Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy myślenie jest pracą? Wysiłek fizyczny i umysłowy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy myślenie jest pracą? Wysiłek fizyczny i umysłowy"— Zapis prezentacji:

1 Czy myślenie jest pracą? Wysiłek fizyczny i umysłowy

2 Praca? Co to takiego? Pojęcie pracy ma wiele różnych znaczeń: 1) Praca – to miara wysiłku włożonego przez człowieka w wytworzenie danego dobra;

3 2) Praca – to świadoma czynność polegająca na wkładanym wysiłku (działalność lub oddziaływanie) człowieka w celu osiągnięcia założonego przez niego celu;

4 3) Praca – to czynności umysłowe i fizyczne podejmowane dla realizacji zamierzonego celu.

5 Miarą sprawności myślenia jest inteligencja, a miarą efektywności myślenia – kreatywność.

6 PRACA TO TAKŻE…

7 WYSIŁEK FIZYCZNY – praca mięśni wraz z całym zespołem towarzyszących jej czynnościowych zmian w organizmie.

8 Myślenie? Co to takiego? MYŚLENIE – ciągły proces poznawczy polegający na skojarzeniach i wnioskowaniu, operujący elementami pamięci jak symbole, pojęcia, frazy, obrazy i dźwięki.

9 Myślenie jest ściśle związane z całokształtem procesów psychicznych człowieka, a szczególnie z mową.

10 MYŚLENIE TO RÓWNIEŻ…

11 PRACA UMYSŁOWA – to obowiązki zawodowe, jak i też szkolne, w których liczy się przede wszystkim wiedza i zdolności oraz umiejętności.

12 Pracy umysłowej towarzyszy stres i duże tempo – powodują one, że nasz umysł jest przepracowany, a my sami odczuwamy to jak zmęczenie fizyczne.

13 Szczególnie męcząca jest ciągła koncentracja uwagi i poczucie odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Bardzo często brakuje czasu na spokojne podejmowanie decyzji.

14 Pracownicy umysłowi – z pozoru nie wykonujący ciężkiej pracy, tak jak pracownicy fizyczni – często wracają do domu zmęczeni.

15 PODSUMOWUJĄC To nic innego jak … MYŚLENIE PRACA

16 Wpływ regularnego wysiłku fizycznego na mózg
Rezultaty badań Prof. Arthura Kramera z Instytutu Beckmana (University of Illinois) dowodzą, że osoby w starszym wieku, które mają za sobą wiele lat treningów, posiadają lepiej rozwiniętą, zachowaną, bardziej wydajną, ogólnie sprawniejszą strukturę mózgu.

17 Jednym z ciekawszych wniosków Prof
Jednym z ciekawszych wniosków Prof. Kramera jest odkrycie, jak niewiele czasu potrzeba, aby odczuć korzyści wynikające regularnego treningu. Już sześć miesięcy regularnych ćwiczeń powoduje wzrost objętości mózgu.

18 Wyniki analiz wskazują, że już czterdzieści pięć minut spaceru, trzy razy w tygodniu powoduje:
poprawienie ukrwienia mózgu (lepsze dotlenienie); zwiększenie zdolności koncentracji; przyrost masy szarych komórek w płatach czołowym i skroniowych; cofnięcie części ubytków wynikających z procesów starzenia się mózgu.

19 Podsumowując, ponieważ ubytek masy szarych komórek wynikający z naturalnego procesu starzenia jest nieunikniony, regularne treningi pozwolą nie tylko sprawniej myśleć, ale także zachować sprawność umysłową przez długie lata, spowalniając, a nawet w pewnym stopniu odwracając proces starzenia się mózgu.

20 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ.


Pobierz ppt "Czy myślenie jest pracą? Wysiłek fizyczny i umysłowy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google