brzegami rzek, a rodzina pogrążona w smutku ubrana jest w białe rzeczy. W 1950 r. uchwalono konstytucję, na mocy której Indie stały się republiką i świeckim państwem związkowym o ustroju parlamentarnym, ostatecznie zrywając z Wielką Brytanią Radża, radźa– historyczny tytuł lokalnego władcy w Indiach. Miał władzę sądowniczą i był zwierzchnikiem wojsk. Krowy uważane są za święte. Średnia długość życia to 68 lat. Mohandas Karamchand Gandhizwany: Mahatma Gandhi albo po prostu: Mahatma co w sanskrycie znaczy wielka dusza – jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu jako środka walki politycznej.

22 Znana osobistość „Zwyciężaj nienawiść miłością, nieprawdę - prawdą, przemoc – cierpieniem” to słynny cytat Mahatma Ghandi - jednego  z najwybitniejszych postaci XX wieku. Był przywódcą niepodległych Indii. Jego naczelna zasada postępowania polegała na wyrzeczeniu się wszelkiej agresji, niereagowaniu przemocą na wyrządzone krzywdy. Źródło:

23 bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Indie
ml Indii-Mahatma-Gandhi.html Podręcznik „Planeta Nowa2” (autor: Dawid Szczypiński)

24 koniec Wykonał: Dawid Gruszczyński kl. IIGA


Pobierz ppt "Republika Indii Flaga Indii Godło Indii Źródło: forwallpaper.com"

Podobne prezentacje


Reklamy Google