Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Elektro-odpady to grupa odpadów obejmująca zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do elektro-odpadów zalicza się elektryczne urządzenia gospodarstwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Elektro-odpady to grupa odpadów obejmująca zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do elektro-odpadów zalicza się elektryczne urządzenia gospodarstwa."— Zapis prezentacji:

1

2 Elektro-odpady to grupa odpadów obejmująca zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do elektro-odpadów zalicza się elektryczne urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt teleinformatyczny, telekomunikacyjny, audiowizualny, oświetleniowy i medyczny, narzędzia elektryczne i elektroniczne, automaty, czujniki, urządzenia pomiarowe itp. Elektro- odpady nie mogą być wyrzucane łącznie z innymi odpadami ponieważ zawierają liczne substancje szkodliwe oraz trujące. Wyrzucając elektroodpady do śmietnika, sprawiamy że nasze środowisko cierpi. Tym samym łamiemy także prawo obowiązujące w Polsce. !

3 Oddać do sklepu elektronicznego Oddać je w wyznaczonym punkcie zbiórki Oddać do punktu zbiórki Gdy sprzęt jest sprawny, oddać potrzebującym Ten znak oznacza, że danego sprzętu elektronicznego nie wolno wyrzucić na śmietnik.

4 Sprzęt elektroniczny i elektryczny to urządzenia, przy których produkcji często wykorzystuje się różnego rodzaju związki chemiczne i substancje. Gdyby trafiły one do środowiska, rośliny zaczęłyby umierać, gleba zostałaby skażona, a ludzi i zwierzęta zaczęliby ciężko chorować!

5 TelewizoryLodówkiKomputery Świetlówki Arsen, ołów, kadm, chrom, rtęć powodują silne właściwości trujące, mutogenne i rakotwórcze. Rtęć znajdująca się w nich powduje zaburzenia słuchu Freony w niej zawarte odpowiedzialne za powstanie dziury ozonowej Związki bromu w nich zawarte, powodują schorzenia układu rozrodczego i nerwowego. Baterie

6 Kadm - powoduje anemię oraz odwapnienie i deformację kości, zanik mięśni i węchu Ołów - przyczyna wielu chorób, zwłaszcza chorób umysłowych, uszkadza on bowiem komórki nerwowe Rtęć - może powodować uszkodzenia nerek, nadciśnienie, zmiany nowotworowe, Cynk - obniża odporność Nikiel - prowadzi do nowotworów jamy ustnej, gardzieli i płuc Baterie są niezwykle szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Związki chemiczne które się w nich znajdują to:

7 Baterie są zbierane w wielu miejscach: sklepach, szkołach czy urzędach w specjalnych pojemnikach. Po zapełnieniu się takowego pojemnika opróżnia go specjalistyczna firma zajmująca się utylizacją szkodliwych substancji.

8 Jak już zauważyliście, sprzęt elektroniczny mimo tego, że jest nam niezwykle potrzebny i jest też bardzo powszechny, okazuje się być także wielkim problemem nie tylko dla środowiska ale i dla nas samych. Dlatego odpady elektroniczne należy (tak jak wspomniałem wcześniej), dostarczać do wyznaczonych do tego miejsc by nie doprowadzić do czegoś takiego:

9 http://www.recykling.pl/recykling/index/r/odpady/266/o/19 http://www.elektroodpadyprostezasady.pl/materialy/26.pdf http://www.elektroodpadyprostezasady.pl/materialy/6.pdf http://www.elektroodpady.edu.pl/elektroodpady/ http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,14456112,Swietlowki___oszczedzaja_prad__ale_moga_odebrac _zdrowie.html http://www.recykling.pl/recykling/index.php/news/2669 http://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%82%C3%B3w http://pl.wikipedia.org/wiki/Arsen http://pl.wikipedia.org/wiki/Bateria http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroodpady https://www.premier.gov.pl/files/styles/width798/public/images/wydarzenia/elektroodpady.jpg http://www.podlasie24.pl/upl/articles/c206e8c4596de95b1341f9e9ab14fb33.JPG http://bi.gazeta.pl/im/db/64/be/z12477659AA,Elektroodpady.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c0/Znak_przekre%C5%9Blonego_kosza.jpg http://i.wp.pl/a/f/jpeg/30733/gdzie-oddawac-agd-pralka-640.jpeg


Pobierz ppt "Elektro-odpady to grupa odpadów obejmująca zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do elektro-odpadów zalicza się elektryczne urządzenia gospodarstwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google