Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

- to pierwszy w pełni działający automatyczny komputer. - to pierwszy w pełni działający automatyczny komputer.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "- to pierwszy w pełni działający automatyczny komputer. - to pierwszy w pełni działający automatyczny komputer."— Zapis prezentacji:

1

2 - to pierwszy w pełni działający automatyczny komputer. - to pierwszy w pełni działający automatyczny komputer.

3 Z3 był maszyną przekaźnikową Wykonywał tylko dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i pierwiastkowanie na binarnych liczbach zmiennoprzecinkowych pamiętanych w 64 słowach pamięci. Program zapisany był na ośmiokanałowej taśmie perforowanej i wykonywany w miarę wczytywania. Dla realizacji pętli należało końce taśmy skleić w pętlę. Dane były wprowadzane przez klawiaturę a wynik odczytywany z wyświetlacza Z3 był maszyną przekaźnikową Wykonywał tylko dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i pierwiastkowanie na binarnych liczbach zmiennoprzecinkowych pamiętanych w 64 słowach pamięci. Program zapisany był na ośmiokanałowej taśmie perforowanej i wykonywany w miarę wczytywania. Dla realizacji pętli należało końce taśmy skleić w pętlę. Dane były wprowadzane przez klawiaturę a wynik odczytywany z wyświetlacza Jedyny istniejący egzemplarz komputera został zniszczony przez Aliantów pod koniec wojny, lecz jego replikę zbudowaną w latach 60. można zobaczyć w Muzeum Techniki w Monachium. Jedyny istniejący egzemplarz komputera został zniszczony przez Aliantów pod koniec wojny, lecz jego replikę zbudowaną w latach 60. można zobaczyć w Muzeum Techniki w Monachium.

4 PROCESOR PROCESOR system: binarny system: binarny czas mnożenia: 3 s czas mnożenia: 3 s częstotliwość zegara: 5 1/3 Hz częstotliwość zegara: 5 1/3 Hz zawierał 600 przekaźników zawierał 600 przekaźników PAMIĘĆ PAMIĘĆ danych: 64 słowa 22 bitowe; zawierająca łącznie z układem sterowania 1800 przekaźników danych: 64 słowa 22 bitowe; zawierająca łącznie z układem sterowania 1800 przekaźników programu: ośmiokanałowa taśma perforowana programu: ośmiokanałowa taśma perforowana URZĄDZENIA WE/WY URZĄDZENIA WE/WY klawiatura dziesiętna klawiatura dziesiętna wyświetlacz dziesiętny wyświetlacz dziesiętny KONSTRUKTOR: KONRAD ZUSE ROK PRODUKCJI : 1941 r. FORMAT DANYCH FORMAT DANYCH binarna liczba zmiennoprzecinkowa zawierająca : binarna liczba zmiennoprzecinkowa zawierająca : bit znaku bit znaku 7 bitów wykładnika zapisanych jako liczba w kodzie uzupełnieniowym do dwóch 7 bitów wykładnika zapisanych jako liczba w kodzie uzupełnieniowym do dwóch 14 bitów mantysy (pierwszy bit zawsze równy 1 nie był pamiętany) 14 bitów mantysy (pierwszy bit zawsze równy 1 nie był pamiętany)

5 Za pomocą Z3 można zrealizować każdy algorytm. Powszechnie uważano, że Z3 nie spełniał tych wymogów, ponieważ nie posiadał instrukcji warunkowych. W tym wypadku pierwszeństwo przyznano amerykańskiemu komputerowi ENIAC z 1944r. Z3 był maszyną wyprzedzającą swoją epokę. Współczesnym komputerom, mimo że oparte s na układach elektronicznych, pod względem działania bliżej jest do niemieckiego projektu, niż do amerykańskiego ENIAC-a. Powody, dla których nie był on szeroko znany, miały podłoże polityczne oraz społeczne - po wojnie głównym ośrodkiem rozwoju informatyki były Stany Zjednoczone i to właśnie tam, niezależnie, wynaleziono i spopularyzowano szereg rozwiązań wcześniej użytych w komputerze Z3.

6 Do roku 1975 to właśnie ENIAC uważany był za pierwszy komputer na świecie, jednak po odtajnieniu danych brytyjskich trzeba to miano przyznać niemieckim maszynom Konrada Zuse.

7 - pierwszy komputer osobisty - pierwszy komputer osobisty Komputer Alto firmy Xerox, stworzony w 1973, jest uważany za pierwszy komputer osobisty. Komputer Alto firmy Xerox, stworzony w 1973, jest uważany za pierwszy komputer osobisty.

