Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Wirtualne niebezpieczeństwa”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Wirtualne niebezpieczeństwa”"— Zapis prezentacji:

1 „Wirtualne niebezpieczeństwa”

2

3 W sieci istnieje duże prawdopodobieństwo na narażenie się na niebezpieczeństwo. Możemy nieświadomie uczestniczyć w działaniach niezgodnych z prawem. Jednym ze sposobów na uniknięcie tego rodzaju zagrożeń jest blokada rodzicielska. Ostatnio niestety coraz mniej rodziców interesuje się takimi rzeczami. Nie zwracają uwagi na to, co może się zdarzyć, gdy tego nie przypilnują…

4

5 Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

6 Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom.
Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła. Używaj programów antywirusowych i antyspamowych. Nie wierz wszystkiemu co czytasz w sieci. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą której nie znasz. Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci.

7 8. Jeżeli prowadzisz w internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niego dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach itp. 9. Jeżeli chcesz coś kupić w internecie, zawsze skonsultuj się z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej, nie wypełniaj internetowych formularzy  bez wiedzy i zgody rodziców. 10. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.

8 Jak zapobiec uzależnianiu się od Internetu?

9 Najważniejsze - to nie dopuścić do uzależnienia
Najważniejsze - to nie dopuścić do uzależnienia. Trzeba kontrolować obowiązkowo, ile dziecko spędza czasu przed ekranem. W świetle naukowych spostrzeżeń, 1-2 godziny "ekranowych" emocji to dla nastolatka dawka zupełnie wystarczająca. Rodzice powinni nauczyć dzieci, że powinny zrozumieć, że komputer ma służyć do pisania, rysowania i zdobywania informacji; nie może okradać człowieka z czasu.

10 Kilka kroków, by nie dopuścić do uzależnienia:
Zacznij od informacji – od zapoznania się z problemem, dostrzeżenia niebezpieczeństw - Codziennie planuj dzień z ustaleniem czasu korzystania z Internetu - Kontroluj i nie przekraczaj zaplanowanego wcześniej czasu przebywania w sieci - Zdobywaj nowych, wartościowych przyjaciół „rzeczywistych”, pielęgnuj przyjaźnie - Rozwijaj swoje zainteresowania lub odkrywaj nowe - Spędzaj dużo czasu wolnego z rodziną i przyjaciółmi

11 Uprawiaj sport Konstruktywnie rozwiązuj swoje problemy. Jeśli problem Cię przerasta, zaufaj rodzicom. Twój problem rodzice często potrafią łatwo rozwiązać, ponieważ są ludźmi o większym doświadczeniu życiowym Korzystaj z pomocy swojego wychowawcy, pedagoga szkolnego lub nauczyciela, którego darzysz zaufaniem W przypadku zauważenia symptomów uzależnienia od Internetu zgłoś ten problem rodzicom, wychowawcy, pedagogowi, psychologowi. Te osoby chcą Twojego dobra i skontaktują Cię ze specjalistą od uzależnień w celu udzielenia Ci pomocy W Polsce jest wiele poradni, w których pracują specjaliści od uzależnień

12 Skutki uzależnienia Po wielogodzinnym wpatrywaniu się w ekran, nastolatek nie może zasnąć, traci apetyt. To wpływa na gorsze wyniki w nauce, zmniejsza się odporność organizmu na choroby. Z czasem dziecku brakuje chęci do odrobienia lekcji, powtórzenia materiału. Późnej rezygnuje ono z czytania książek, bo lekturę można szybciej poznać w wersji filmowej. Dzieci, które mało czytają, zwykle mają uboższy zasób słów i gorzej posługują się językiem pisanym. Popełniają liczne błędy ortograficzne i z trudem układają zdania.

13 Badania wykazują ilość użytkowników, która powiększa się znacząco z każdym rokiem …

14 W szkołach zaczyna się robić akcję przeciw uzależnieniom.
Uczniowie nie tylko mogą pochwalić się kreatywnością czy zdolnościami plastycznymi, jak i też propagują bezpieczne korzystanie z sieci. Moim zdaniem w każdej szkole powinno być nauczanie o „Bezpiecznym Internecie”.

15

16 TEŻ CHCESZ TAK SKOŃCZYĆ?

17 Prezentację wykonała:
Karolina Draber Klasa IA


Pobierz ppt "„Wirtualne niebezpieczeństwa”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google