Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zmiany klimatyczne Klimat zmienia się cały czas. Jednak ostatnimi czasy nie tylko z przyczyn naturalnych. Działalność człowieka bardzo te zmiany zwiększyła,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zmiany klimatyczne Klimat zmienia się cały czas. Jednak ostatnimi czasy nie tylko z przyczyn naturalnych. Działalność człowieka bardzo te zmiany zwiększyła,"— Zapis prezentacji:

1 Przeczytaj, pomóż, przekaż dalej - zmiany klimatyczne i jak im zapobiec!!!

2 Zmiany klimatyczne Klimat zmienia się cały czas. Jednak ostatnimi czasy nie tylko z przyczyn naturalnych. Działalność człowieka bardzo te zmiany zwiększyła, lecz wcale nie na lepsze. Zjawiska klimatyczne jak susze czy burze są częstsze, zimy cieplejsze, lata gorętsze, wiosna przychodzi szybciej, a śnieg powoli wypierany jest przez coraz większe ilości deszczu. To właśnie są oznaki globalnego ocieplenia.

3 Efekt cieplarniany i dziura ozonowa
Efekt cieplarniany to naturalny proces, w którym atmosfera zbudowana z powłoki gazów zatrzymuje ciepło, pozwalając na podtrzymanie życia na Ziemi. Działalność człowieka(spalanie paliw kopalnych, wycinanie lasów, transport lotniczy i samochodowy, przemysł, składowanie odpadów i działalność rolnicza) powoduje nasilenie tego efektu. Gazy przyczyniające się do niego to dwutlenek węgla, metan, freony i podtlenek azotu. Dziura ozonowa jest zjawiskiem zmniejszonego stężenia ozonu w stratosferze atmosfery ziemskiej. Zazwyczaj występuje nad obszarami podbiegunowymi. Dziura powstaje głównie z winy człowieka, a przyczyniają się do tego freony zawarte w sprayach, dezodorantach i lodówkach.

4 5 Sposobów ratowania świata
Umieszczenie 16 bilionów małych dysków szkła w punkcie równowagi grawitacyjnej między Słońcem a Ziemią. Dzięki temu 2% promieniowania słonecznego zostałoby ‘zablokowane’. Twórcą tego projektu jest brytyjski astronom Roger Angel. Tworzenie większej ilości chmur w celu odbicia promieni słonecznych. Wystarczy zmniejszyć ilość promieni przelatujących przez chmury o 3% a ochłodzenie zbilansuje globalne ocieplenie spowodowane emisją dwutlenku węgla. Twórcami projektu są fizyk John Latham i inżynier Stephen Salter. Stworzenie ‘płaszcza’ siarki między Ziemią a Słońcem. Ten projekt również ma na celu zmniejszenie ilości promieni słonecznych dochodzących do Ziemi. Na ten pomysł wpadł Paul Crutzen, zdobywca Nagrody Nobla. Wzrost planktonu przez karmienie go mocznikiem. Fitoplankton zmniejsza ilość dwutlenku węgla dostającego się do atmosfery. Ten projekt chce wykonać inżynier Ian Jones. Sztuczne drzewa przechwytujące dwutlenek węgla. Klaus Lackner, który wymyślił ten projekt, chce ten wychwycony dwutlenek węgla zakopać głęboko pod oceanem.

5 Jak Ty możesz pomóc, czyli przydatne rady jak zmniejszyć zużycie energii i CO2  
Staraj się jak najmniej zużywać wody Oszczędzaj na transporcie - korzystaj z prysznica zamiast wanny - zacznij spacerować albo jeździć rowerem - nastaw pralkę i zmywarkę na program ekonomiczny - jak najmniej lataj samolotem (emituje najwięcej CO2 ) - staraj się jechać samochodem ze stałą prędkością, rzadko używaj klimatyzacji, nie woź ze sobą zbędnych rzeczy Oszczędzaj na gotowaniu - gotuj pod przykrywką i w małych ilościach - staraj się nie otwierać nagrzanego piekarnika, piecz wszystko za jednym razem Inne sposoby - segreguj odpady - używaj energooszczędnych żarówek Oszczędzaj na sprzętach domowych - nie zapomnij włączyć światła, gdy go nie potrzebujesz - nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki lub zamrażarki - jak najczęściej włączaj przycisk stand-bay - nie zostawiaj włączonego komputera, jeśli go nie używasz dłużej niż 16 minut ponieważ 16 minut jest równe energii zużytej do ponownego włączenia.

6 hgtfyry

7 Przyczyny zmian klimatycznych
Wywołane działalnością człowieka Naturalne Wycinanie lasów Erupcje wulkanów Globalne ocieplenie Przemysł Emisja dwutlenku węgla Duża pojemność cieplna oceanu Palenie śmieci Samochody, autobusy, samoloty, itp. Testy broni nuklearnych Duże zużycie prądu

8 SKUTKI - zginie wiele gatunków roślin i zwierząt - lodowce i powłoki lodowe na biegunach będą topnieć - wzrośnie poziom wód, nawet o 25 cm rocznie - zacznie brakować pitnej wody - wzrośnie poziom głodu na świecie - rozprzestrzenią się choroby zakaźne

9 Szczyt klimatyczny 2008 W dniach roku w Poznaniu odbyła się „XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych” w sprawie zmian klimatycznych. To największe zeszłoroczne wydarzenie tego typu na świecie. W konwencji uczestniczyło 190 państw. Spotkanie miało na celu porozumienie w sprawie redukcji emisji dwutlenku węgla. Największym osiągnięciem tego szczytu była zgoda na uruchomienie tak zwanego Funduszu Adaptacyjnego. Są to środki, dzięki którym kraje rozwijające się będą mogły przystosowywać się do zmian klimatu.

10 CHCIEĆ TO MÓC-RATUJ ZIEMIĘ!!!

11 Kasia Boszko i Asia Witowska
Źródła: -www.wikipedia.pl -www.news.bbc.co.uk -www.biomasa.org -www.greenpeace.org -www.dlaklimatu.pl -www.ekonsument.pl -www.wp.pl


Pobierz ppt "Zmiany klimatyczne Klimat zmienia się cały czas. Jednak ostatnimi czasy nie tylko z przyczyn naturalnych. Działalność człowieka bardzo te zmiany zwiększyła,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google