8 Wykorzystano w nim wiele innowacyjnych rozwiązań: pulpit widoczny na ekranie monitora, pulpit widoczny na ekranie monitora, trójprzyciskowa mysz komputerowa, trójprzyciskowa mysz komputerowa, WYSIWYG czyli to, co użytkownik widział na ekranie było tym, co otrzymywał na wydruku, WYSIWYG czyli to, co użytkownik widział na ekranie było tym, co otrzymywał na wydruku, obsługa drukarek laserowych, obsługa drukarek laserowych, obsługa sieci Ethernet obsługa sieci Ethernet

9 Dla systemu Alto istniała gra MazeWar. Była to gra typu first person shooter umożliwiająca wieloosobową sieciową rozgrywkę. Dla systemu Alto istniała gra MazeWar. Była to gra typu first person shooter umożliwiająca wieloosobową sieciową rozgrywkę. Xerox nigdy nie wprowadził Alto do sprzedaży, stworzył go jedynie w celach badawczych. Xerox nigdy nie wprowadził Alto do sprzedaży, stworzył go jedynie w celach badawczych.

10 Miał on 5 calowy monitor (około 13 cm szerokości), na którym mieściły się 52 znaki, zapisane w jednej z 24 linii. Pamięć operacyjna RAM sprzętu to całe 64 kilo bajty, a waga to około 12 kg. Moc procesora wynosiła całe 4MHz.

11 Komputer ten, zawierał zainstalowany już m.in. edytor tekstu WordStar oraz arkusz kalkulacyjny SuperCalc. Komputer ten, zawierał zainstalowany już m.in. edytor tekstu WordStar oraz arkusz kalkulacyjny SuperCalc. Stacje dyskietek rozmiarami przewyższały monitor. Stacje dyskietek rozmiarami przewyższały monitor. ROK PRODUKCJI : 1981r. ROK PRODUKCJI : 1981r. Cena sprzętu w 1981 r. -1800$. Cena sprzętu w 1981 r. -1800$.

12 Historia Internetu zaczyna się 29 września 1969 roku, kiedy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles a wkrótce potem w trzech następnych uniwersytetach zainstalowano w ramach eksperymentu finansowanego przez ARPA,zajmującą się koordynowaniem badań naukowych na potrzeby wojska pierwsze węzły sieci ARPANET - bezpośredniego przodka dzisiejszego Internetu.

13 Eksperyment miał zbadać możliwość zbudowania sieci komputerowej bez wyróżnionego punktu centralnego, która mogłaby funkcjonować nawet pomimo uszkodzenia pewnej jej części. Wszystkie istniejące do tej pory sieci zarządzane były przez jeden główny komputer, którego awaria pozbawiała możliwości pracy całą sieć. Taka sieć nie nadawała się do dowodzenia armią podczas wojny, gdyż główny węzeł sieci byłby pierwszym celem ataku przeciwnika. Postanowiono więc wypróbować zaproponowaną kilka lat wcześniej przez RAND Corporation koncepcję sieci rozproszonej. Eksperyment miał zbadać możliwość zbudowania sieci komputerowej bez wyróżnionego punktu centralnego, która mogłaby funkcjonować nawet pomimo uszkodzenia pewnej jej części. Wszystkie istniejące do tej pory sieci zarządzane były przez jeden główny komputer, którego awaria pozbawiała możliwości pracy całą sieć. Taka sieć nie nadawała się do dowodzenia armią podczas wojny, gdyż główny węzeł sieci byłby pierwszym celem ataku przeciwnika. Postanowiono więc wypróbować zaproponowaną kilka lat wcześniej przez RAND Corporation koncepcję sieci rozproszonej.

14 W maju 1990 Polska została przyjęta do EARN– europejskiej odnogi ogólnoświatowej sieci BITNET. W maju 1990 Polska została przyjęta do EARN– europejskiej odnogi ogólnoświatowej sieci BITNET. 17 lipca nastąpiło połączenie krajowego węzła PLEARN w Centrum Obliczeniowym UW z węzłem DKEARN w Kopenhadze, a 28 listopada połączenie sieci z Wrocławiem, pierwszym miastem poza Warszawą. W ciągu pierwszego roku od powstania węzła z poczty elektronicznej skorzystało 10 tysięcy osób 17 lipca nastąpiło połączenie krajowego węzła PLEARN w Centrum Obliczeniowym UW z węzłem DKEARN w Kopenhadze, a 28 listopada połączenie sieci z Wrocławiem, pierwszym miastem poza Warszawą. W ciągu pierwszego roku od powstania węzła z poczty elektronicznej skorzystało 10 tysięcy osób

15 Konrad Zuse -konstruktor pierwszego komputera działającego w systemie binarnym Konrad Zuse -konstruktor pierwszego komputera działającego w systemie binarnym John Presper Eckert -Konstruktor komputera ENIAC John Presper Eckert -Konstruktor komputera ENIAC John William Mauchly -projektant i konstruktor komputera ENIAC John William Mauchly -projektant i konstruktor komputera ENIAC John von Neumann- stworzył architekture komputerową John von Neumann- stworzył architekture komputerową Herman Hollerith opatentował system maszyn licząco-analitycznych Herman Hollerith opatentował system maszyn licząco-analitycznych

16 www.wikipedia.org www.wikipedia.org www.wikipedia.org www.gadzet.net.pl www.gadzet.net.pl www.gadzet.net.pl www.images.google.pl www.images.google.pl

17


Pobierz ppt "- to pierwszy w pełni działający automatyczny komputer. - to pierwszy w pełni działający automatyczny komputer."

Podobne prezentacje


Reklamy Google