Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SŁÓW KILKA O HENRYKU MAKOWSKIM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SŁÓW KILKA O HENRYKU MAKOWSKIM."— Zapis prezentacji:

1 SŁÓW KILKA O HENRYKU MAKOWSKIM

2 POSTAĆ MAKOWSKIEGO HENRYK MAKOWSKI- postać ,która funkcjonuje w świadomości kruszwiczan w sposób specyficzny. Postać barwna i jakże ważna dla ludności w Kruszwicy. W latach , założyciel Kruszwickiej winiarnii , przedsiębiorca , człowiek , który z wielkim poświęceniem i ogromnym zaangażowaniem zajmował się produkcją różnych rodzajów win cenionych zarówno w Polsce , jak i za granicą.

3 NAUKA MAKOWSKIEGO HENRYK MAKOWSKI- urodzony roku w Komaczyńcach na terenie Besaarabii.Tutaj uczęszczał do szkoły agronomicznej. Studia rozpoczął w Wyższej Szkole Rolniczej na Krymie , gdzie specjalizował się w technologii winiarskiej.W1919 roku Makowski zamieszkał w Kruszwicy , gdzie rok później założył pierwszą w Polsce Wytwórnię Win owocowych.

4 O FIRMIE Początkowo firma zatrudniała 8 pracowników , ale z czasem zatrudniała już 80 osób przy produkcji przekraczającej milion litrów . Produkty Makowskiego cieszyły się swoją popularnością z powodu dobrej jakości i przystępnej ceny , w 1929 roku Firma Makowskiego zdobyła prestiżowy wielki medal srebrny targów.

5 KIM BYŁ MAKOWSKI Henryk Makowski – był także społecznikiem , tzn był jednym z inicjatorów powstawania wodociągów był radnym powiatowym w Strzelnie był inicjatorem i przewodniczącym powstania Związku Zawodowego Wytworów Win Owocowych

6 W 1939 roku fabryka Makowskiego została przejęta przez Niemców , do 1942 roku pracował w niej jako kierownik produkcji . Następnie wyjechał do Warszawy , z której wrócił w 1945 roku i ponownie uruchomił fabrykę . Zmarł w więziennej celi w 1945 roku w tajemniczych okolicznościach po aresztowaniu przez Urząd Bezpieczeństwa . O FABRYCE

7 Henryk Makowski to osoba ważna przypomnienia
Henryk Makowski to osoba ważna przypomnienia . Szkoda , że tak mało obecna w naszym mieście . Kojarzą ją przeważnie osoby starsze , gdyż na wiele lat pamięć o Makowskim osłabła . Warto pomyśleć o upamiętnieniu tego wielkiego kruszwiczanina , jako człowieka sukcesu , który nigdy nie zapomniał o obowiązkach względem społeczeństwa.

8 Pracę wykonał :Kacper Jóźwiak kl.Ib
KONIEC Pracę wykonał :Kacper Jóźwiak kl.Ib


Pobierz ppt "SŁÓW KILKA O HENRYKU MAKOWSKIM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google