Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielki Polak Nasz Patron

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielki Polak Nasz Patron"— Zapis prezentacji:

1 Wielki Polak Nasz Patron
Mikołaj Kopernik Wielki Polak Nasz Patron

2 Mikołaj Kopernik żył w latach Był polskim astronomem, lekarzem i duchownym. Kopernik był autorem dzieła "O obrotach ciał niebieskich" ("De Revolutionibus orbium coelestium"). Dzieło Mikołaja Kopernika zostało wydane w Norymberdze w 1543 roku. Mikołaj Kopernik w swoim dziele udowodnił, że to ziemia obraca się wokół słońca, a nie, jak wierzono - słońce wokół ziemi. Teoria heliocentryczna zastąpiła teorię geocentryczną.

3 Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem, obraz Jana Matejki

4 Życie Mikołaja Kopernika
Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu w 1473 roku. Wychowywany był przez swojego wuja, biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode. W latach studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie studiował na Uniwersytecie Bolońskim, gdzie zainteresował się astronomią i napisał pierwsze prace o teorii geocentrycznej Ptolemeusza. Studiował także w Padwie i Rzymie. Uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego oraz prawo wykonywania zawodu lekarza.

5 Mikołaj Kopernik przebywał na Warmii i został kanonikiem warmińskim
Mikołaj Kopernik przebywał na Warmii i został kanonikiem warmińskim. Następnie osiadł w Lidzbarku Warmińskim skąd przeniósł się do Fromborku, gdzie posiadał dom, w którym zorganizował obserwatorium astronomiczne. Kopernik pisał także dzieła poetyckie i uczestniczył w życiu politycznym kraju. Sporządzał też mapy Warmii i Mazur. W latach brał udział w wojnie polsko-krzyżackiej. Pisał też liczne prace z dziedziny ekonomii.

6 Teoria heliocentryczna
Mikołaj Kopernik opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej.

7 Kopernikowska wizja wszechświata z De revolutionibus orbium coelestium

8 Kopernik był także matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, publikował prace o reformie monetarnej i sformułował prawo, iż "gorszy pieniądz wypiera z rynku lepszy".

9 Imię Kopernika nadawano wielu miejscom i instytucjom:
duży krater na Księżycu (107 km średnicy) duży krater na Marsie (292 km średnicy) planetoida nr 1322 (orbita j.a., okres obiegu 3.77 lat) OAO-3 Copernicus ( A) - amerykański satelita do obserwacji w promieniach nadfioletowych i rentgenowskich, działał w latach Kopernik 500 (Interkosmos 9; A) - satelita radziecko-polski do badania promieniowania Słońca i jonosfery, działał w roku 1973 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (CAMK) w Toruniu znajduje się Dom Kopernika będący muzeum poświęconym astronomowi.

10 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika

11 Jesteśmy dumni, że nasza szkoła od
Jesteśmy uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, która nosi imię Mikołaja Kopernika. Wiele wiemy o jego życiu  w latach młodości i nauki. Jest znany nam wszystkim i całemu światu. To On, wielki Polak, dzięki wszechstronnym zdolnościom, był filozofem, matematykiem, kanonikiem, lekarzem, a przede wszystkim astronomem.     Jesteśmy dumni, że nasza szkoła od 27 listopada 1971 roku nosi Jego imię.

12

13 PIEŚŃ SZKOŁY Niesie Wisła swoje wody, niesie do Bałtyku,
w Wiśle Toruń się przegląda,                       miasto Kopernika. ref. Kopernik nasza duma,                           więc wszyscy czcimy go,                               on Słońce w biegu wstrzymał                         i ziemski ruszył glob.                     Kopernik nasza chwała                                 i nie zapomni  świat,                                   że Polska go wydała                                     przed pół tysiącem lat. 2. We Fromborku piękne astry                     jesień rozwinęła                                           tu Kopernik liczył gwiazdy,                       tu dokonał dzieła. ref. Kopernik ....

14 W naszej szkole odbywa się wiele konkursów oraz różnych imprez związanych z naszym Patronem:
II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Planety Mikołaja Kopernika” Spotkanie z Michałem Juszczakiewiczem, reżyserem filmu dokumentalnego „Tajemnica grobu Kopernika” o poszukiwaniu i identyfikacji zaginionego grobu Mikołaja Kopernika. Akademie z okazji Rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Odkrycia Mikołaja Kopernika” Oraz wiele innych

15 Bibliografia http://kopernik.pl/index.php?id=1


Pobierz ppt "Wielki Polak Nasz Patron"

Podobne prezentacje


Reklamy Google